01 POLJOPRIVREDNA PROIZVODNJA, LOV I PRATEĆE USLUŽNE DELATNOSTI OBLAST OBUHVATA DVE OSNOVNE DELATNOSTI: GAJENJE USEVA I ZASADA I UZGOJ ŽIVOTINJA, KAO I ORGANSKU PROIZVODNJU I GAJENJE GENETSKI MODIFIKOVANIH BILJAKA I ŽIVOTINJA.
01.64 DORADA SEMENA OBUHVATA SVE DELATNOSTI KOJE SE ODNOSE NA POBOLJŠANJE KVALITETA SEMENSKOG MATERIJALA, KAO ŠTO SU: ČIŠĆENJE, SORTIRANJE I OBRADA SEMENA DO PRODAJE, UKLJUČUJUĆI I GENETSKI MODIFIKOVANO SEME.
72.11 ISTRAŽIVANJE I EKSPERIMENTALNI RAZVOJ U BIOTEHNOLOGIJI OBUHVATA ISTRAŽIVANJA I EKSPERIMENTALNI RAZVOJ U OBLASTI BIOTEHNOLOGIJE: - DNK/RNK: MIKROBIOLOŠKA ISTRAŽIVANJA (GENOMIKA, FARMAKOGENOMIKA), GENETSKE PROBE, GENETSKI INŽENJERING, SEKVENCIRANJA/SINTEZE/AMPLIFIKACIJE DNK/RNK, ANALIZU KONVERTOVANJA SEKVENCI DNK U FUNKCIONALNE PROTEINE, I UPOTREBU ANTISENSE TEHNOLOGIJA...
* * *
Uvodne napomene
Klasifikacija delatnosti služi kao alat razvrstavanja jedinica prema ekonomskoj delatnosti. Osnovni cilj je da se obezbedi skup kategorija koje se mogu koristiti za planiranje statističkih istraživanja, prikupljanje i obradu podataka, prezentiranje i analize statističkih rezultata prema delatnostima.
U informacionom sistemu države klasifikacija delatnosti u različitim bazama podataka, registrima i evidencijama državnih organa i organizacija, služi kao standard za evidentiranje ekonomskih subjekata prema delatnosti koju obavljaju.
Klasifikacija delatnosti ne pravi razliku između tipa vlasništva nad proizvodnom jedinicom ili vrste pravne organizacije jedinice ili načina finansiranja, zbog toga što ti kriterijumi nisu relevantni za karakteristike delatnosti. Jedinice koje su angažovane u istoj vrsti ekonomske delatnosti razvrstavaju se u istu kategoriju KD (2010), nezavisno od pravne (organizacione) forme, tj. jesu li privredno društvo (pravno lice) ili njegov deo, privatni preduzetnik ili pripadaju državnom sektoru, nezavisno od toga da li je matično preduzeće strani entitet i da li se jedinica sastoji iz više lokalnih jedinica.
U Republici Srbiji, u okviru procesa usklađivanja sa standardima Evropske unije, odnosno standardima Evropskog statističkog sistema, usvojena je Klasifikacija delatnosti. Na osnovu Zakona o klasifikaciji delatnosti („Službeni glasnik RS“, br. 104/09), Vlada Republike Srbije Uredbom od 29. jula 2010. godine („Službeni glasnik RS“, br. 54/10) propisala je KD (2010). Uredba sadrži detaljne opise obuhvata svake kategorije klasifikacije, uključujući i spiskove proizvoda ili usluga koji ne pripadaju određenoj kategoriji.
Klasifikacija delatnosti KD (2010) je, bez ikakvih izmena, preuzeta standardna klasifikacija delatnosti EU – NACE Rev. 2 (Uredba Evropskog parlamenta i Saveta br. 1893/2006) koja je u EU stupila na snagu 1. januara 2008. godine.
Klasifikacija delatnosti je hijerarhijska klasifikacija i čini je četiri nivoa, počev od najvišeg:
sektor,
oblast,
grana,
grupa.
KD (2010) u odnosu na prethodnu klasifikaciju delatnosti KD (1996). godine pretrpela je značajne, tzv. strukturne promene. Povećan je broj kategorija na svim nivoima klasifikacije:
Nivo KD (2010)/KD (1996) - KD (1996) - KD (2010) - Razlika
Sektor 17 - 21 +4
Oblast 61 - 88 +27
Grana 223 - 272 +49
Grupa 509 - 615 +106
Podgrupa 612 - -
Pravni osnov:
Zakon o klasifikaciji delatnosti („Službeni glasnik RS“, br. 104/09)
Uredba o klasifikaciji delatnosti („Službeni glasnik RS“, br. 54/10)
Uredba o metodologiji za razvrstavanje jedinica razvrstavanja prema klasifikaciji delatnosti (odnosi se na primarne registracione organe) („Službeni glasnik RS“, br. 54/10)
U Republici Srbiji aktuelno je 139 deklaracija protiv genetički modifikovanih organizama (GMO) na teritorijama gradova i opština. Usvajane su od Čačka 30. januara 2013. godine do Sjenice 20. decembra 2016. godine. Na portalu PPNS podeljene su u dve grupe:
GRADOVI I OPŠTINE SRBIJE SA USVOJENIM DEKLARACIJAMA PROTIV GENETIČKI MODIFIKOVANIH ORGANIZAMA (135)
DEKLARACIJE DRUŠTAVA I ORGANIZACIJA (4)
Tekst Deklaracije o GMO su jednoglasno usvojili odbornici u 135 opština i gradova ili 80% od ukupno 169 gradova i opština u Srbiji - bez podataka za Kosovo i Metohiju.
U 135 opština i gradova koji čine sadašnju SRBIJU BEZ GMO se nalazi:
77,2% ukupne teritorije Srbije
84,5% ukupnog stanovništva u 2014. godini
75,3% poljoprivrednog zemljišta, 72,2% oranica, 80,4% livada i pašnjaka i 86,4% voćnjaka i vinograda - po Popisu 2012. godine
Napomena: grbovi gradova i opština u ovom dokumentu sadrže linkove koji vode do zasebno predstavljenih deklaracija
Za ostatak teritorije naše države gde još uvek nema zvaničnog dokumenta lokalne samouprave protiv genetički modifikovanih organizama, evo predloga Deklaracije Mi ne želimo GMO na našoj teritoriji!, usvojene u većini gradova i opština. Autor je prof. dr Miladin M. Ševarlić.
Ukoliko imate nove podatke iz navedenih opština i gradova Srbije, a naročito ako znate da postoje usvojene Deklaracije protiv GMO na našoj teritoriji koje ovde nisu predstavljene, molimo vas da nas kontaktirate služeći se formom na portalu PPNS. Unapred hvala za trud.
SRBIJA BEZ GMO - GMO-FREE SERBIA
Hol Skupštine Srbije, 18. oktobar 2016. - prvo nacionalno predstavljanje mape i logotipa Srbija bez GMO
Izvor: Narodna skupština Republike Srbije
OPŠTINE I REGIONI U REPUBLICI SRBIJI, 2015 - REPUBLIČKI ZAVOD ZA STATISTIKU
Komentara: 0