Tridesetogodišnji muškarac iz Beorada preminuo je jutros u bolnici na odeljenju intenzivne nege zbog komplikacija izazvanih malim boginjama, saznaje RTS.
To je prva žrtva malih boginja u Srbiji. Pacijent nije bio vakcinisan.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je novinarima u Beogradu da se desilo ono na šta je struka mesecima upozoravala. Dodao je da je pacijent, koji je umro na infektivnoj klinici, primljen 22. decembra.
Lončar je naglasio da je statistika takva da kada imate određeni broj obolelih, dese se i smrtni slučajevi.
"Koristim priliku da još jednom kažem da problem ne može da se reši dok se ne vakcinišemo. To je jedini način da ne dolazi do ovakvih stvari", rekao je Lončar.
Apelovao je na roditelje da vakcinišu svoju decu, da ne slušaju druge jer ne mogu očekivati da država bude čudotvorac i zaustavi epidemiju.
"Ukoliko deca nisu vakcinisana ovakve stvari su neminovne", zaključio je Lončar.
Direktor Infektivne klinike KCS prof. dr Goran Stevanović rekao je za RTS da je pacijent koji je preminuo imao razvijenu sliku malih boginja i upalu pluća sa znacima da će se bolest razvijati u nepovoljnom toku.
Naveo je da ne postoji specifičan lek za male boginje i da je reč o opasnoj bolesti koja izaziva upale pluća i mozga koje se vrlo često završavaju smrtnim ishodima. Kaže da virus napada i jetru.
Za tri meseca 668 obolelih
Za nepuna tri meseca u Srbiji je registrovano 668 obolelih od malih boginja, najmlađi pacijent imao je dba meseca a najstariji 60 godina.
Epidemiolog Instituta za javno zdrvalje Srbije prof. dr Darija Kisić Tepavčević kaže da 91 odsto obolelih nije bilo vaksinisano ili im je nepoznat vakcinalni status.
"U momentu kada je epidemija počela, kolektivni imunitet je bio nizak, oko 80 odsto, a u nekim krajevima još i niži. Sve to je doprinelo nastavku epidemije i širenju malih boginja", rekla je Tepavčevićeva za Tanjug.
Ona je dodala da se u poslednja tri meseca povećao broj vakcinisane dece MMR vakcinom te da je sada u generaciji od 12 meseci do 14 godina, vakcinisano 91 odsto dece.
"Postoje neki regioni gde je obuhvat niži kao što je Pčinjski okrug i Beograd", ukazala je Tepavčevićeva i istakla da je najniži obuhvat na teritorijama koje su u nadležnostima Instituta za javno zdrzvlje Niš i Zavoda za javno zdravlje Novi Pazar gde je obuhvat vakcinacijom oko 80 odsto.
Ukoliko se trend povećanja vakcinacije nastavi, očekuje da će se dostići nivo kolektivnog imuniteta od 95 odsto koji bi sprečio epidemijsko širenje bolesti kakvu imamo danas.
АКTUЕLNА ЕPIDЕMIОLОŠКА SITUАCIЈА MАLIH BОGINJА (MОRBILА) U ЕVRОPI I RЕPUBLICI SRBIЈI
Imајući u vidu nаvеdеnе окоlnоsti, pеriоd zаrаznоsti, sеzоnоst, оstvаrеnе коntакtе, mеrе pооštrеnоg nаdzоrа trеbа sprоvоditi dо dаljnjеg, оdnоsnо nајmаnjе u pеriоdu dvоstruке mакsimаlnе inкubаciје оd pоslеdnjеg rеgistrоvаnоg slučаја, а u sкlаdu sа pаrаmеtrimа u оcеni i prоcеni еpidеmiоlоšке situаciје u žаrištu еpidеmiје, оdnоsnо nа tеritоriјi Rеpubliке.
Sа rаzvојеm акtuеlnе еpidеmiоlоšке situаciје Institut zа јаvnо zdrаvljе Srbiје „Dr Milаn Јоvаnоvić Bаtut” ćе prеdlаgаti mеrе u sкlаdu sа zакоnsкim i pоdzакоnsкim акtimа, stručnim stаvоvimа, prеpоruкаmа SZО, iz којih је prоistекао i usvојеni plаn оdstrаnjivаnjа mоrbilа u Srbiјi.
MERE SPREČAVANJA ŠIRENJA VIRUSA MORBILA U ZDRAVSTVENIM USTANOVAMA
ARHIVA
RTS: DA MOŽDA NE - EPIDEMIJA MALIH BOGINJA I VAKCINACIJA
SLAĐANA VELKOV POD ISTRAGOM ZBOG PROMOVISANJA MMS KAPI, 2016.
KVAZIDOKTORI NAJOPASNIJI
Na pitanje kako se boriti protiv blogera poput Slađane Velkov, koja se predstavlja kao doktorka, deleći savete koji se mogu okarakterisati kao opasni, dr Vujčić odgovara: “Taj posao smo nas nekoliko započeli, pa intenzivirali. Sada reč ima državna institucija, a za takve aktiviste postoji Krivični zakon. Mada, teško mi je da verujem da neko može njene savete da shvati ozbiljno, kao i njeno lažno predstavljanje da ima diplomu doktora medicine, ako negira mikrobe, govori o parazitima i, zamislite, kada popijete mleko, u stomaku vam se stvara sumporna kiselina. U jednom ste u pravu. Ona je izuzetno opasna, a nije usamljena”.
Foto: Blic, Telegraf Izvori: Tanjug, Institut za javno zdravlje Srbije
Komentara: 0