Monsanto otrovao ratare u Francuskoj

Monsanto otrovao ratare u Francuskoj

Francusko pravosuđe potvrdilo je presudu po kojoj američka grupa Monsanto snosi odgovornost za trovanje poljoprivrednika iz Šaranta, na jugozapadu zemlje.

To je prva presuda ove vrste u Francuskoj.

Proizvođač žitarica Pol Fransoa otrovan je u aprilu 2004. godine nakon udisanja isparenja lasa, Monsantovog herbicida koji je koristio u uzgoju kukuruza.

Hemijski gigant Monsanto osuđen je 2012. godine u prvoj instanci da "u potpunosti obešteti poljoprivrednika" koji je delimično hendikepiran i ima ozbiljne posledice, a Monsanto se žalio na ovu odluku.

Monsanto je na saslušanju u maju ove godine ponovio da njegov proizvod "nije opasan" i da "šteta koja se pominje ne postoji".

Francuski proizvođač Fransoa je ubeđen da je američka firma bila svesna rizika koji predstavlja herbicid laso pre nego što ga je zabranila u Francuskoj u novembru 2007. godine.

U Kanadi je ovaj herbicid procenjen kao opasan i povučen je 1985. godine, a od 1992. godine je zabranjen u Belgiji i Velikoj Britaniji.

Foto: AP
Izvor: Beta

PPNS/O GMO VIDEO 

PPNS/O GMO/STRANI MEDIJI

PPNS/O GMO/DOMAĆI MEDIJI

PPNS/O GMO/EVROPA

PPNS/O GMO/SVET

PPNS/O GMO/DOKUMENTI

PPNS/O GMO/PROF. DR MIODRAG DIMITRIJEVIĆ

  • AGROPARLAMENT - PORED OSTALOG O GMO
  • NIJE DOKAZANO DA JE GM HRANA ZDRAVSTVENO BEZBEDNA
  • RADIO BEOGRAD 1 - NOVINARENJE: O GMO

PPNS/O GMO/PROF. DR MILADIN M. ŠEVARLIĆ

  • PREDAVANJE ’ZA SRBIJU BEZ GMO’ (CIKLUS ’DUŠA PRE ZVEZDA’)
  • SRBIJI NE TREBA GMO - PROF. DR MILADIN M. ŠEVARLIĆ (POLEMIKE)
  • NEISTINE GMO LOBISTA VEĆ PET GODINA U UDŽBENIKU ’BIOLOGIJA ZA OSMI RAZRED’ U SRBIJI

Detaljnije

GRADOVI I OPŠTINE SRBIJE PROTIV GMO

● O GMO ● Roba bez GMO ● Foto ● Video (O GMObez prevoda) ● Članci (domaći medijistrani mediji) ● Dokumenti (domaći izvoristrani izvori) ● Svet ● Evropa ● Srbija ● Gradovi-opštine ● Kragujevac bez GMO ● M. M. Ševarlić (nazivi aktiviraju linkove)

Print Friendly and PDF

Komentara: 0

Dodaj komentar

Facebook komentari