- U Srbiji trenutno ima oko 1.000 projekata koji se bave nenasiljem. I tu leži ta opasna zamena teza koja sugeriše da smo nasilan narod, a nismo. Ovi projekti baveći se nenasiljem sugerišu da ga u našem čoveku ima na pretek. Autori takvih projekata baveći se nenasiljem u našem čoveku, namerno zanemaruju da u njemu postoji i dobrota. A dobrota je svojstvenija čovekovoj prirodi. To je smišljena perfidna zamena teza kojom se želi opravdati genocidnost koja nam se nameće. Hiljadu projekata o nenasilju su, u stvari, bačena udica.
- U tradicionalnoj porodici, uloge su bile ravnomernije raspoređene, bio je očuvan odnos poštovanja i poverenja kao pravi putokaz i izvor samopouzdanja deci u magli života. Neki podaci pokazuju da su, pre dvadesetak godina, deca usvajala oko 80 odsto tradicionalnih vrednosti koje su im roditelji prenosili. Danas je uticaj roditelja sveden na jedva petinu vrednosti koje deca prihvataju.
- Postavljanje granica deci nalik je na saobraćajne znake na putu. Dete vozi svoj auto, a roditelj mu pomaže sa „uspori, kreni, dodaj gas“. Međutim, mi živimo u civilizaciji koja forsira život bez granica, počevši od crtanih filmova, pa do poželjnog načina ponašanja koje u prvi plan stavlja individualne vrednosti. Takvo dete i takva deca, koje je danas sve više, teško uvažavaju različitost. Postaju sebična i agresivna ako nisu zadovoljene njihove želje.
Postoji li formula spasa nacije? - Naravno, ona podrazumeva povratak dostojanstva životu. U vaspitanju dece i u školi treba da kultivišemo dobrotu i zdrav i pozitivan odnos prema sebi i drugima, prirodi i Gospodu. Ako imamo tu vertikalu, imaćemo orijentaciju i dobijaćemo dobre ljude. Danas, prvenstveno na Zapadu, imamo naopaku scenu, gde najbolje naučnike, a loše ljude dobro plate i oni svake nedelje na tržište izbace po jedan narkotik, radeći protiv čovečanstva. Civilizacija tako ne pravi dobre individue, već uspešne, agresivne i moćne. Postaje važnije imati nego biti, pa je preobražaj ka biti, ono što treba da nam pomogne da budemo bolji.
Deci treba ponuditi zdravo odrastanje, proverene tradicionalne vrednosti, naučiti ih da se orijentišu prema lepšoj strani života.
- To podrazumeva učenje, odricanje, rad i napor kao rešenje za životne probleme, onda će deca spoznati svoje potencijale, pa i prave životne vrednosti. Decu ne smemo ostaviti da plivaju u moru informacija jer je danas dosta toga upakovano u preveliki paket uzbuđenja, senzacija i fascinacija, nešto što im fiksira pažnju.
Ključne su zdrave navike i organizacija, što podrazumeva da na vreme deca ustaju, hrane se, ležu, imperativ vremena je da žive zdravim životom.
Кako da pozitivno utičete na formiranje dečjeg samopouzdanja:
Bodrite dete, kako u igri, tako i u kreativnom stvaranju
Nemojte izbegavati pohvale, one neće napraviti egocentrika od deteta
Ali, pohvaljujte postupke, a ne osobine (jako si to lepo nactrao, umesto crtaš najbolje na svetu)
Nemojte samo kritikovati bez pohvale
Ako kritikujete, neka to uvek bude kritika postupka a ne osobine ili deteta
Kada god možete zagrlite dete i pružite mu nežnost
Ne uskraćujte mu fizički kontakt i pažnju, to mu pruža veliku sigurnost
Obraćajte mu se sa poštovanjem i pažnjom, izvinite se ako pogrešite
Budite iskreni i realni, nemojte obećavati ono što ne možete da ispunite, a ono što obećate morate nači način da ispunite
Hrabrite decu da ispolje i dobra i loša osećanja i učite ih kako da ih obuzdavaju, a ne da ih potiskuju
Uvek im stavite do znanja da kritikom neće izgubiti vašu ljubav, i da kritikujete postupke a ne dete
Da bi razvili osećaj vašeg poverenja u njih, dajte im u skladu sa uzrastom mogućnost za samostalnost, i da nekim postupcima dokažu tu samo stalnost
Deca uče iz primera, više će im značiti pozitivan primer nego vaše reči
Deca iz primera uče i ponašanje prema drugima, pa se trudite da pozitivinim stavom prema drugima učite dete
Pohvaljujte i ohrabrujte ali nemojte biti preterano nerealni u tome. Lažne pohvalne ne donose dobro u sticanju samopoštovanja, jer će dete pre ili kasnije shvatiti da nisu bile realne
Dajte im do znanja da na vas uvek mogu da se oslone i dobiju podršku. Čak i kada pogreše
Pomozite im da nauče veštinu donošenja odluka, tako što ćete im u skladu sa uzrastom dati da sami donose neke odluke
Komentara: 0