Kineska vlada uvodi nove mere kako bi pojačala kontrolu nad lukrativnim prirodnim resursima koji se koriste za brojne proizvode, od električnih automobila, do vetroturbina.
Na listi koju je objavio Državni savet, Peking je objavio da su retki metali Zemlje vlasništvo države i upozorili da "nijedna organizacija ili osoba ne sme da zadire (u tu oblast) ili uništava te retke resurse", preneo je Politiko.
Od 1. oktobra, kada nova pravila stupaju na snagu, vlada će upravljati bazom podataka o sledljivosti retkih minerala kako bi osigurala kontrolu ekstrakcije, upotrebe i izvoza.
Kina proizvodi oko 60% retkih zemnih metala u svetu i iz te države dolazi oko 90% rafinisanih retkih metala na tržištu.
Peking je već zabranio izvoz tehnologije za preradu retkih minerala i proizvodnju magneta, kao i izvoz galijuma i germanijuma koji su veoma traženi u industriji čipova.
Strahovanja da će Kina pojačati kontrolu izvoza i da bi mogla da poremeti lance snabdevanja kritičnom tehnologijom za automobilsku i industriju obnovljivih izvora, pokrenula su trku za obezbeđivanje isporuka kod alternativnih snabdevača.
SAD i EU ulažu napore da nabave retke minerale kod kuće i u inostranstvu, uključujući u Vijetnamu, Brazilu i Australiji, piše briselski portal Politiko.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen prošle godine je najavila izgradnju prve velike rafinerije retkih metala van Azije, u Estoniji. Tada je rekla da će se tako "unaprediti evropska otpornost i obezbediti isporuke".
U jednoj analizi iz 2022. Evropski parlament je upozorio da je preterana zavisnost od snabdevača monopolista vodeći rizik za Evropu.
"EU uvozi 93% magnezijima iz Kine, 98% borata iz Turske a 85% niobija iz Brazila. Rusija proizvodi 40% svetskog paladijuma", navodi se u studiji.
Inače, EU je pokrenula istragu zbog optužbi za nekonkurentnu trgovinu od strane kineskih proizvođača električnih vozila koji imaju koristi od znatnih vladinih subvencija i pristupa ključnim retkim metalima. Dve strane su se nedavno dogovorile da će na konsultacijama pokušati da reše problem.
Iz kineskih izvora
Uredba je osmišljena da zaštiti i „racionalno razvija“ resurse retkih zemalja, istovremeno čuvajući životnu sredinu i obezbeđujući resurse zemlje, navodi se u dokumentu.
Ovaj potez je deo širih napora Kine da ogradi svoje bogatstvo industrijski važnih metala usred akcija SAD da ograniče kineski pristup naprednoj tehnologiji čipova.
Iako su kineski podzemni resursi već u državnom vlasništvu, ilegalno rudarenje i topljenje retkih zemnih elemenata i dalje su u privatnom sektoru. Novi propisi jačaju vladinu politiku strože kontrole.
Da bi se poboljšao nadzor industrijskog lanca, vladine agencije će koordinirati procese iskopavanja i prerade ruda, obezbeđujući sledljivost proizvoda.
Količina rudarstva i prerade biće određena faktorima kao što su rezerve resursa, industrijski razvoj, zaštita životne sredine i potražnja na tržištu, navodi se u uredbi.
Prema studiji prestižnog instituta Brukings, Kina trenutno proizvodi oko 60 odsto retkih zemnih elemenata u svetu i prerađuje 85 odsto njih.
Najnoviji podaci Geološkog zavoda SAD (USGS), koje naširoko citiraju kineske vlasti i kompanije, pokazuju da globalne rezerve 17 retkozemnih elemenata iznose 110 miliona tona, a Kina prednjači sa 44 miliona tona ili 40 odsto od ukupnog broja. Nakon Kine su Mjanmar, Rusija, Indija i Australija.
U 2023. Kina je predvodila globalnu proizvodnju sa 240.000 tona, oko dve trećine svetske proizvodnje. Sjedinjene Američke Države su bile drugi po veličini proizvođač, a prati ih Mjanmar, koji su više nego utrostručili svoju proizvodnju tokom godine.
Novi propisi takođe predviđaju kazne za nezakonite aktivnosti vezane za eksploataciju retkih zemalja, topljenje, vađenje, distribuciju proizvoda i nezakonit uvoz i izvoz.
Kompanije koje krše propise o rudarstvu i preradi mogle bi se suočiti sa kaznama od pet do deset puta veće od nezakonite dobiti. Ako je nezakonita dobit manja od 500.000 juana, kazne bi mogle dostići i do 5 miliona juana (687.000 američkih dolara).
Pored toga, kompanije koje se bave eksploatacijom, preradom i izvozom retkih zemalja moraju da beleže tokove proizvoda i ažuriraju sistem praćenja kako bi se obezbedila sledljivost.
Kršenje ovih pravila može rezultirati kaznama do 200.000 juana, sa kaznama do 1 milion juana za neispravljanje propusta po nalogu.
Infografici
Uvoz SAD
Najveća kineska polja
Retki zemni metali - sedamnaest hemijskih elemenata
Primena u proizvodima
Proizvodnja i rezerve u Kini
Proizvodnja i rezerve u svetu
Ilustracije: Visualcapitalist; CGTN 2021.
Izvor: Politico.eu, 30. 6. 2024; Swarajyamag, 1. 7. 2024.
ARHIVA PPNS ADVOKAT ĐORĐEVIĆ: ODGOVOR NA REAGOVANJE KOMPANIJE RIO TINTO NA MOJE GOSTOVANJE U EMISIJI UTISAK NEDELJE
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM, TREDS
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0