POLJOPRIVREDNICI IZ FRANCUSKE I NEMČKE UNIŠTAVAJU USEVE NAKON ŠTO SU GMO PRONAĐENI U SEMENU BAJERA
Pariz (Rojters) – Bajer je saopštio da poljoprivrednici u Francuskoj i Nemačkoj prekopavaju hiljade hektara zemlje zasađene uljanom repicom, nakon što su tragovi genetički modifikovanih organizama (GMO), koji su zabranjeni za uzgoj, pronađeni u semenu koje im je kompanija prodala.
GMO usevi se uzgajaju širom sveta, ali i dalje ostaju kontroverzno pitanje u Evropi, gde je vrlo malo sorti odobreno za uzgoj, a neke zemlje, poput Francuske, su potpuno zabranile njihov uzgoj, navodeći rizike po životnu sredinu.
Provere francuskih vlasti tokom jeseni pokazale su male količine GMO semena, procenjene na manje od 0,005 odsto ukupne količine, u tri serije semena uljane repice, prodate pod markom "dekalb", izjavila je Ketrin Lambolei, Bajerov operativni direktor za Francusku.
"Dekalb" je ranije bio Monsanto brend, pre nego što je američku kompaniju preuzeo Bajer prošle godine. Pronađeni GMO, sorta uljane repice koja se uzgaja u Kanadi, nije dozvoljena za uzgoj u Evropi, iako je dozoljena u uvozu namenjenom za ishranu životinja, izjavila je Lambolei.
Bajer je izdao naredbu za povlačenje proizvoda, ali je nešto od tog semena već posejano, što predstavlja oko 8.000 hektara u Francuskoj i 2.500-3.000 hektara u Nemackoj koji su u proscesu iskopavanja, saopštava Bajer.
Još uvek nije poznato šta je izazvalo kontaminaciju semena uljane repice proizvedene u Argentini u području bez GMO, rekla je Lambolei.
- Odlučili smo da odmah zaustavimo svu proizvodnju semena uljane repice u Argentini, izjavila je za Rojters u telefonskom intervjuu.
Bajerovo seme uljane repice proizvedeno u Argentini bilo je namenjeno za evropsko tržište i predstavlja 12 procenata zaliha semena uljane repice za Francusku, dodato je od strane kompanije.
Bajer je odbio da proceni ukupnu štetu kontaminacije genetički modifikovanim orgaizmima, ali je rekao da će ponuditi nadoknadu od 2.000 evra (2.277,80 dolara) po hektaru pogođenim poljoprivrednicima, što sugeriše isplatu od oko 20 miliona evra Francuskoj i Nemačkoj.
Ovo je nadoknada za gubitak polja uljane repice ove sezone i činjenicu da poljoprivrednici ni sledeće sezone neće moći da uzgajaju useve na ovim poljima, iz predostrožnosti, da bi se izbeglo ponovno pojavljivanje GMO-a, dodala je Lambolei.
Naredba da se neki usevi unište je još jedan udarac za uzgajivače uljane repice u Evropi koji su već znacajno smanjili setvu zbog suše.
Međutim, ova oblast je mala u poređenju sa ukupnom površinom područja zasađenog zimskom uljanom repicom u Francuskoj koju je ministarstvo poljoprivrede u decembru prognoziralo na 1,23 miliona hektara. Odgovarajuća površina useva u Nemačkoj je blizu milion hektara.
Zašto je Španija najveći proizvođač GMO u Evropi? Zato što su pod Frankovim režimom ućutkani društveni pokreti! Zašto je Crna Gora u tišini promenila Zakon o GMO? Zato što su pod tamošnjim režimom ućutkani društveni pokreti! - pitanja su i odgovori koje je u pismu javnosti potpisala doc. dr Tatjana Brankov, autorka knjige "Hrana budućnosti ili bioteririzam" koja je doktorirala na temu GMO.
- Članstvo u STO, EU, napredak u pregovaračkom procesu ili članstvo u NATO-u nije indikator stepena razvijenosti demokratije u jednom društvu. Treba da insistiramo na očuvanju domaće semenarske industrije. Seme je simbol slobode, prva i poslednja linija odbrane od GMO, nedvosmislena ja Brankov.
Komentara: 0