Šta pokazuju satne vrednosti PM10: u toku dana sa prekoračenjem dozvoljene dnevne vrednosti 50μg/m3 izbegavati boravak napolju u poslepodnevnim časovima?
Na automatskoj mernoj stanici koja je u nadležnosti Agencije za zaštitu životne sredine SEPA od kraja prošle godine vrše se merenja PM10 i PM2,5 automatskim uređajem za kontinualno merenje.
Pored mogućnosti ažurnijeg informisanja o stanju kvaliteta vazduha u realnom vremenu, ovi podaci nam pružaju mogućnost da analiziramo kako se kreću koncentracije ovih ključnih parametara aerozagađenja u toku dana i kakav je njihovo kretanje u odnosu na srednju 24 časovnu vrednost.
U ovom prikazu obrađeni su podaci od 1. 10. 2020. do 15. 12. 2020. godine. U tih 76 dana, 25 dana je koncentracija PM10 bila veća od dozvoljenih 50μg/m3. Dnevni prosek u tih 25 dana iznosi 76μg/m3. Na dijagramu se može videti kako izgleda jedan prosečno zagađen dan u grejnoj sezoni u smislu kretanja satnih vrednosti PM.
Srednja dnevna vrednost 76μg/m3 prikazana je linijom u boji indeksa kvaliteta kojoj pripada. Od 16 sati pa do 23 sata vazduh je zagađeniji od dnevnog proseka.
Smeđa boja prema Plume AQI indeksu od 50 do 80μg/m3, ukazuje na dužinu neškodljivog boravka napolju do 1 sat.
Crvena boja (od 80 do 160μg/m3) ograničava neškodljiv boravak napolju na nekoliko minuta (https://plumelabs.zendesk.com/).
Ovo je bitno kad se planiraju aktivnosti na otvorenom. Bilo da se u kvalitet vazduha uverite sopstvenim čulima, ili se informišete preko dostupnih sajtova imajte na umu da se od 16 sati narušava kvalitet vazduha i da se vreme neškodljivog boravka svodi na minute.
PRILOG
Index/Values - Kvalitet vazduha - Upozorenje
0-50 Dobar
51-100* Umereno dobar: ne preporučuje se duži boravak na otvorenom osetljivom delu populacije (deca, stari, hronični bolesnici)
101-150 Nezdrav za osetljivu populaciju (deca,stari, hronični bolesnici): osobe sa srčanim i plućnim oboljenjima, starije osobe i deca treba da ograniče boravak na otvorenom (jutarnji i večernji sati se ne preporučuju)
151-200 Nezdrav: sobe sa srčanim i plućnim oboljenjima, starije osobe i deca treba da izbegavaju boravak napolju i produženu fizičku aktivnost. Poželjno je smanjenje produžene i naporne fizičke aktivnosti zdravog dela populacije
201-300 Vrlo nezdrav: osobe sa srčanim i plućnim oboljenjima, starije osobe i deca treba da izbegavaju bilo kakvu aktivnost napolju. Ostali bi trebali da izbegavaju produžene i teške napore.Ne preporučuje se provetravanje stanova u jutarnjim i večernjim satima
>301 Opasno: osobe sa srčanim i plućnim oboljenjima, starije osobe i deca treba da skrate boravak napolju i ako je moguće da ostanu u kući i smanje aktivnosti; hronični bolesnici moraju uzimati redovnu terapiju a u slučaju pogoršanja zdravstvenog stanja obavezno se obratiti lekaru; ostali treba da izbegavaju aktivnosti napolju; ne preporučuje se provetravanje stanova u jutarnjim i večernjim satima
Sajt državne Agencije za zaštitu životne sredine ne sadrži podatke u realnom vremenu o rezultatima merenja mikročestica PM10 i PM2,5 na teritoriji grada Kragujevca, iako su, kao zagađujuće materije, predviđene zvaničnim Kriterijumima, i mere se u više gradova i opština Srbije
Komentara: 0