Arhiv javnih skupova napravio je pregled posećenosti protesta protiv Rio Tinta koji su održani do kraja prošle nedelje, prema mestima iz kojih ima podatke (broj u zagradi označava ekvivalent posećenosti u Beogradu, srazmerno broju stanovnika):
Loznica, 28. jun: 3.200-3.500 (180-200.000)
Valjevo, 22. jul: oko 2.500 (60.000)
Grocka, 25. jul: oko 100 (17.000)
Koceljeva, 25. jul: 280 (83.000)
Negotin, 26. jul: 170-180 (16.500)
Arilje, 27. jul: oko 350 (73.000)
Bogatić, 28. jul: oko 1.000 (188.000)
Krupanj, 28. jul: oko 400 (134.000)
- Procene za ova mesta urađene su brojanjem sa fotografija i video snimaka na društvenim mrežama aktivističkih grupa i pokreta, kao i sa medijskih priloga o ovim događajima. I prema apsolutnoj i prema relativnoj veličini, najmasovniji je bio prvi protest u Loznici, ali treba imati na umu da je na tom protestu bio i najveći udeo učesnika iz drugih mesta. Posebno treba istaknuti protest u Bogatiću, verovatno najveći u istoriji tog mesta, na koji se odazvao zaista impresivan udeo lokalnog stanovništva, navodi direktor Arhiva Aleksandar Gubaš u dopisu dostavljenom portalu PRVI PRVI NA SKALI.
Gubaš dodaje da su izuzetno masovni bili i protesti u Krupnju, Koceljevi, Arilju i Valjevu.
- Prilikom poređenja prema relativnoj veličini, treba imati na umu da je najveći protest u istoriji Beograda, onaj 5. oktobra 2000. godina, imao oko 120.000 učesnika. Takođe, valja napomenuti da je šest od osam ovde prikazanih protesta imalo veću relativnu posećenost nego najmasovniji protesti protiv nasilja u Beogradu prošle godine.
Tabela prikazuje podatke poređane prema relativnoj veličini u odnosu na broj stanovnika.
Zaključak pregleda je da je reč o visokoj mobilizaciji lokalne zajednice.
- Ovoliko visoka posećenost u mestima u čijoj okolini je najavljeno istraživanje ležišta litijuma pokazuje da je došlo da ogromnog uznemirenja lokalnog stanovništva. Iako je na ovim protestima bilo i učesnika iz drugih gradova, znatnu većinu činili su meštani, tako da se, gledano prema broju stanovnika, nesumnjivo radi o izuzetno visokoj mobilizaciji lokalne zajednice, kakva verovatno nema premca među dosadašnjim protestnim pokretima u Srbiji. To je nešto sa čime bi trebalo da računaju svi zainteresovani domaći i strani politički akteri.
Arhiv javnih skupova nastavlja da prati ovu seriju protesta.
Održan veliki narodni protest u Bogatiću protiv iskopavanja litijuma
U Bogatiću je održan veliki narodni protest protiv eksploatacije bora i litijuma u Srbiji. U centru varošice zbrojao se rekordan broj ljudi, procene su okupljenih, što na ulicama Mačve nije viđeno u skorije vreme, javio je portal Mačva info.
Na skupu su govorili hidrolog i stručnjak za vode Dragan Isailović, poljoprivrednici Milan Pajić i Dušan Tufegdžić i Zlatko Kokanović iz udruženja "Ne damo Jadar".
Okupljeni su potom krenuli u protestnu šetnju od centra ulicama Bogatića, koja se završila ispred hotela u ulici Vojvode Stepe.
Predstavnici grupe građana Pobeda za Mačvu su prikupljali potpise za peticiju za zabranu iskopavanja bora i litijuma u Srbiji. Plan je, navode, da prikupljene potpise predaju lokalnoj samoupravi i zatraže da Deklaracija o zabrani iskopavanja bude stavljena na dnevni red Skupštine Opštine Bogatić.
VIDEO ODRŽAN VELIKI NARODNI PROTEST U BOGATIĆU PROTIV ISKOPAVANJA LITIJUMA (1:12:53)
Izvor: Mačva info Proizvodnja: Perfect, Bogatić Foto: Goran Srdanov Nova.rs; Mačva info
Komentara: 0