Predstavnici Agencije zaštite životne sredine zajedno sa nadležnim vodnim inspektorom izašli su jutros na teren kako bi uzorkovanjem na reci Drina utvrdili kvalitet vode nakon akcidenta koji je reku obojio u crveno, saopštilo je Ministarstvo zaštite životne sredine preko društvenih mreža.
Ministarstvo je istaklo da je uzet uzorak na levoj obali Drine, oko 150 metara ispod ispusta, da se uzima uzorak i na lokaciji uzvodno od ispusta, a uzorci će biti uzeti i na desnoj obali reke.
Nakon završenih analiza uzoraka, Ministarstvo zaštite životne sredine nastaviće da obaveštava građane o potencijalnom zagađenju nastalom usled akcidenta u Zvorniku u Republici Srpskoj.
Informacije o rezultatima analizirane površinske vode biće objavljene i u sklopu finalnog izveštaja na sajtu Agencije za zaštitu životne sredine, piše u saopštenju koje se u trenutku ove objave još ne nalazi na zvaničnom sajtu.
Ministarstvo nije navelo o kojoj kompaniji je reč, ali sama fabrika, Alumina iz Zvornika koja proizvodi alumosilikatne proizvode, juče popodne je saopštila da je "usled topljenja snega sa stokova boksita u fabričkom krugu kompanije došlo je do zamućenja vode u Drinskom kolektoru".
VIDEO SNIMCI SA LICA MESTA
Saopštenja za javnost juče su plasirala i javna komunalna preduzeća - Vodovod i kanalizacija iz Loznice i Drina iz Malog Zvornika.
Iako je danas ovo jedna od udarnih tema u regionu, Alumina nije objavila novo saopštenje o ovom problemu koji je izazvala, ali je pre podne saopštila preko društvenih mreža da je "u sklopu višenamenskog objekta urađena je nova praonica sa dve linije koja će služiti za pranje svih vozila koja ulaze u fabrički krug kompanije", ističući "važnost čistoće utovarnog prostora u vozilima kako ne bi došlo do kontaminacije robe"!
O kontaminaciji životne sredine na koju najdirektnije negativno utiče - niti reč danas.
Za odlaganje crvenog mulja, koji je ovde ključni problem, a nastaje kao nus produkt iz proizvodnog procesa Alumine, formirana je deponija pregrađivanjem, nasutom branom, doline Bijelog Potoka, leve pritoke reke Sapne, koja se uliva u reku Drinu, navedeno je na sajtu građevinskog preduzeća "Graditelj-NS" koje je od 2008. "aktivno uključeno u izgradnju pojedinih etapa II faze, nadvišenja brane, kao i na geotehničkim i geodetskim osmatranjima". Radovi se izvode u kontinuitetu od 2008. do danas.
Brana crvenog mulja izgrađena je 1978. godine. U međuvremenu je urađeno nadvišenje za šest metara, a 2019. je ojačano potporno telo. Tada je građen cevovod za istakanje mulja u cilju ravnomernog raspoređivanja po celoj akumulaciji. Projektovani kapacitet brane je 24 miliona kubika crvenog mulja, sa željom da se obezbede ekonomski benefiti za kompaniju, izveštavala je RT RS.
Međutim, dve godine kasnije, 2021, mediji su izveštavali da postojeće količine crvenog mulja potapaju privatnu imovinu povratnika, da uzrokuju eroziju tla u dvorištima stanovnika okolnih naselja.
Porodica Smajlović, koja živi pored jezera od dana povratka, svedočila je za Radio-televiziju Bosne i Hercegovine o isparavanju oblaka otpadne prašine, smrada hemikalija i sušenju drveća.
- Kako voda prilazi, na pet metara ispred počinje sušenje drveća. Zadnjih desetak godina nam ne uspevaju usevi. O problemima koje imamo ovde pored crvenog mulja sa nama niko ne razgovara, izjavio je tada Amir Smajlović.
Najveći strah meštana okolnih naselja bio je od podizanja nivoa brane koje bi uzrokovalo potapanja, praktično do njihovih domova, što bi značilo iseljavanje.
Prilog o ovom zagađenju u kojem se govori o degradaciji zemljišta, ali i o strahovima meštana za zdravlje i useve, objavila je BN TV.
Ovaj centar je prikupio ukupan broj kontaminiranih lokacija po zemljama, pa je utvrdio da je 300.000 hektara zemljišta zagađeno u Bosni i Hercegovini, 429,6 kvm u Severnoj Makedoniji i 3.203,7kvm u Srbiji.
Komentara: 0