Nadstrešnica stanice u Novom Sadu koja je pala nije bila rekonstruisana (VIDEO)

Nadstrešnica stanice u Novom Sadu koja je pala nije bila rekonstruisana (VIDEO)

Infrastruktura železnice: Nadstrešnica stanice u Novom Sadu koja je pala nije bila rekonstruisana

Nadstrešnica železničke stanice u Novom Sadu koja je pala nije bila rekonstruisana u okviru radova na obnovi stanične zgrade kao deo projekta izgradnje brze pruge Novi Sad-Subotica, saopštila je Infrastruktura železnice Srbije.

Kako je navedeno, rađena je unutrašnjost stanice, krov i fasada iznad i ispod nadstrešnice.

U železničkoj stanici Novi Sad danas u 11.50 pala je betonska nadstrešnica stanične zgrade.
U toj nesreći ima povređenih, navela je Infrastruktura železnice Srbije.

Železnički saobraćaj u stanici Novi Sad je u prekidu, a vozovi saobraćaju iz pravca Beograda do stanice Petrovaradin.

"Infrastruktura železnice Srbije žali zbog nesreće koja se dogodila, a uzroci i svaki novi detalj iz istrage biće odmah saopšten", ističe se u saopštenju kompanije.

DOGRADNJA I ADAPTACIJA NADSTREŠNICE U ŽELEZNIČKOJ STANICI NOVI SAD NALAZI SE U PROJEKTU ZA GRAĐEVINSKU DOZVOLU PRUGE BEOGRAD-SUBOTICA-KELEBIJA

Dogradnja i adaptacija nadstrešnice u železničkoj stanici Novi Sad nalazi se u Projektu za građevinsku dozvolu pruge Beograd-Subotica-Kelebija
Dačić: U Novom Sadu osam mrtvih u rušenju nadstrešnice na železničkoj stanici

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je u Novom Sadu da je osam tela izvučeno ispod ruševina na železničkoj stanici.

Dvoje ljudi je u bolnici od kojih je jedno lice teško povređeno, sa dvoje ispod ruševina smo u kontaktu, rekao je Dačić.

"Akcija spašavanje je izuzetno teška, trajaće više časova. Tu je 80 spasilaca iz više gradova i teška mehanizacija", rekao je Dačić, u obraćanju novinarima kod železničke stanice čiji se deo srušio.

On je naveo da su spasioci došli za samo nekoliko minuta od kad je javljeno za nesreću.

Kako javlja dopisnik agencije Beta, u Novom Sadu je sve blokirano par stotina metara oko Železničke stanice i niko ne može da priđe.

Akcija spasavanja traje, kamioni neprekidno odvoze šut i procena je da će spasavanje trajati još nekoliko sati.

VIDEO PRILOG RTV

Premijer najavio utvrđivanje odgovornosti za nesreću u Novom Sadu

Premijer Srbije Miloš Vučević najavio je danas da će insistirati da se pronađu odgovorni za stanje urušene nadstrešnice na zgradi Železničke stanice u Novom Sadu i koji nisu upozorili nadležne na to u kakvom je ona stanju.

"Bez obzira što se radi o nadstrešnici koja je izgrađena 1964. godine, dakle pre 60 godina, insistiraćemo da se pronađu odgovorni i da odgovaraju svi koji su morali da vode računa o stanju objekta i koji su morali da upozore nadležne", rekao je Vučević na mestu nesreće.

Vučević je rekao da je današnja nesreća i današnji dan jedan od najtežih u posleratnoj istoriji Novog Sada.

"Ovo je velika tragedija i za Novi Sad i za celu Srbiju. Hoću i u ime Vlade i svih građana, kao i u svoje ime, da izrazim saučešće porodicama stradalih", rekao je on, ne navodeći koliko je bilo žrtava u toj nesreći.

On je zahvalio svim spasiocima, vatrogascima, lekarima, medicinskim sestrama i radnicima komunalnih preduzeća koji se i dalje bore da spasu što više povređenih.

Devojčica (14) izvučena živa ispod ruševina u Novom Sadu

Kako javlja reporterka N1, prema prvim i nezvaničnim informacijama, spasioci su uspeli da dođu do devojčice od 14 godina koja je bila pod ruševinama.

Njeno zdravstveno stanje nije poznato.

Devojčica je nekoliko sati bila ispod ruševina.

- Jedna kola hitne pomoći su pre nekoliko minuta, pod rotacijom, velikom brzinom otišla sa mesta nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu, javila je reporterka.

VIDEO PRILOG JURONJUZ

Državne institucije su odgovorne za gradnju u Srbiji

Ko god gradio u Srbiji, bila to strana ili domaća kompanija, državne institucije su te koje su dužne da garantuju bezbednost građanima. U ovom slučaju spisak institucija je dugačak.

Rekonstrukcija zgrade železničke stanice u Novom Sadu građena je po međudržavnom sporazumu Vlade Srbije i Republike Kine, i ugovoru državnih firmi Infrastruktura železnice Srbije i China Railway International i China Communications Construction Company.

I Sporazum i ugovor morala je da potvrdi Skupština Srbije.

Ispred Vlade je za projekat bilo Zaduženo Ministarstvo građevinsrtsva i infrastrukture, kao i preduzeće Infrastrukture železnice Srbije.

Projekat je rađen pod žutom FIDIK-u, obrascu projektovanja i izgradnje koji znači sledeće:

Prvo se radi projekat, koji odobravaju nadležne državne intsitucije-odnosno Odsеk za rеviziju i stručnu kontrolu tеhničkе dokumеntacijе i izdavanjе građеvinskih i upotrеbnih dozvola Ministarstva građevinarstva i infrastrukture.

Drugi nivo odgovornosti je na izvođaču radova – što je u ovom slučaju kineska kompanija.

Treći nivo odgovornosti je nadzorni organ koji vodi računa o celom postupku izgradnje ili rekonstrukcije i daje ocenu da li su radovi izvršeni u skladu sa ugovorom.

Odgovornost za izbor nadzornog organa je isključivo na investitoru-državi Srbije, što u ovom slučaju može biti ili resorno Minsitarstvo ili državno preduzeće Infrastruktura železnice.

Upotrebnu dozvolu ponovo izdaje država, odnosno poseban sektor reosornog minsitarstva.

Iz preduzeća Infrastruktura železnice naglašavaju da nadstrešnica nije bila deo projekta rekonstrukcije već je samo hidroizolacijom povezana sa postojećom zgardom, ali se postavlja pitanje kako je moguće da projektant nije predvideo proveru bezbednosti tog dela zgrade.

Pošto nadstrešnica nije bila deo projekta rekonstrukcije to spada pod održavanje stanične zgrade. Prema istraživanju insajdera, problem je međutim što je posao održavanja u nadležnosti sektora za saobraćaj, ali i sektora za građevinu resornog ministarstva. Kada je nadležnost duplirana onda je po pravilu moguće i prebacivanje odgovornosti.

VIDEO PRILOG INSAJDERA

Izvori: BetaN1Insajder 

Slobodan Maldini za Insajder: Umesto da smo rekonstruisali ono što je potencijalno moglo da se sruši, rekonstruisali smo ono što je vidljivo

Arhitekta Slobodan Maldini gostujući na Insajder televiziji povodom urušavanja nastrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu, istakao je da se prilikom rekonstrukcije stanice gledala više estetika nego struktura, da nije ispoštovan redosled rekonstrukcije po kojem se prvo rekonstruiše ono što može potencijalno može da se sruši i dodao je da je taj konstruktivni sistem vrlo osetljiv, da je on bio napredan za šezdesete godine, ali koji, nažalost, nije trajan.

Kako konstatuje sagovornik Insajdera prošlo je pedeset godina otkako je sagrađena ova železnička stanica. Da je ta konstrukcija neuobičajena i ona je dizajnerski, u ono vreme, bila vrlo napredno rešenje, ali da se međutim pokazalo da takvo napredno rešenje možda nije i trajno rešenje.

"Ta nastrešnica je obešena konstrukcija na čelične sajle, koje praktično nose konstrukciju. Specifično je da su te čelične sajle ankerovane za krovnu konstrukciju, a ne za zidnu, fasadnu. Fasada tog objekta je urađena od stakla, kao staklena zidna zavesa. Krov koji je tanak, projektant je zamislio veoma tanak, naboran krov, kako bi se postigla čvrstoća. Međutim, on možda nije bio adekvatno pripremljen ili adekvatno konstruktivno rešenje da se okači takva jedna nastrešnica. Treća stvar je što nastrešnica nije lagana; ona je teška, od betonskih greda, koje imaju veliku specifičnu težinu. U tom slučaju, posle protoka vremena moglo je doći do zamora materijala, do otpuštanja samih tih ankera u krovnoj konstrukciji, i naravno, moglo je doći do ovakve tragedije." kaže za Insajder arhitekta Slobodan Maldini.

Na pitanje Insajdera ko je bio dužan da održava betonsku konstrukciju koja je pala, naš sagovornik odgovara da je, pošto je taj objekat javan i kroz njega prolazi hiljade ljudi, trebalo da bude praćen kako konstrukcijski, tako i u funkcionalnom smislu.

"U ovom slučaju, neko je zakazao. Da li je zakazala inspekcija tog objekta, da li su zakazali prilikom rekonstrukcije tog objekta. Tu je napravljena jedna greška, što rekonstrukcija nije rađena prema prioritetima. Ako radimo rekonstrukciju, radimo prioritetno. Ako je konstrukcija rizična, radimo na konstrukciji. U ovom slučaju je redosled zanemaren i, umesto da smo rekonstrusisali ono što se ruši, odnosno ono što je potencijalno da se sruši, mi smo rekonstrusisali ono što je gledno i vidno". zaključio je sagovornik Insajdera.

Izvor: Insajder


Iz arhive

OBNOVA ŽELEZNIČKE STANICE U NOVOM SADU TAJNA: KINEZI TAKO ŽELE, A MINISTARSTVO POSLUŠNO

Od Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, dobili smo odgovor u kome navode da su "kontaktirali kinesku ugovornu stranu" koja ih je obavestila da "nije saglasna da se bilo koji podaci iz ugovora i u vezi sa ugovorom dostavljaju trećim licima pre završetka projekta, odnosno pre dobijanja potvrde o DOBRO URAĐENOM POSLU"

Izvor: Portal 021, 26. 1. 2024.

KAKO IZGLEDA ŽELEZNIČKA STANICA U NOVOM SADU NAKON OBNOVE

U prvoj fazi zgrada je dobila novu čeličnu NADSTREŠNICU, a po završetku druge faze rekonstruisana je i plafonska površina sastavljena od istovetnih “pozlaćenih” kvadratnih pločica...

Dok je u prvoj fazi zgrada dobila potpuno novu čeličnu NADSTREŠNICU, koja svojim oblikom prati originalnu Farkaševu arhitekturu, po završetku druge faze novim sjajem zasjalo je i čuveno “Farkaševo zlato”, plafonska površina sastavljena od istovetnih “pozlaćenih” kvadratnih pločica, koja danas još više doprinosi toplini ovog dvoetažnog prostora.

"Samo u ovu zgradu je uloženo ukupno 16 miliona evra..."

Foto: Nova čelična nadstrešnica oblikom prati originalnu arhitekturu - Aleksandar Milutinović/Turistička organizacija Novog Sada

Izvor: Gradnja.rs, 17. 7. 2024.

VIDEO NOVA ŽELEZNIČKA STANICA NOVI SAD, 6. 4. 2022.


STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANATVITERINSTAGRAMTREDS

PODRŽI PPNS!

Print Friendly and PDF

Komentara: 0

Dodaj komentar

Facebook komentari

Anketa

Da li ste protiv rudnika litijuma u Srbiji?

Ostale ankete
https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija/ https://ekologijakragujevac.rs/ https://www.facebook.com/groups/543555452379413/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.pmf.kg.ac.rs/ https://www.facebook.com/savez.slepihkragujevac http://www.pmf.kg.ac.rs/botanicka_basta/index.html https://ckkg.org.rs/ https://www.okvirzivota.org.rs/ http://vrabac.rs/ http://www.pozoristezadecu.com/ https://www.ijfk.info/ https://joakimfest.rs/ http://www.conviviummusicum.com/sr/ http://www.nbkg.rs/index.html https://telok.org.rs/ https://aiesec.org.rs/lokalna-kancelarija-kragujevac/ https://www.facebook.com/profile.php?id=100064845214187 https://www.spdradnickikragujevac.com/ https://www.facebook.com/konamtrujedecu/ http://www.drustvosrpskihdomacina.org.rs/ https://www.facebook.com/PrviPrviNaSkali/ https://www.facebook.com/Pupinizacija-582808185210353/ https://sveoarheologiji.com/ http://www.pekgora.org/ https://www.facebook.com/profile.php?id=100085059140554 http://fondacijarsum.org/ http://www.milutinstefanovic.com/ http://www.vfphysical.rs/ http://nevenaignjatovic.com/ http://www.ipsport.net/ http://marepannoniumgarden.blogspot.rs/-i-dupont.html http://www.epodzaci.org/ http://www.prvagimnazija.edu.rs/index.php/nastava/van-nastave/sopce https://www.pasarela.rs/o-nama/ http://zoran-spasojevic.blogspot.com/ http://www.audioifotoarhiv.com/ http://www.littlelighthouse.net/ http://kozmicbluesemisija.blogspot.com/ https://www.facebook.com/groups/ZoranModli https://www.facebook.com/groups/131568206482/ https://www.facebook.com/stop.gmo.srbija https://prviprvinaskali.com/clanci/recju/autori-ppns/aleksandra-ninkovic-tasic/mihajlo-i-pupin-sa-pasnjaka-do-naucenjaka.html https://prviprvinaskali.com/clanci/slikom/glagoljanja/arcibald-rajs-o-budzaklijskoj-politici.html https://prviprvinaskali.com/clanci/podrska-ppns/podrzi-rad-ug-prvi-prvi-na-skali-donacijom-na-racun-1504516749.html