Vlasnik kragujevačkog Fijata sklopio sporazum sa dobavljačem litijuma
Kompanija Stelantis (Stellantis) u okviru koje posluje Fijatova fabrika u Kragujevcu i australijska kompanija Vulcan Energy Resources Limited sklopile su sporazum o snabdevanju litijum-hidroksidom koji će se koristiti za proizvodnju automobilskih baterija u Evropi, prenosi Breakingthe news. Prve isporuke planirane su za 2026. godinu.
VIDEO: Vulcan Energy - Zero Carbon Electricity
Prema petogodišnjem sporazumu, Vulcan Energy će obezbediti Stelantisu 81.000 tona i maksimalno 99.000 tona litijum-hidroksida.
Dogovor je deo napora da se doprinese panevropskom projektu Zero Carbon Lithium prema kome bi preko 70% Stelantisovih vozila na tržištu u Evropi i 40% vozila u Sjedinjenim Državama bilo sa niskom emisijom CO2 do 2030. godine.
Stelantis je nedavno izjavio da namerava da proizvodi dva miliona električnih vozila godišnje.
Italijanski Fijat i francuski Pežo spojili su se sredinom januara u zajedničku kompaniju pod nazivom "Stelantis", nakon što je regulatorno antimonopolsko telo Evropske unije odobrilo integraciju dva proizvođača automobila.
Tada je najavljeno da će nova kompanija Stelantis, što u prevodu znači "obasjan zvezdama" imati tržišnu vrednost od oko 50 milijardi evra, a zvanično će početi da radi do kraja prvog kvartala sledeće godine.
Najavljeno je i da će okviru nove kompanije poslovati i kragujevački Fijat. Zajednička kompanija, sa projektovanom proizvodnjom od oko 8,7 miliona vozila godišnje, postaće, po obimu proizvodnje, četvrti proizvođač automobila na svetu, iza Folksvagena, Tojote i grupacije Reno–Nisan–Micubiši, a ispred Dženeral motorsa, Forda i drugih svetskih automobilskih kompanija.
Stelantis prema ranijim najavama obuhvata brendove Abart, Alfa Romeo, Fijat, Krajsler, Džip, Lančija, Maserati, Pežo, Sitroen, Opel i druge.
Budući da je fabrika u Kragujevcu jedna od najsavremenijih u FCA grupaciji u kojoj je veći deo proizvodnje digitalizovan, očekuje se će u zajedničkoj kompaniji brže doći do novog modela.
U prilogu koji obavljujemo, projekat je predstavljen kao drugi po veličini u Evropi, nadmašuje ga samo Rio Tintov "Projekat Jadar" u Srbiji, "koji ima manje ambiciozan vremenski okvir (tj. operativan do 2026, a dostiže potpunu operativnost do 2029)", čija se "definitivna studija izvodljivosti očekuje do kraja 2021. godine, a "izgradnja bi trebalo da počne 2022. godine".
U dodatku se poredi održivost u odnosu na konkurenciju, pored ostalog, stoji napomena da jadarit iz projekta Rio Tinta "ne zahteva kalcinaciju, ali zahteva ispiranje sumpornom kiselinom".