Nema nikakvih naznaka da se projekat "Jadar" zaustavlja, da je obustavljen - šta više, razvija se nesmanjenom žestinom, a najveći deo sredstava utrošen je u poslednje tri godine, rekao je advokat Sreten Đorđević na pres-konferenciji o poslovanju korporacije Rio Tinto u Srbiji koju je organizovao pokret "Marš sa Drine" .
- Rio Tinto preko je svojih preduzeća od osnivanja, Rio Sava eksplorejšn, uložio je 511,2 miliona evra u projekat "Jadar". Najveći deo ovog kapitala je iskorišćen za pokriće gubitaka iz prethodnih i tekućih godina poslovanja koji su na kraju 2023. godine iznosili 487,8 miliona evra. U periodu od 2019. do 2023. godine preduzeće je iskazalo ukupan neto gubitak od 44,5 milijardi dinara, što je znatno više u odnosu na ostvarene gubitke od osnivanja do 2018. godine, kada su ukupni gubici iznosili 12,6 milijardi. U "prevodu", radi se o ogromnom investiranju od 2019. do kraja 2023, koje se generiše kao gubitak zato što preduzeće nema proizvodnju i način da stiče dobit, kazao je Đorđević.
On je naglasio da u okviru troškova usluga postoje dve ključne stavke.
- Jedna je "ostale usluge analiza istraživanja" - na šta je potrošeno 173 miliona evra, i "neproizvodne usluge", na šta je potrošeno 143 miliona evra. Neproizodne usluge se odnose na troškove po osnovu konsultantskih usluga u zemlji i usluga povezanih lica iz inostranstva u cilju "podrške istraživanjima i razvoju projekta Jadar". U okviru stavke "ostale usluge analiza istraživanja" su troškovi izrade bušotina i izrade istražno-eksploatacionih bunara, kao i troškovi za nastavak aktivnosti na izradi studije izvodljivosti.
Đorđević je napomenuo da je ova studija izvodljivosti u svom finalnom obliku dostavljena nadležnim organima Republike Srbije još 2021. godine.
- Nije jasno, da li je ta studija bila falš, pa se sada radi nova, a mogla bi biti i studija koja je dostavljena samo iz formalno-pravnih i procesnih razloga, da bi postojala potvrda o tome da je dostavljena neka studija izvodljivosti, ili kompanija pod ovom stavkom radi nešto sasvim drugo. Nemamo način da ostvarimo dodatni uvid u podatke koji bi nam jasno pokazali na šta su plaćena ovolika sredstva, naglasio je Đorđević.
Neki projekti su ostali u "trećem planu", dodaje advokat.
- Nisu obustavljeni veliki infrastrukturni projekti koji su u funkciji realizacije projekta Jadar. To su: brza saobraćajnica Lajkovac-Loznica, železnička pruga Valjevo-Loznica, izgradnja visokonaponske mreže od Valjeva do Gornjih Nedeljica, kao i gasifikacija od Beograda, preko Valjeva i Osečine ka Gornjim Nedeljicama i Loznici, Svi ovi projekti se sprovode u funkciji realizacije projekta "Jadar". Kada vidite odluke Vlade Srbije o njihovoj realizaciji, vidite da su radi realizacije velikih industrijskih poduhvata na ovom području, gde nema ni jednog drugog osim projekta "Jadar". Potpuno je jasno da projekat ne staje, da se i dalje realizuje, kao i da svi ovi infrastrukturni projekti za potrebe "Jadra". Kada sam govorio o gasovodu, morate da znate da Loznica već ima dva gasovoda - jedan ide iz Šapca, a drugi dolazi iz Bosne. Čemu treći veliki gasovod koji dolazi do Loznice? Prema svim dostupnim podacima, radi se o gasovodu za potrebe realizacije rudnika i hemijskog postrojenja za preradu rude jadarit, zaključio je Đorđević.
Ovo je infrastrukturna kolonizacija, komentar je Bojane Novaković iz "Marša sa Drine", koja je dodala:
- Važno je da pogledamo širu sliku ovog ubrzanog procesa profitnog motiva. Ništa u ovom procesu troškova ne dokazuje da ova kompanija ima interes da reši problem klimatskih kriza, ali njihov je marketing da su spasitelji sveta. U Evropi postoji Zakon o kritičnim sirovinama koji je direktno povezan sa projektom "Jadar". Evropa hoće naš litijum, to nam je već rečeno. Projekat u dolini Jadra koji je ukinut po našim zakonima, je direktno povezan sa sporazumom koji Srbija potpisuje sa Evropom.
Novaković je iznela informaciju sa skorijeg panela Evropske komisije o tom zakonu i o projektima strateškog interesa, kojima mogu da apliciraju za sredstva za rudarske projekte.
- "Svaka članica Evropske unije ima pravo da stavi veto na projekat koji može da se desi na njenoj teritoriji". Mi smo u Srbiji stavili veto na ovaj projekat. Da li i neko ko nije članica EU ima pravo da kaže ne? Tranzicija nije zelena ako je zelena samo vama. Mene ne zanimaju njihove regulative, nisam za okupaciju ove zemlje - nećemo rudnik u dolini Jadra, tačka. Sve regulative mogu da budu ispunjene, ali to je i dalje rudnik, i dalje će da zagađuje mesto koje ima izvor čiste vode, hrane, zemlje i vazduha, zaključila je Novaković.
Komentara: 0