REAGOVANJE MINISTARSTVA POVODOM DEŠAVANJA U KIC SRBIJE U PARIZU
Nakon saopštenja koje je stiglo iz Pariza povodom dešavanja u KIC Srbije, Ministarstvo kulture i informisanja i srpska javnost saznali su nekoliko stvari:
Da je bilo privremenog sklanjanja slika iz izložbenog prostora KIC-a, zbog skupa na kome su prisustvovali strani vojni predstavnici.
Da je taj potez učinjen u "punoj koordinaciji ambasade i direktora KIC-a".
Da su slike "urolane", pa vraćene.
Uz želju da bira reči i oprezno ocenjuje predstavljene činjenice, Ministarstvo kulture i informisanja smatra da je došlo do naglašene trapavosti u rasuđivanju i postupanju odgovornih u Diplomatsko-konzularnom predstavništvu u Parizu.
Ministarstvo kulture i informisanja poziva ih da ubuduće ne "urolavaju" umetnička dela bez ubedljivog razloga i da drže ruke dalje od izložbi i programa koje im pošalje stručna komisija Ministarstva.
Alternativa tome, bila bi da sami slikaju, pevaju, recituju, čitaju i sviraju pred gostima i publikom i onda nesputano intervenišu u sadržaje koje sami stvaraju, na način koji ocene prikladnim. I da to onda svakako i dalje čine u "punoj koordinaciji". Verujemo da bi u Parizu, gradu otvorenom za kreativne iskorake i ovakav pristup naišao na razumevanje i radoznalost dela publike.
Do tada, apelujemo na njih da se prema programima odobrenim od Ministarstva kulture i informisanja odnose sa primerenom skrupuloznošću i sa manje lične kreativnosti u proceni tehničkih i političkih okolnosti koje te programe prate.
KULTURNI CENTAR U PARIZU PONOVO TEMA: IZLOŽBA UKLONJENA ILI UROLANA?
O Kulturnom centru Srbije u Parizu se izgleda govori samo onda kada se povuče neka izložba. Poslednji takav slučaj dogodio se pre nekoliko dana kada je, kako se navodi u jednom fejsbuk postu "izložba uklonjena kako zvanicama na koktelu ne bi bilo neprijatno".
"To nisu slike, to su plastificirana platna na kojima su sklapani razni motivi na kojima je gospođa Vilimon crtala", rekao je direktor Kulturno-informativnog centra Srbije u Parizu Radoslav Pavlović.
Platna, slike ili prizori sa motivima, tek dva su, prema rečima direktora Kulturnog centra u Parizu, zarolana iz centralnog dela galerije kako bi bilo mesta.
"U prostoru kako je sad definisan, stolice nije moguće staviti, nije moguće održati događaj. Tako da se ta platna u sredini moraju zarolati nagore, vezati kanapom, kad prođe događaj da se spuste. Problem ćemo imati večeras, jer ćemo imati festival dokumentarnog filma, u organizaciji Ane Otašević, to je šest filmova koji se tiču migracije, sutra će doći Žilnik na drugi dan, ja ću sugerisati gospođi Otašević da otkaže taj festival jer ja da pipam ta platna više neću", dodao je on.
U Istorijskom muzeju imaju drugačiju računicu. Potvrđuju da je postojao dogovor da se centralni deo sale oslobodi po potrebi, ali da to sada nije slučaj, i da je izložba kompletno uklonjena.
"Ovo je nešto bez presedana. Nikada se nije dogodilo da se jedna izložba otovri i posle dva dana zatvori, jer u prostoru gde je izložba treba da se dogodi bilo kakav događaj. Mi smo se čak dogovorili da kada oni imaju zvanične događaje u vreme trajanja naše izložbe, a izložba traje samo 3 nedelje, da se slike u centralnoj sali mogu da zarolaju, kako bi se postavile stolice za predavanja. Ali ovde se dogodilo nešto drugo, te slike su skinute, a sve ostalo što je bilo na zidovima je bilo zarolano i bili su beli zidovi", kaže direktorka muzeja Dušica Bojić.
Bele zidove prva je primetila koordinatorka za odnose sa medijima u Kulturnom centru Srbije u Parizu Nataša Pejin i to objavila na društvenim mrežama, a potom i nadležno Ministarstvo, koje je saopštilo da će "u slučaju da se potvrde navodi o cenzuri" pozvati da se "adekvatno sankcionišu lica koja su učestvovala u ugrožavanju slobode umetničkog izraza".
Za to vreme, direktor Centra kaže da je problem unutrašnje prirode.
"Moja sadašnja asistentkinja, njoj ističe ugovor 31. marta, znači još dva dana, bio je konkurs veliki koji je MSP raspisao, javilo se 25 ljudi, odabrane su dve mlađe žene, komisija od pet članova, dvoje iz MSP-a, jedan iz ministarstva... I gospođa Pejin nije prošla taj konkurs, ja sam očekivao i to sam i najavio i u Ambasadi i u Komisiji da će se nešto desiti, da će se pokušati neka vrsta osvete, i to vam je osveta napuštene službenice", tvrdi Pavlović.
Oko Kulturnog centra Srbije u Parizu već godinama se pletu afere i skandali, a ovaj je samo poslednji u nizu. U aprilu 2018. je kulminirao sukob između sadašnjeg direktora Radoslava Pavlovića i dvojice službenika KIC, u avgustu iste godine je uklonjena skulptura Miće Stajčića jer je javnost smatrala neprimerenom, a na ulazu u centar stoji fotografija mileševskog Belog anđela, protiv koje se deo javnosti takođe bunio uz obrazloženje da galerija nije i ne treba da bude crkva.
Iz Kulturnog centra Srbije u Parizu sklonjena je izložba Istorijskog muzeja Srbije, koja je otvorena 23. marta: "Srbija 1999. – 20 godina posle - Dok su padale bombe".
Nataša Pejin, koordinator za odnose sa medijima, na svom Fejsbuk nalogu je navela da je, kad je juče došla na posao, zatekla zidove galerije Kulturnog centra Srbije u Parizu prazne - platna Biljane Vilimon su urolovana, dokumentarne fotografije koje su deo izložbe takođe, slika Vlade Veličkovića je ostala u prizemlju galerije.
"U momentu dok sam gledala i čudila se naišao je Direktor Kulturnog centra Srbije, Radoslav Lale Pavlović i rekao da imamo prijem zvanica u 18 časova i da je iz ambasade dobio nalog da se slike skinu kako, citiram, oficirima NATO-a ne bi bilo neprijatno", napisala je ona.
Pejin je navela da je odbila da učestvuje u tome.
"Odbila sam da na bilo koji način učestvujem u toj sramoti u Srpskom kulturnom centru gde se ponižava Srbija, umetnici koji izlažu i žrtve bombardovanja 1999, a da kao vrhunac poniženja to sami Srbi organiziju", navela je Pejin i dodala da je napustila kancelariju pre dolaska zvanica, kao i da od 31. marta ne radi više u toj instituciji.
Ministarstvo zatražilo hitan odgovor
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije zatražilo je od Ambasade u Francuskoj hitan odgovor u vezi sa uklanjanjem izložbe.
"Ne znamo još šta se desilo, tražili smo izjašnjenje iz Pariza. Ne možemo da arbitriramo odavde", rekao je generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Srbije Veljko Odalović.
Odalović je za Tanjug rekao da se odgovor očekuje brzo jer je zahtev bio hitan, prenosi Srna.
Komentara: 0