Rio Tinto i Ruanda potpisali su memorandum o razumevanju za istraživanje i eksploataciju litijuma u zapadnoj provinciji te istočnoafričke zemlje.
Ovaj potez je usledio nakon razgovora predsednika Kagamea sa šefom rudarske firme Jakobom Stausholmom na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu 16. januara, objavio je Nju tajms iz Ruande.
ARHIVA PPNS RIO TINTO I VUČIĆ - RAZGOVOR U DAVOSU 2024
Australijska kompanija je "zadovoljna partnerstvom sa vladom Ruande i iskorišćavanjem svog globalnog iskustva kako bi ubrzala potragu za primarnim nalazištima litijuma u zapadnoj provinciji Ruande", rekao je globalni šef spoljnih poslova u Rio Tintu Lorens Dešambenoa, agencija Beta prenosi vest AFP-a.
Sporazum odražava vladine "napore da stimuliše i modernizuje rudarski sektor Ruande", rekla je izvršna direktorka državnog Ruandskog odbora za rudnike, naftu i gas Iamina Karitani.
Prošlog avgusta, Karitanijeva je rekla na rudarskoj konferenciji u Ruandi da je rudarski sektor u zemlji "na pravom putu" da dostigne cilj od milijardu dolara prihoda u 2023. godini.
Posebno je bila zadovoljna što je sektor doživeo "značajan porast proizvodnje kalaja, tantala i volframa, zlata, dragog kamenja i litijuma, čime je ostvaren rast prihoda od 45,6 odsto".
Aterian, rudarska kompanija sa sedištem u Velikoj Britaniji, potpisala je ugovor o zajedničkom ulaganju sa Rio Tinto i Kinunga majning za istraživanje litijuma u Ruandi, pisao je Nju tajms.
Projekat ima 19 identifikovanih zona za litijum, cezijum i tantal na svojih 2.750 hektara.
Tim sporazumom Rio Tinto ima obavezu da investira 7,5 miliona dolara u dve faze kako bi zaradio do 75 odsto udela u licenci za istraživanje litijuma.
Vlada Ruande je 2018. godine pozvala investitore da ulažu u istraživanje i preradu litijuma u pokušaju da se zemlja brendira kao destinacija za ulaganja u rudarstvo.
Iz istorije rudarstva u Ruandi
Gatumba, koja se nalazi u zapadnom regionu zemlje, na oko 25 kilometara od grada Muhanga, bogata je mineralima kao što su kasiterit (kalajna ruda), niobo-tantalit (ruda tantala i niobijuma, lokalno nazvana koltan), volframit (ruda volframa), turmalin i nekoliko drugih sekundarnih minerala kao što su beril, ambligonit, spodumen, apatit i litijum-fosfati, piše na blogu "About Lithium".
Rudarske aktivnosti u Gatumbi su pokrenule belgijske kolonijalne kompanije, a kasnije su 1970-ih predate Somirvi (zajedničkom ulaganju vlade Ruande i privatnih kompanija. Kada je 1985. godine Somirva proglasila bankrot, Gatumba je, kao i mnogi drugi rudnici, ostala neiskorišćena do 1989. godine. Tada je osnovana državna kompanija Redemi da bi ponovo pokrenula rudarske aktivnosti.
Vlada je 2006. godine privatizovala rudarsku industriju, a koncesiju za rudarstvo Gatumba je kupila privatna kompanija GMC (Gatumba Mining Concesions), nastala zajedničkim ulaganjem Vlade i konzorcijuma privatnih kompanija, koja je eksploatisala rudnike Gatumba do maja 2014. godine.
Minerali su iskopani iz aluvijalnih, eluvijalnih i pegmatita u otvorenim kopovima i tunelima. Istraživanje je uglavnom bilo "do eksploatacije", međutim od 2009. godine započeta su kopanja jama i rovova, kao i ograničeno bušenje. Program istraživanja od 2006. godine pa nadalje se uglavnom fokusirao na pet oblasti u okviru bivše koncesije: Gatumba Jug (uključujući Bedeji), Kirengo, Rukaragata Nteresi, Niabarongo Jug i Mburabuturo-Busesamvuzo.
Foto: GWA; Nju tajms
Obrada: Prviprvinaskali.com
ARHIVA PPNS O RIO TINTU I LITIJUMU: ĐEDOVIĆ, MANOJLOVIĆ, KOKANOVIĆ, MRDALJ, STAUSHOLM, GOLDMAN SAKS, TEPIĆ, ALIMPIĆ, JOVANOVIĆ, VASILJEVIĆ, RIO SAVA, RISTIĆ, ĐORĐEVIĆ, ĐURKOVIĆ, BOŽIĆ, SIMOVIĆ, KOSTIĆ, SIMONOVIĆ...
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM, TREDS
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0