Galerija fotografija bivših predsednika opštine i gradonačelnika Kragujevca dopunjena je portretom Milana B. Stojčevića, predsednika Kragujevačke Opštine, prvog izabranog predsednika koji je tu dužnost obavljao u periodu od 20. januara 1921. godine do 31. avgusta 1923. godine.
U prisustvu članova porodice, unuka i praunuka postavljena je fotografija s njegovim likom i periodom u toku kojeg je vodio tadašnju opštinu, a sa njima je razgovarao predsednik Skupštine grada Miroslav Petrašinović. Predsednik Petrašinović zahvalio se porodici na fotografiji koja je nedostajala.
- Kao grad želimo da negujemo tradiciju i sećanje na sve predsednike opštine koji su vodili grad naročito u teškom posleratnom periodu, jer je tokom Prvog svetskog rata Kragujevac pretrpeo velika razaranja. Ponosni smo na istoriju grada koji je u periodu posle rata počeo da se razvija i postaje jedan od najvećih centara u tadašnjoj zajedničkoj državi Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca. Kao predsednik tadašnje Kragujevačke opštine, Stojčević je bio visoki politički funkcioner ondašnje Demokratske stranke, poslanik u Skupštini Kraljevine Jugoslavije i gradski većnik i obavljao je visoke dužnosti u lokalnoj samoupravi, ali i na nivou cele države. O njegovom liku i delu napisano je u knjigama “Kragujevac između dva rata“ autora Veljka Lekovića i “Istorija Kragujevca“ istoričara Boriše Radovanovića u kojima su spomenute sve značajne ličnosti grada. To je jedan od načina da se kao lokalna samouprava odužimo i sačuvamo ih od zaborava, rekao je predsednik Petrašinović.
Unuka Milana Stojčevića, Ljiljana Kovačević izrazila je veliko zadovoljstvo što je grad imao sluha da lik i delo njenog dede sačuva od zaborava. Govoreći o njemu, Ljiljana je kazala da je Stojčević bio viši pitomac Vojno-tehničkog zavoda, da se usavršavao u inostranstvu, u Americi, Nemačkoj, Francuskoj, Austriji, Belgiji i da je kao stručnjak Vojno-tehničkog zavoda bio u nadzoru i kontroli na podizanju brane na jezeru u Grošnici, slične poslove obavljao je na izgradnji Vodojaže, Hipodroma. Bio je veoma ambiciozan i vredan čovek koji je želeo da stečeno znanje iskoristi za svoj grad i ljude koji u njemu žive, a sigurna sam, kaže Ljiljana Kovačević, da bi učinio još mnogo toga u čemu ga je sprečila prerana smrt.
Opis fotografija:
(gore levo) Filadelfija, SAD, 1912: Mihajlo Pupin sa grupom stručnjaka Vojno-tehničkog zavoda iz Kragujevca (Stojčević drugi iznad Pupina)
(sredina) Grošnička vodojaža, leta 1934: Stojčević na gradilištu brane
(desno gore) Artiljerisko-tehnički zavod, 1931: puškarski kurs, Stojčević sedi peti sa leve strane
(desno dole) Vojno-tehnički zavod, 1911: Prvi puškarsko-mitraljeski kurs, Stojčević sedi prvi sa desne strane
Crno-bele fotografije: Ljiljana Kovačević Izvor: Grad Kragujevac
* Među danas prisutnim potomcima Milana Stojčevića bili su: Svetlana Šeat Marić, Ljiljana Kovačević, Milan Stojčević, Anita Janković, Veljko Kovačević, Bojan Stojčević, Jana Stojčević, Lenka Stojčević, (odsutni Aleksandar Stojčević i Andrija Stojčević)
Komentara: 0