Domaćin te promocije, predsednik PKS Marko Čadež izrazio je tada očekivanje da će "nalazi Studije o ekonomskim efektima projekta Jadar omogućiti svima zajedno bolje sagledavanje ovog projekta i donošenje najracionalnih odluka".
"Suština studije ekonomskog uticaja Projekta Jadar bila je da aproksimiramo moguće ekonomske efekte projekta na bruto domaći proizvod, zaposlenost, izvoz, investicije, poreske prihode i prihode domaćih dobavljača u lancu vrednosti. Koristili smo kompanijske interne podatke i pretpostavke i javno dostupne izvore. Zaključili smo da su mogući efekti višestruki", u ime autora studije, pored ostalog, rekao je naredni promoter Studije, prof. dr Dragan Lončar.
"KO JE DOVEO RIO TINTO?"
Lončar je osnivač (sa 75% udela, uz Miloša Mitroća sa 25%) i direktor konsultantske kuće Peterhof konsulting (PK), osnovane 2009. godine, a čiji je jedan od klijenat "Rio Tinto Srbija", kako je navedeno u referencama. Otuda se podrazumeva da je bilo afirmativno za klijenta sve što je govorio u PKS, a i šire. On je, inače, i redovni profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu.
Jedna od usluga ovog konsultanta je javno-privatno partnerstvo, za koje na sajtu piše da "kompanije često nisu svesne mogućnosti realizacije projekata u partnerstvu sa državnim telima. Ovo je relevantno za projekte u kojima postoje elementi javnog interesa". Projekat Jadar čini se idealnim za pružanje ove usluge.
Digresija, nužna: u bazi APR-a, kao i Narodne banke Srbije, ne postoji firma pod navedenim imenom - "Rio Tinto Srbija". Zavedeno je DOO Rio Tinto Exploration Dunav, osnovano 2018. i danas aktivno (po adresi za prijem pošte rtedserbia@riotinto.com jasno je da je matična firma Rio Tinto, što potvrđuju i podaci o osnivaču, tu je sa 100% udela upisan Rio Tinto Minerals Development Limited, a zastupnici su Britanci Kenneth Taintoni Arnaud Brion. Drugo povezano DOO u bazi APR je Društvo za geološka istraživanja i eksploataciju ruda Rio Tinto Ibarski borni minerali - koje je u likvidaciji. Osnovano je 2006, brisano je 2010. godine, a 100% osnivač bio je britanski Rio Tinto Europena Holdings Limited. Kao zastupnik se vodi Nenad Grubin, likvidacioni upravnik, koji je radeći za Rio Tinto bio jedan od trojice geologa koji su "pronašli" jadarit. "Ko je doveo Rio Tinto u Srbiju? Rio Tinto je u Srbiju došao privučen mineralnim potencijalima naše zemlje. U tome sam direktno učestvovao, priča je zanimljiva...", napisao je Grubin u jednom autorskom tekstu.
STROGO PROPAGANDNO
Na promociji u PKS još je i ispoljen optimizam po pitanju "prohodnosti" Projekta Jadar: "nakon dobijanja svih neophodnih odobrenja i dozvola, biće omogućena proizvodnja litijum karbonata, materijala od ključne važnosti za proizvodnju baterija za električna vozila i skladištenje obnovljive energije. Takođe, proizvodiće se i borat koji se koristi za solarne panele i vetroturbine".
Sve ovo bez i reči o Studiji koja mora da prethodi tom "dobijanju" i "omogućavanju", a reč je o proceni uticaja Projekta Jadar na životnu sredinu, za koju je Rio Tinto (Rio Sava) podneo Zahtev nadležnom ministarstvu u julu ove godine.
Sinhronizovano sa PKS, Studija je promovisana i kanalima koje kreira Rio Tinto, pa je tako na FB stranici objavljeno je da je Projekta Jadar "posvećen ispunjenju najviših standarda i izgradnji održive budućnosti, blisko sarađujući sa svim zainteresovanim stranama". Cilj Projekta je da obezbedi "optimalne ekonomske i društvene dobrobiti za Srbiju i njene građane". Napisano je još i da "analiza ekonomskog uticaja Projekta Jadar donosi moguće ekonomske efekte projekta na BDP, zaposlenost, investicije, izvoz, poreske prihode i prihode domaćih dobavljača u lancu vrednosti". Preporučen je i korporativni sajta na kojem se nalazi promotivni materijal Jadra.
POTRAGA ZA STUDIJOM
Kako je predmet ove promocije u PKS bio jedan strateški dokument - Studija ekonomskog uticaja Projekta Jadar, tog 29. oktobra smo od PKS zatražili dostavu dokumenta ili link do izvora gde je objavljen u celini.
Pred istek zakonskog roka od 15 dana za pružanje odgovora, dobili smo dopis sa potpisom ovlašćenog lica PKS Miladinke Bodrožić da su tražene informacije objavljene i dostupne na linku https://riotintoserbia.com/mediji/publikacije/ - istom onom koji je preporučio Rio Tinto.
I ranijim uvidom u sadržaj navedenog izvora, utvrdili smo da se tu nalazi samo promotivni materijal Rio Tinta, a to su dvojezične brošure na po osam stranica u pdf formatu:
Rio Tinto - Economic impact assessment - The Jadar Project
Rio Tinto - Procena ekonomskog uticaja - Projekat Jadar
S obzirom da to nije Studija koju smo tražili, zamolili smo juče, kada je isticao zakonski rok, da nam PKS ipak dostaviti traženu Studiju, a ne promo materijal Rio Tinta.
Nakon toga, iz PKS je stigla tzv. "dopuna obaveštenja" iz koje smo saznali da je PKS bila "logistička podrška u organizaciji predmetnog događaja i da ne poseduje dokument koji sadrži traženu informaciju".
U slobodnoj, naivnoj interpretaciji moglo bi da se kaže da PKS nije ni znala šta je jedna privatna kompanija promovisala u njenom prostoru.
"Prema našem saznanju, za dobijanje tražene informacije potrebno je obratiti se putem elektronske pošte jadar.press@riotinto.com", stoji dalje u dopuni obaveštenja koje smo dobili od PKS, ponovo sa potpisom Miladinke Bodrožić.
Na ovaj način, izažli smo iz okvira Zakona o slobodno pristupu informacijama od javnog značaja jer nas PKS upućuje na privatnu kompaniju koja ne podleže navedenom zakonu, pa se njeno uzvratno javljanje svodi na dobru volju, a ne obavezu - jer nije organ vlasti.
To potvrđuje i nastavak dopisa PKS.
"U konkretnom slučaju ne radi se o zahtevu za pristup informacijama od javnog značaja u smislu člana 2. Zakona o slobodno pristupu informacijama od javnog značaja, kojim je propisano da informacije od javnog značaja, u smislu ovog zakona, jeste informacija kojom raspolaže organ javne vlasti, nastala u radu ili u vezi sa radom organa javne vlasti, sadržana u određenom dokumentu, a odnosi se na sve ono o čemu javnost ima opravdan interes da sazna".
Interes javnost, koju predstavljamo i mi kao udruženje, u ovom slučaju je sasvim opravdan, ali za ostvarenje interesa očito ne možemo da računamo na PKS, iako je bila "logistička podrška" Rio Tinta.
Na kraju dopisa PKS nije propustila da naznači:
"Tražene informacije nisu od javnog značaja, s obzirom da nisu sadržane u nekom dokumentu kojim raspolaže PKS, a što je jedan od bitnih elemenata koji mora biti ispunjen da bi se informacija smatrala informacijom od javnog značaja".
Ovde će da ostane upitno: koji je interes PKS, srpske institucije sa tradicijom dužom od 160 godina, da privatnoj kompaniji omogući promovisanje u prostoru PKS (moguće je da reč o naknadi za uslugu, što je u skladu sa članom 73. Statuta PKS - o načinu obezbeđivanja sredstava za rad), a da istovremeno ne omogućava zainteresovanoj javnost uvid u predmetnu studju (čak se ne ograđuje da ima dokument, ali da ne može da ga prosledi bez saglasnosti naručioca Studije).
NOVI ZAHTEV ZA PKS
Zato smo Komori poslali naredni zahtev, koji jeste u skladu sa Zakonom o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, a to je da nam dostavi:
ugovore koje su potpisali Privredna komora Srbije (PKS) i kompanija Rio Sava, kao i povezane kompanije,
prateće cenovnike usluga PKS i
ostale dokumente koji prate "logističku podršku" PKS (navedenu u Dopuni obaveštenja PKS dostavljenoj udruženju PRVI PRVI NA SKALI), iz organizacije predstavljanja Studije ekonomskog uticaja Projekta Jadar
Iako nismo u obavezi, naznačili smo i ovoga puta da su informacije potrebne za rad našeg udruženja registrovanog radi obaveštavanja građana.
Inače, po Zakonu o privrednim komorama, PKS može da zastupa ekonomske interese i promoviše privredu u inostranstvu, ali ovde je reč o nečemu sasvim suportnom - u prostoru PKS su promovisani interesi inostrane korporacije u kojoj Srbija nema nikakvog osnivačkog udela - 100% je privatni, strani kapital.
Po pomenutoj preporuci PKS, danas smo se obratili i Rio Tintu. Zamolili smo da nam dostavi Studiju ekonomskog uticaja projekta Jadar ili pošalje link do izvora gde je ovaj dokument objavljen u celini, kako bismo, da se poslužimo rečima Čadeža, "na osnovu činjenica sagledali ekonomski uticaj Projekta Jadar" - a to je moguće uvidom u samu Studiju od nekoliko stotina strana, a ne u propagandni materijal od osam strana.
Kao jedna od mnogobrojnih "zainteresovanih strana" u Srbiji, strpljivo čekamo odgovore i nadamo se da će Rio Tinto da prevaziđe sopstvenu zatvorenost koju je ispoljio i na samoj promociji kada rukovodstvo nije želelo da ispoštuje pitanja novinara - detaljno OVDE.
Zanimljivo je da u propagandnom materijalu Rio Tinta piše da se "stvarni rezultati mogu znatno razlikovati od projektovanih budućih rezultata koji su izraženi ili koji su implicirani u ovim anticipativnim izjavama koje važe samo do datuma navedenog u ovom dokumentu. Osim ako nije tako određeno važećim propisima ili zakonom, Rio Tinto Grupa ne preuzima nikakvu obavezu da javno ažurira ili revidira bilo koju anticipativnu izjavu, nezavisno od toga da li su one rezultat novih informacija ili budućih događaja. Rio Tinto Grupa ne može garantovati da se ove anticipativne izjave neće materijalno razlikovati od stvarnih rezultata".
PROTIVNE REČI, VAN PKS
Pošto smo u članku do sada iznosili stavove zainteresovanih strana koje samo afirmišu Projekat Jadar, pred kraj ukazujemo i na stavove stručne, naučne i poslovne javnosti koji nisu u skladu sa propagandom koja veliča litijum u Srbiji.
Gostujući u emisiji "Iza vesti" na N1 prorektor Beogradskog univerziteta i v.d. dekana Šumarskog fakulteta Ratko Ristić rekao je da u dolini Jadra hiljade ljudi drhti jer im je ugrožena egzistencija, jer u svakom trenutku država može da donese neku uredbu i da ih pretvori, usred njihove zemlje, u izbeglice.
- Ja ozbiljno postavljam pitanje da li je Srbija suverena zemlja. Rio Sava, ćerka firma Rio Tinta, sprovodi nešto što se zove Akcioni plan raseljavanja stanovništva – kucaju od kuće do kuće, ubeđuju ljude da prodaju zemlju, nekretnine. Oni raseljavaju naš narod na našoj teritoriji. JP Putevi Srbije dalo je ovlašćenje Rio Savi da prikuplja uslove, mišljenja i saglasnost za izgradnju puteva, a Privredna komora Srbije promoviše studiju ekonomskih koristi od projekta Jadar, naveo je Ristić.
SNIMAK EMISIJE (25:55)
Glas protiv litijuma, na teritoriji Levča (u pitanju nije interes Rio Tinta, već australijske kompanije Jadar risorsiz - na početku istraživanja, a danas - Balkan Mining and Minerals Limited) podigli su i privrednici ovog kraja. Na njihovu inicijativu su odbornici Rekovca usvojili dva zaključka - da se pristupi izmenama Prostornog plana opštine Rekovac u koji bi se uvrstila zabrana istraživanja, kao i da se opština obavezuje da od Ministarstva rudarstva i energetike zatraži ukidanje rešenja stranoj kompaniji koja je počela istraživanje litijuma u Levču (detaljno OVDE).