Mile Medić je srpski književnik rođen u Kninu 1933. godine. Književnost i jezik studirao je u Zagrebu, a diplomirao u Beogradu. Za svoja najuspešnija dela ("Zavještanje Stefana Nemanje") Medić je pronalazio inspiraciju u srednjem veku, dobu Nemanjića. Za knjigu "Najezda stranih reči na srpski jezik" dobio je 2000. godine "Nolitovu nagradu". Sa suprugom Lelom napisao je knjigu "Srpska imena srpskoj deci", sačinjenu od 7.500 imena sa podacima o njihovom poreklu, značenju i starosti. Tokom 2011. godine je iz štampe izašlo i njegovo novo ostvarenje "Priče iz romana". Trenutno uređuje jezičku tribinu u Udruženju književnika Srbije.
Zavještanje Stefana Nemanje
Najpoznatije delo Mileta Medića je „Zavještanje Stefana Nemanje”. Peti odeljak, nazvan „Zavještanje jezika”, počinje sledećim rečima:
„Čuvajte, čedo moje milo, jezik kao zemlju. Riječ se može izgubiti kao grad, kao zemlja, kao duša. A šta je narod izgubi li jezik, zemlju, dušu? Ne uzimajte tuđu riječ u svoja usta. Uzmeš li tuđu riječ, znaj da je nisi osvojio, nego si sebe potuđio. Bolje ti je izgubiti najveći i najtvrđi grad svoje zemlje, nego najmanju i najneznatniju riječ svoga jezika. Zemlje i države ne osvajaju se samo mačevima nego i jezicima. Znaj da te je neprijatelj onoliko osvojio i pokorio koliko ti je riječi potro i svojih poturio. Narod koji izgubi svoje riječi prestaje biti narod.”
Otkada se pojavilo, „Nemanjino zaveštanje” je odmah postalo hit. Posebno je postalo popularno u krugovima književnika, nastavnika i profesora srpskog jezika i književnosti. „Nemanjino zaveštanje” se recitovalao na mnogim priredbama i svečanostima. Ali često se najavljivalo bez spominjanja imena autora, tako su mnogi stekli utisak da je reč o izvornom delu Stefana Nemanje. Tome su doprineli i izdavači koji su ga ponekad publikovali bez navođenja imena autora. Tako je rođen mit o Stefanu Nemanji kao prvom srpskom puristi.
Komentara: 0