Na srpskoj političkoj sceni, prepunoj aktera koji neprekidno menjaju uloge i kostime, teško bi bilo naći ličnost teatralniju od Aleksandra Vučića, kaže veliki srpski pisac i akademik SANU Ljubomir Simović u ekskluzivnom intervjuu za Novu ekonomiju.
- On sve nas shvata kao publiku, pred kojom, tokom dvadeset i četiri časa, ne prestaje da glumi samoga sebe. I to na svim scenama, na svim TV kanalima, u svako doba dana i godine. On spasava zemlju, dovodi strane investitore, preseca vrpce, otvara mostove i auto-puteve, otvara klanice, otvara robne kuće... Pritom je pristupačan i neposredan, rukuje se sa radnicima, novinarima se obraća po imenu, a ne propušta ni priliku da demonstrira i svoju familijarnost sa šefovima vlada i država. Mađarskog premijera, tako, oslovljava sa ’Viktore’, dok o nemačkoj kancelarki govori kao o ’Angeli’. Da ne govorim o neprekidnom pominjanju naših nemačkih, naših kineskih, naših arapskih i drugih prijatelja.
***
Kako ističe, bilo je krajnje vreme da se o problemu lažnih diploma i lažnih doktorata otvoreno i oštro progovori, a način na koji je tema otvorena za okruglim stolom u organizaciji Odbora za visoko obrazovanje SANU je bio pravi.
- Tim pre što ni akademska zajednica ni pravosuđe na to prethodno nisu reagovali na pravi način. Kada kažem da nisu reagovali na pravi način, mislim na poništavanje kupljenih diploma, na oduzimanje doktorskih titula do kojih se došlo prepisivanjem tuđih radova. Mislim čak i na krivično gonjenje“, rekao je akademik Simović i podsetio na to da su istovremeno na sve strane počele da niču razne visoke škole, fakulteti, univerziteti...
- Naravno, ne sa namerom da se od Lapova napravi Harvard, nego da se zarade pare. Profesor Ljubiša Rajić je u svoje vreme upozoravao da mi nemamo dovoljno nastavnog kadra za tolike visoke škole. Sećam se i da je jedna od njih, preko oglasa u ’Politici’, nastavnička mesta nudila studentima koji su tek diplomirali, a u obzir da zasednu za katedru dolazili su čak i oni koji su se tek nalazili pred diplomskim ispitom.
***
Sve što se događa sa prodajom i kupovinom diploma, sa sumnjivom proizvodnjom profesora i doktora nauka, podseća ga na seoskog paroha, lika iz Servantesovog Don Kihota, ’koji je bio učen čovek i dobio je stepen doktorski u Siguensi’.
- Naš prvi prevodilac Don Kihota, Đorđe Popović Daničar, čitaocu daje sledeće objašnjenje: ’U ono vreme bilo je u Španjolskoj malih univerziteta, koji su za novce ma kakvoj budali davali stepen doktorstva. Siguensa je bila na glasu, da doktorstvo daje i magarcu za dva dublona’. Bojim se da je Srbija prepuna doktora iz Siguense. Sve te arhitekte, pravnike, ekonomiste... Za to vreme, premijer i gradonačelnik Beograda, polažući kamen temeljac za kulu iz Dubaija, poziraju pred kamerama, sa lopatama u rukama, rekao je akademik Simović.
Ljubomir Simović, akademik SANU: Vuči ne prestaje da glumi sam sebe
Akademik Ljubomir Simović je tokom svoje karijere napisao različite "Autoportrete". Predložio je da emisija posvećena njemu nosi podnaslov "Autoportret sa knjigom i kamerama"...
"Govorio je o tome na koje uspehe svojih dela je ponosan, podsetio koliko su velika interesovanja publike bila za "Čudo u Šarganu" i "Putujuće pozorište Šopalović", u zemlji i inostranstvu. Odgovarao na pitanja koja se tiču srpskog jezika, kulturne scene i našeg društva uopšte. Govorio je o misterijama koje se kriju u snovima i pročitao jedan od svojih predskazivačkih snova koji je ostao zabeležen u knjizi "Snevnik". Sa književnim kritičarem Radivojem Mikićem razgovarao je o tome kakvo mesto tradicija zauzima u umetnosti, a sa akademikom Dušanom Otaševićem razgovarao o Iliji Dimiću, izmišljenom heroju čiji je lik često zbunjivao publiku i novinare." poverava urednica emisije Tijana Paunković. Reditelj je Darko Kamarit, scenarista Katarina Đuković, urednik Tijana Paunković.
Komentara: 0