Projekat arhitekture dogradnje i adaptacije pothodnika i nadstrešnice u železničkoj stanici Novi Sad (broj dela projekta 2020-250-ARH-1/1.2), čiji je projektant CIP, nalazi se u Glavnoj svesci pod brojem 1/1.2 Projekta za građevinsku dozvolu pruge Beograd-Subotica-državna granica (Kelebija), koja uključuje Novi Sad i više gradova i opština.
Nadstrešnica u više delova projekta
Investitor projekta je Infrastruktura železnice Srbije, a naručilac konzorcijum kineskih firmi: China Railway International Corporation Ltd. i China Communication Construction Company Ltd. (CCCC). Ovaj dokument sadrži 1.100 stranica (prilog na kraju članka) i javno je dostupan na sajtu Ministarstva građevinarstva, saobraćaj i infrastrukture (MGSI).
Projekat u kojem se navodi nadstrešnica je deo sadržaja tehničke dokumentacije u nastavku, a nalazi se i u poglavlju "Razlike između idejnog projekta i projekta za građevinsku dozvolu", gde je kao razlika upisano:
"U PGD projektu dodati su radovi vezani i za dva prtljažna pothodnika u stanici Novi Sad. U PGD dodate su nove pozicije u odnosu na IDP (bravarski radovi- rukohvati za prtljažne pothodnike)".
Sadejstvo sa Kinezima
Kao projektant je upisana firma China Railway Design Corporation Serbia - ogranak Beograd.
Preduzeće je osnovano 22. maja 2018. godine kao ogranak stranog privrednog društva China Railway Design Corporation. Zastupnik je Geng Ksin, Kinez. Osnovni kapital preduzeća nije upisan. Vodi se kao malo pravno lice, a takvo ne podleže reviziji. Adresa sajta iz baze APR nije dostupna - http://crdc.com/.
Odgovorno lice projektanta je generalni direktor Geng Ksin, a glavni projektant dr Ljiljana Milić Marković, diplomirani građevinski inženjer.
Sveska sadrži njenu izjavu u kojoj piše:
"Izjavljujem da je projekat u svemu u skladu sa izdatim Lokacijskim uslovima, priloženim u Glavnoj svesci, Zakonom o planiranju i izgradnji, propisima, standardima i normativima iz oblasti izgradnje objekata i pravilima struke, kao i načinima za obezbeđenje ispunjenja osnovnih zahteva za objekat propisanih elaboratima i studijama.
Takođe izjavljujem da su delovi Projekta za građevinsku dozvolu za izgradnju pruge Beograd-Subotica državna granica (Kelebija), DEONICA PRUGE NOVI SAD - SUBOTICA - DRŽAVNA GRANICA (KELEBIJA), u Novom Sadu, Kisaču, Stepanovićevu, Zmajevu, Vrbasu, Lovćencu, Malom Iđošu, Bačkoj Topoli, Žedniku, Naumovićevu i Subotici, K.O. Novi Sad I, K.O. Novi Sad IV, K.O. Kisač, K.O. Rumenka, K.O. Stepanovićevo, K.O. Čenej, K.O. Bačko Dobro Polje, K.O. Vrbas, K.O. Vrbas - grad, K.O. Zmajevo, K.O. Kucura, K.O. Lovćenac, K.O. Mali Iđoš, K.O. Feketić, K.O. Bačka Topola, K.O. Bačka Topola - Grad, K.O. Mali Beograd, K.O. Bikovo, K.O. Donji Grad, K.O. Žednik, K.O. Novi Grad, K.O. Palić, K.O. Stari Grad, međusobno usaglašeni, da podaci u Glavnoj svesci odgovaraju sadržini projekta i da su projektu priloženi odgovarajući elaborati i studije...".
Ovaj dokument objavljen je u Beogradu u oktobru 2021. godine.
Na sajtu MGSI bez vesti o tragediji
U trenutku ove objave, na sajtu MGSI u odeljku Aktuelnosti nema vesti o tragediji na Železničkoj stanici u Novom Sadu koja se dogodila 1. novembra. Poslednja objava je od 29. oktobra: "Izgradnjom infrastrukturnih objekata podižemo BDP, povezujemo se sa susedima".
U arhivi sajta nalazi se vest "Vesić: Železnička stanica Novi Sad od danas potpuno u funkciji" od 5. jula 2024. godine.
- Od danas jе u funkciji poslеdnji dеo žеlеzničkе stanicе Novi Sad, koji jе namеnjеn putnicima. Šaltеri za prodaju karata su završеni, kao i čеkaonicе tako da ćе od danas ova žеlеznička stanica, koja jе rađеna u dvе fazе, biti potpuno u funkciji, rеkao jе Vеsić tog dana.
Vesić je juče izjavio da "nadstrešnica na železničkoj stanici nije rekonstruisana", dodavši da će biti "utvrđeno ko je odgovoran za to", prenela je Radio-televizija Vojvodine.
Za razliku od MGSI, akcionarsko društvo za upravljanje javnom železničkom infrastrukturom "Infrastruktura železnice Srbije“ je juče u 14:05 objavilo vest: "Nesreća u železničkoj stanici Novi Sad" u kojoj je navedeno:
"Nadstrešnica koja je pala na ulasku u stanicu Novi Sad nije bila predmet rekonstrukcije u okviru radova na obnovi stanične zgrade kao deo projekta izgradnje brze pruge Novi Sad- Subotica. U okviru rekonstrukcije rađena je unutrašnjost stanice, krov i fasada iznad i ispod nadstrešnice".
"Na nadstrešnici je rađeno"
Gostujući na N1, inženjer geologije Zoran Đajić koji je do marta 2023. godine radio na rekonstrukciji zgrade Železničke stanice u Novom Sadu kazao je da su na nadstešnici rađeni radovi, da nije tačno to što govori ministar Vesić, te da na dopise koje je slao na brojne adrese da ploče sa pročelja zagrade moraju da se skinu i da se mora videti šta je iza njih, niko nije odgovorio.
Na jednoj od fotografija koje je objavio u svom izveštaju, rekao je on, vidi se da iza jedne od tih ploča ima dela betona, a delom beton nedostaje i umesto njega "zgužvani su džakovi od cementa da bi se manje betona stavilo unutra".
- Na nadstrešnici je rađeno. U prvoj fazi je rađena reparacija keramike koja je bila na plafonskom delu i rađeno je samo šminkanje te nadstrešnice. Na tom pročelju su bile okačene utege koje su držale nadstrešnice. Utege, to su sajle koje se sa krovne konstrukcije spuštaju kako bi ojačale samu konzolu nadstrešnice. Ona nije imala stubove. Ona je stajala tako što je konzola bila vezana za zgradu, a nošenje cele nadstrešnice su bile utege koje su bile prikačene za vrh zgrade upravo na tom zupčastom prepoznatljivom delu. Da su tada skinute te ploče, verovatno bi se primetilo da podloga nije dobra i možda bi se i primetilo da su te utege možda i korodirale, rekao je Đajić, koji je radio kao konsultant saobraćajnog instituta CIP tokom izrade projekta rekonstrukcije zgrade Železničke stanice u Novom Sadu.
ARHIVA PPNS NADSTREŠNICA STANICE U NOVOM SADU KOJA JE PALA NIJE BILA REKONSTRUISANA (VIDEO)
Smejanje na mestu tragedije!?
Porušena nadstrešnica bila je juče u programimam svih televizija, a u potpunom neskladu sa dramom uživo gledaoci su zapazili smejanje nekoliko muškaraca koji su stajali tik uz mesto tragedije. Ubrzo je društvenim mrežama prostrujala informacija je reč o Danilu Bojoviću koji vodi preduzeće "Gemaks gradnja" (čija su vozila takođe viđena u TV-kadrovima).
Preduzeće "Gemaks gradnja" je 19. juna godine na svom nalogu na Instagramu objavilo snimak sa Železničke stanice u Novom Sadu, uz poruku: "Gradimo Srbiju":
Ovo preduzeće je osnovano 2008. godine, a zastupa ga Danilo Bojović (1979), koji je osnovao firmu sa 500 evra kapitala, piše u bazi APR.
O Gemaks gradnji je 2020. godine pisao portal Voice u članku "Ista firma kao jedini ponuđač gradi dva kapitalna projekta u Subotici vredna preko 700 miliona dinara".
Bojović se u APR vodi i kao direktor preduzeća "Euromont Logistic", koje pruža usluge "carinskog i javnog skladištenja robe, frigo komora, međunarodnog i unutrašnjeg transporta, logistike i carinjenja", a čiji je osnivač njegovo preduzeće "Gemaks gradnja" sa sto dinara kapitala, takođe se vidi u bazi APR.
Projekat železničke stanice u Novom Sadu pratio je paket dokumenata među kojima je i Izveštaj o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu Prostornog plana područja posebne namene infrastrukturnog koridora železničke pruge Beograd-Subotica-državna granica (Kelebija) - prilog članka.
D. M. M. - PPNS
PRILOZI
1) GLAVNA SVESKA (1.100 STRANA)
2) IZVEŠTAJ O STRATEŠKOJ PROCENI UTICAJA NA ŽIVOTNU SREDINU (179 STRANA)
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM, TREDS
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 1
Михаило Јеремић
Може ли се видети ПГД и ПЗИ? Ту лежи зец.