Na sajtu Ministarstva spoljni poslova Republike Srbije, u odeljku Bilateralni odnosi, pod naslovom Ugovorno stanje, piše da je na snazi ukupno 28 sporazuma sa Ujedinjenim Kraljevstvom (UK), a kao "neki od najznačajnijih bilateralnih sporazuma" istaknuti su:
- Ugovor o uzajamnom izdavanju krivaca između Srbije i Velike Britanije - datum potpisa, ratifikacije i stupanja 6. 12. 1900. i 25. 1. 1901.
- Trgovinski sporazum (između vlade Jugoslavije i Ujedinjenog Kraljevstva)- datum potpisa, ratifikacije i stupanja 27. 11. 1936. i 18. 6. 1937.
- Sporazum o vazdušnom saobraćaju (između FNRJ i V. Britanije)- datum potpisa, ratifikacije i stupanja 3. 2. 1959. i 30. 9. 1959.
- Sporazum između SFRJ Jugoslavije i UK Velike Britanije i Severne Irske o izbegavanju dvostrukog oporezivanja u odnosu na poreze na dohodak - datum potpisa, ratifikacije i stupanja 6. 11. 1981, 15. 7. 1982, 16. 9. 1982.
- Sporazum između SR Jugoslavije i vlade Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske o saradnji u oblasti obrazovanja, nauke, kulture i sporta - datum potpisa, ratifikacije i stupanja 6. 11. 2002, 30. 1. 2003, 27. 8. 2003.
Ministarstvo nije izdvojilo kao najznačajnije dva sporazuma sa UK objavljena u državnim glasilima (Službeni list Srbije i Crne Gore - Međunarodni ugovori, broj 10 iz 2004, i Službeni glasnik Republike Srbije - Međunarodni ugovori, broj 13 iz 2021), za koje su u skupštini izglasani posebni zakoni, a to su:
- SPORAZUM IZMEĐU SAVEZNE VLADE SAVEZNE REPUBLIKE JUGOSLAVIJE I VLADE UJEDINJENOG KRALJEVSTVA VELIKE BRITANIJE I SEVERNE IRSKE O UZAJAMNOM PODSTICANJU I ZAŠTITI ULAGANJA - objavljen 7. 5. 2004, stupio na snagu osam dana kasnije;
- ZAKON O POTVRĐIVANJU SPORAZUMA O PARTNERSTVU, TRGOVINI I SARADNJI IZMEĐU VLADE REPUBLIKE SRBIJE I VLADE UJEDINJENOG KRALJEVSTVA VELIKE BRITANIJE I SEVERNE IRSKE, ZAJEDNIČKE DEKLARACIJE U VEZI SA TRILATERALNIM PRISTUPOM PRAVILIMA O POREKLU I ZAJEDNIČKE DEKLARACIJE O VEZI IZMEĐU PROTOKOLA O IRSKOJ/SEVERNOJ IRSKOJ I SPORAZUMA O PARTNERSTVU, TRGOVINI I SARADNJI - objavljen 12. 7. 2021, stupio na snagu tri dana kasnije.
Za razliku od Ministarstva, prvi sporazum istakla je generalna direktorka Rio Sava Exploration Vesna Prodanović u intervjuu agenciji Beta objavljenom 23. decembra 2021. godine.
Na pitanje da li postoji dokument na osnovu kojeg bi država Srbija bila u obavezi da Rio Tintu plati odštetu ukoliko se ne dobije dozvola za otvaranje rudnika, Prodanović je kazala da je investicija kompanije Rio Tinto u Projekat Jadar investicija iz Ujedinjenog Kraljevstva, s obzirom na to da su osnivači Rio Save kompanije sa sedištem registrovanim u Londonu.
- Investicija u Jadar je predmet zaštite Bilateralnog sporazuma između Srbije i Ujedinjenog Kraljevstva o uzajamnom podsticanju i zaštiti ulaganja. Taj sporazum je potpisan 2002. godine i ratifikovan 2004. godine. Srbija ima slične sporazume sa mnogim stranim državama, i kao i svi ostali sporazumi, i ovaj sporazum predviđa međunarodno priznate mehanizme zaštite investicija, objasnila je Prodanović.
Ukaz o proglašenju zakona o ratifikaciji tog sporazuma 2004. godine potpisao je predsednik Srbije i Crne Gore Svetozar Marović, dok su potpisnici sporazuma bili Goran Svilanović i Džek Stron.
IZVOD IZ SPORAZUMA
Član 4 tiče se naknade gubitaka i glasi:
"Ulagačima jedne Strane ugovornice čija ulaganja na teritoriji druge Strane ugovornice pretrpe gubitke usled rata ili drugog oružanog sukoba, revolucije, vanrednog stanja, pobune, ustanka ili nemira na teritoriji druge Strane ugovornice, druga Strana ugovornica će u pogledu povraćaja, obeštećenja, naknade ili drugog načina izmirenja gubitaka, obezbediti tretman koji neće biti manje povoljan od onog koji druga Strana ugovornica pruža sopstvenim ulagačima ili ulagačima bilo koje treće države. Plaćanja po navedenom osnovu biće slobodno transferabilna i vršiće se bez odlaganja.
Član 5 je o eksproprijaciji, a u prvom stavu piše:
"Ulaganja ulagača bilo koje Strane ugovornice neće biti nacionalizovana, eksproprisana niti podvrgnuta merama po dejstvu jednakim nacionalizaciji ili eksproprijaciji (u daljem tekstu: "eksproprijacija") na teritoriji druge Strane ugovornice, osim u javnom interesu koji se tiče unutrašnjih potreba te Strane ugovornice, na nediskriminatornoj osnovi i uz hitnu, adekvatnu i potpunu naknadu. Ovakva naknada će odgovarati iznosu tržišne vrednosti eksproprisanog ulaganja neposredno pre eksproprijacije ili pre no što je predstojeća eksproprijacija postala opšte poznata činjenica, u zavisnosti od toga šta se pre dogodilo, uključivaće kamatu obračunatu po normalnoj komercijalnoj stopi do datuma plaćanja, biće isplaćena bez odlaganja i slobodno transferabilna. Oštećeni ulagač će imati pravo da, u skladu sa zakonom Strane ugovornice koja vrši eksproprijaciju, traži da sudsko ili drugo nezavisno telo te Strane ugovornice izvrši neodložno razmatranje njegovog slučaja i vrednovanje njegovog ulaganja, u skladu sa principima iznetim u ovom članu".
Završni Član 15 odnosi se na trajanje i raskid, a tu je zapisano:
"Ovaj sporazum će ostati na snazi u periodu od deset godina. Nakon toga će nastaviti da važi do isteka dvanaest meseci od datuma kada jedna od Strana ugovornica bude dala drugoj pismeno obaveštenje o raskidu. U pogledu ulaganja nastalih u vreme dok je ovaj sporazum na snazi, njegove odredbe će nastaviti da važe za takva ulaganja u periodu od dvadeset godina od datuma raskida i bez prejudiciranja na primenu pravila opšteg međunarodnog prava".
PRILOZI PPNS (4 STR): SPORAZUM IZMEĐU SAVEZNE VLADE SAVEZNE REPUBLIKE JUGOSLAVIJE I VLADE UJEDINJENOG KRALJEVSTVA VELIKE BRITANIJE I SEVERNE IRSKE O UZAJAMNOM PODSTICANJU I ZAŠTITI ULAGANJA (2004)
POVEZANOST SA SPORAZUMOM
Inače, potpisnik sporazum sa srpske strane Svilanović je u novembru te 2004. godine postao "predsedavajući Prvog radnog stola (demokratija i ljudska prava) u Paktu stabilnosti za Jugoistočnu Evropu", navedeno je, pored ostalog, u njegovoj biografiji na sajtu udruženja Naled - Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj ("nezavisnog, neprofitnog i nestranačkog udruženja kompanija, opština i NVO), čiji je konsultant.
U Naledu je decembra 2019. godine formiran tzv. Savez za zaštitu životne sredine, a među članicama je Rio Sava, ćerka firma Rio Tinta. Andrea Radonjić, glavni savetinik za medije i komunikaciju za Srbiju u kompaniji Rio Tinto, aktivno pruža "doprinos progresu privrednog ambijenta Srbije i Crne Gore, kao član ključnih poslovnih organizacija i radnih tela, poput Naleda i Američke privredne komore, objavljeno je u najavi onlajn konferencije o rudarstvu i energetici, održane u maju ove godine, koju je podržao Rio Tinto, uz još dve kompanije.
Naled i konsultantska kompanija Breakthrough, su uz podršku Kanada Fonda, 2013. godine pokrenule projekat „Rudarstvo: Promovisanje ekonomskog upravljanja i razvoja za demokratsku tranziciju”, u okviru koga su organizovale niz okruglih stolova zainteresovanih strana, ministarstva, kompanija, lokalne zajednice, Rudarsko geološkog fakulteta, ambasada i drugih. Naredne godine su apelovale da se korišćenje mineralnih resursa uvrsti u Strategiju razvoja Srbije, pisao je BiF.
Četiri dana nakon direktorke Rio Save (27. decembra) i predsednik Srbije Aleksandar Vučić je govorio o projektu Jadar, kada je naglasio da neće biti povučen iako su to tražili "pojedini opozicioni političari". Vučić je kazao da su protiv projekta Jadar političari koji su taj projekat i doveli u Srbiju. "Taj projekat stoji i nigde se pomerati neće. Oni su ga doveli, a mi smo uradili sve što je narod tražio i to je to", prenela je Beta.
Za praznično izdanje Večernjih novosti, govoreći o protestima zbog Rio Tinta, Vučić je ponovio da su firmu u Srbiju doveli "i preko Velike Britanije joj se obavezali oni koji danas pozivaju na proteste".
- U svemu tome nema ničeg fer. Ali hajde da sutra izbacim Rio Tinto. Hoćete li vi da obezbedite milijardu evra koliko bi trebalo da platimo zbog onoga što su oni potpisivali? Ili je bolje da se pronađe bolji način za rešavanje problema. Važno je da postoji moratorijum, nema nikakvih daljih aktivnosti Rio Tinto. Šta će biti dalje, videćemo, rekao je predsednik, preneo je N1 31. decembra.
Predsednik je u oba navrata prozvao bivše vlasti u Srbiji, precizirao je, kao i Prodanovićka, da postoji sporazum sa Britancima, ali oboje su "propustili" da obaveste javnost da je i 2021. godine Skupština donela zakon kojim je potvrđen Sporazum Srbije i UK, i to o partnerstvu, trgovini i saradnji između dve vlade, a uz to i zajednička deklaracija u vezi sa trilateralnim pristupom pravilima o poreklu.
Ukaz o proglašenju ovog zakona potpisao je predsednik Vučić 9. jula 2021. godine, a tim povodom je Carinarnica objavila Obaveštenje o primeni Sporazuma o partnerstvu, trgovini i saradnji između Vlade Republike Srbije i Vlade Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske.
U Glavi II se definiše pojam Proizvodi sa poreklom, Član 3. tiče se kumulacije u Ujedinjenom Kraljevstvu i tu se u stavu 2 navodi:
"Ne dovodeći u pitanje odredbe člana 2. stav 1, proizvodi će se smatrati proizvodima poreklom iz Ujedinjenog Kraljevstva, ukoliko su tamo dobijeni, a sadrže materijale poreklom iz Srbije ili bilo koje zemlje ili teritorije navedene u Aneksu A ovog protokola, pod uslovom da su u Ujedinjenom Kraljevstvu bili predmet obrade ili prerade koja premašuje postupke navedene u članu 7. Nije neophodno da takvi materijali prođu dovoljnu obradu ili preradu".
PRILOG PPNS (19 STR): ZAKON O POTVRĐIVANJU SPORAZUMA O PARTNERSTVU, TRGOVINI I SARADNJI IZMEĐU VLADE REPUBLIKE SRBIJE I VLADE UJEDINJENOG KRALJEVSTVA VELIKE BRITANIJE I SEVERNE IRSKE, ZAJEDNIČKE DEKLARACIJE U VEZI SA TRILATERALNIM PRISTUPOM PRAVILIMA O POREKLU I ZAJEDNIČKE DEKLARACIJE O VEZI IZMEĐU PROTOKOLA O IRSKOJ/SEVERNOJ IRSKOJ I SPORAZUMA O PARTNERSTVU, TRGOVINI I SARADNJI (2021)
Uz to, vlade Srbije i Ujedinjenog Kraljevstva imaju i potvrđen Sporazum o međunarodnom drumskom saobraćaju, sačinjen je u Londonu 6. februara 2019. godine, nakon čega je donet i zakon o tom sporazumu u Skupštini Srbije.
Već naredne, 2020. godine potvrđen je i Memorandum o razumevanju između Vlade Srbije i Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije o zapošljavanju članova porodice koji žive u zajedničkom domaćinstvu sa članovima diplomatskih i konzularnih predstavništava.
ODGOVOR SEOSA
Kao odgovor na gorenavedeno reagovanje Predsednika, Savez ekoloških organizacija Srbije (SEOS) је u ponedeljak 3. januara nastavio sa blokadama puteva širom zemlje.
- Jasno da Vlada neće povući uredbu o donošenju Prostornog plana područja posebne namene za projekat kompanije Rio Tinto o otvaranju rudnika litijuma. Prvo ćemo blokirati puteve na tri sata, a posle i duže i šire, sve dok predsednik ne povuče uredbu i ne skloni Rio Tinto iz Jadra i Srbije. Nama nema nazad, a ni svima vama, jer Srbija je jedino što nam je ostalo. Mi nismo političari, već običan narod koji ne želi rudnike litijuma u svojoj blizini. Stanite uz nas da budemo narod dostojan svojih predaka. Do pobede, naveli su u pozivu iz ovog saveza.
Blokade su bile najavljene na sledećim lokacijama:
- Loznica - centar Brezjaka
- Čačak, Gornji Milanovac - Preljina
- Požega, Kosjerić - Pesak
- Novi Sad - raskrsnica kod Futoške pijace
- Šabac - most na Savi
- Užice - put za Zlatibor, Ložionički most
- Vrbas - kod Vitala
- Vrnjci - kružni tok
Protest protiv Rio Tinta najavljen je i u Londonu, ispred kancelarije Rio Tinto - najavljeno je na profilu Marš sa Drine, kolektivu građana, nezavisnih stručnjaka, aktivista i nevladinih organizacija iz Srbije i sveta.
IZ ARHIVE PPNS: RIO TINTO U SRBIJI, 2001-2021
Podsećamo, Preduzeće za geološka istraživanja Rio Sava eksploreišn ima pravnu formu društva sa ograničenom odgovornošću (DOO), a osnovano je 16. maja 2001. godine, podatak je iz baze Agencije za privredne registre (APR).
Ovo znači da su u planove Rio Tinta u Srbiji bile upućene sve izvršne vlasti Srbije u proteklih 20 godina: Vlada Zorana Đinđića (2001-2003), Vlada Zorana Živkovića (2003), prva Vlada Vojislava Koštunice (2004-2007), druga Vlada Vojislava Koštunice (2007-2008), Vlada Mirka Cvetkovića (2008-2012), Vlada Ivice Dačića (2012-2014), prva Vlada Aleksandra Vučića (2014-2016), druga Vlada Aleksandra Vučića (2016-2017), prva Vlada Ane Brnabić (2017-2020) i druga Vlada Ane Brnabić (2020-).
Pretežna delatnost Rio Save je eksploatacija minerala, proizvodnja mineralnih đubriva i hemikalija (šifra delatnosti 0891).
Zakonski zastupnik DOO je Vesna Prodanović (1969), kao fizičko lice samostalno zastupa Rio Savu. Ostali zastupnici su Australijanci Damian Rogers i Colin Mackey.
U ovom državnom registru nije navedeno ko čini Nadzorni, Izvršni i Upravni odbor Rio Save.
Kao članovi DOO upisane su dve inostrane firme.
Prva je Rio Tinto Minerals Development Limited (London, Engleska, Velika Britanija), sa udelom od 70 odsto. Prvi novčani ulozi evidentirani su u 2001. godine - ukupno 12.009.798,15 dinara: 20. aprila je uplaćeno 234.307 dinara, 22. oktobra 4.647.671, a iste godine 19. novembru još 7.127.820 dinara.
Drugo poslovno ime je Rio Tinto Nominees Limited, sa različitim matičnim brojem, ali na istoj adresi: St. James’s Square 6, London, SW1Y4LD - Engleska, Velika Britanija, a osnivački udeo je preostalih 30 procenata.
I u ovom slučaju su najstarije uplate novčanih uloga vezane za 2001. godinu, datumi su isti, a ukupan iznos je 5.147.056,57 dinara: 100.417,35 dinara 20. aprila, 1.991.859 22. oktobra i 3.054.780 19. novembra.
Ukupan novčani ulog oba člana te 2001. godine bio je 17.156.854,72 dinara. Po najstarijem srednjem kursu koji može da se preračuna na sajtu Narodne banke Srbije (60,66 dinara za jedan evro, od 15. 5. 2002) to je bilo 282.836,37 evra.
Iz adrese za prijem elektronske pošte koja je obavezna u bazi APR - serbia@riotinto.com - jasna je povezanost sa korporacijom Rio Tinto.
Osnivački akt Rio Save menjan je 28. maja 2012. godine, potom je donet novi 24. oktobra 2018, a naredne dve izmene bile su 7. i 29. januara ove godine. Dva poslednja osnivačka akta zavedena su 22. januara i 8. februara 2021. godine.
Prema tom aktu, članovi osnivači ostali su isti, kao i direktor, a ukupan osnovni, ujedno i uplaćen novčani kapital društva iznosio je 23.400.587.394,50 dinara, što je po današnjem srednjem kursu NBS nepunih 200.000.000 evra.
U međuvremenu, 5. aprila 2018. godine osnovano je još jednom DOO - Rio Tinto Exploration Dunav d.o.o. Beograd-Novi Beograd. I danas ima aktivan status.
I ovo DOO ima kao pretežnu delatnost eksploatacija minerala, proizvodnja mineralnih đubriva i hemikalija (šifra delatnosti 0891).
Zastupnici u ovom društvu su Britanci Kenneth Tainton i Arnaud Brion. Ni ovde nisu navedeni članovi odbora društva, a kao stoprocentni član-osnivač zaveden je prvopominjani Rio Tinto Minerals Development Limited. Direktnu povezanost sa matičnom korporacijom i ovde dodatno potvrđuje adresa za prijem elektronske pošte - rtedserbia@riotinto.com.
Najstariji novčani ulozi upisani su pet puta u godini osnivanja - 2018, dva puta su evidentirani 2019, a najsvežija uplata bila je 9. novembra, iznos je bio 55.732.162,50 dinara.
Osnivački akt donet je 28. marta 2018, novi je usledio 14. juna te godine, potom 18. juna 2020. i 8. februara 2021. godine.
Ubrzo posle osnivanja DOO koje u Srbiji zastupaju dvojica Britanaca, u aprilu te 2018. godine premijerka Srbije Ana Brnabić bila je na sastanku sa predstavnicima rudarsko-metalske grupacije Rio Tinto u Londonu, kada je dogovoren "zajednički rad na razvoju projekta u okviru Radne grupe za Jadar".
"Dakle, direktori Rio Tinta sa mnom i ja ću se sada i lično uključiti u dalju realizaciju ovog projekta, kako bi imali maksimalan pozitivan efekat", rekla je Brnabić, a objavio RTS 14. aprila 2018. godine.
Detaljno: BRNABIĆ U LONDONU O RIO TINTU, 2018: JA ĆU SE SADA DIREKTNO UKLJUČITI U DALJU REALIZACIJU OVOG PROJEKTA (VIDEO)
Sem naklonosti premijerke, Rio Tinto je pridobio i Privrednu komoru Srbije koja je 29. oktobra bila "logistička podrška" za promociju studije Rio Tinta - detaljno u članku PPNS. Na toj promociji pitanja novinara bila su nepoželjna - detaljnije OVDE.
Povrh svega, u nedeljama kada se sve šira javnost suprotstavlja projektu Jadar u Srbiji, pa čak i vlasti priznaju svoju pristrasnost tako što poništavaju predloge zakona, utiču na promene lokalnih akata..., i RTS se opredeljuje za pružanje podrške Rio Tintu i to kao najredovnijem klijentu koga je obezbedio preko agencije Medija pul - detaljnije na PPNS.
U jeku pobune širom Srbije protiv Rio Tinta, ova korporacija je 16. decembra objavila saopštenje u kojem se pored ostalog navodi:
"Razumemo interesovanje građana za sve što se dešava u vezi sa projektom i nastavićemo da pružamo informacije o svim aspektima projekta za koje smo nadležni i u kojima učestvujemo. Nastavljamo da se vodimo zakonskim okvirima u kojima se odvija realizacija projekata u Republici Srbiji", preneo je RTS.
Pružanje informacija ipak je selektivno. Shodno preporuci iz Privredne komore Srbije (PKS), 17. novembra obratili smo se Rio Tintu na jadar.press@riotinto.com molbom za dostavu Studije ekonomskog uticaja projekta Jadar, navedene u članku na sajtu PKS 29. oktobra 2021. godine. Naznačili smo da smo na sajtu Rio Tinta pronašli promotivni materijal, dvojezične brošure na po osam stranica - što nam je takođe preporučila PKS, ali da to nije predmetna Studija.
Do objave ovog članka nismo dobili uzvratni odgovor Rio Rinta (Rio Save).
Foto: NATO; Predsedništvo
D. M. M.
IZ ARHIVE PPNS: KVALITET VAZDUHA
APLIKACIJA ’XECO VAZDUH’ NA PORTALU PRVI PRVI NA SKALI
PREPORUKA PPNS
IZ SANU MINISTARKI - O PROJEKTU JADAR: MNOGO NEDOREČENOSTI O REŠAVANJU VELIKIH PROBLEMA I POGUBNOG UTICAJA NA ŽIVOTNU SREDINU