"Olimpija" ("Olympia") je nemački crno-beli dokumentarni film snimljen 1938. godine u režiji Leni Rifenštal (1902-2003), koji se smatra jednim od najboljih, ali i najkontroverznijih ostvarenja žanra. U njemu se prikazuju zbivanja na Olimpijadi u Berlinu 1936. godine.
Predstavlja prvi celovečernji film posvećen Olimpijskim igrama. Sastoji se od dva dela - "Festival naroda" ("Fest der Völker") i "Festival lepote" ("Fest der Schönheit"). U njemu je Rifenštal primenila brojne inovativne tehnike montaže i snimanja koje će kasnije postati standardi dokumentarnog žanra.
Reakcije Hitlera kada Nemci pobeđuju i gube na OI
Naglasak u filmu je veličanje berlinske Olimpijade kao ostvarenja nacionalsocijalističkih ideala, a što se prvenstveno prikazuje kroz prikaz estetski "ispravnih" arijevskih sportista, pri čemu se Rifenštal nije ustručavala da prikaže gola tela. Film je uprkos tome dobio nagradu Međunarodnog olimpijskog odbora, a 1938. je nagrađen i Musolinijevim kupom za najbolji strani film na Venecijanskom filmskom festivalu.
Film je u Beogradu prikazan 23. juna 1938. godine.
Stranica Vemena iz 1938.
Inserti iz filma su kasnije korišćeni u sportu za pesmu "Stripped" nemačke grupe Ramštajn.
Helene Berta Amali Leni Rifenštal (nem. Helene Bertha Amalie "Leni" Riefenstahl; Berlin, 22. avgust 1902. - Peking, 8. septembar 2003) je bila nemačka režiserka, plesačica i glumica, široko poznata po svojoj estetici i napretku koji je donela u filmskoj tehnici.
Njen najčuveniji film je bio "Trijumf volje" ("Triumph des Willens"), dokumentarac mitinga Nacističke partije u Nirnbergu 1934, koji je Treći rajh koristio kao moćan propagandni film. Zbog toga što je bila poznata ličnost u Trećem rajhu, i zato što je bila lična poznanica Adolfa Hitlera i Jozefa Gebelsa, filmska karijera Leni Rifenštal je okončana nakon poraza Nemačke u Drugom svetskom ratu, kada je uhapšena, ali nije proglašena krivom za ratne zločine.
Leni Rifenštal je poznata u filmskoj istoriji zbog razvijanja nove estetike u filmu, posebno u odnosu na naga tela. Iako propagandna vrednost njenih ranih filmova odbija mnoge, njihovu estetiku mnoge filmadžije nalaze izvanrednom. Pošto ju je filmska industrija odbacila nakon Drugog svetskog rata, kasnije je objavljivala fotografije Nuba plemena iz Afrike, i nastavila je da radi na podvodnom filmu.
Komentara: 0