U okviru projekta "Kragujevac bez GMO 2022" udruženja PRVI PRVI NA SKALI, na portalu Prviprvinaskali.com (odeljak GMO, pododeljak VIDEO), u subotu 30. jula od 20 časova biće prikazan dokumentarni film Glena Elisa i Gvida Bilbaoa "Argentinsko loše seme" u produkciji Al Džazire.
Film govori o problemima sa kojima se Argentina suočava otkad je prihvatila GMO, pre svega soju i kukuruz, bavi se zdravstvenim, moralnim i ljudskim problemima.
Argentinska dobra namenjena izvozu su se uglavnom zasnivala na GM soji i agresivnoj upotrebi pesticida. Argentinski lideri tvrde da je to ojačalo ekonomiju, dok drugi tvrde da su posledice toga učestalije pojave kancera, urođenih mana i degradacija zemljišta.
Iz filma snimljenog 2013. godine saznajemo da je za 20 godina Argentina izgubila skoro polovinu svojih šuma zarad povećanja poljoprivrednih kapaciteta, a tim promenama nisu svi zadovoljni.
- Ispred nas su male biljke koje pokrivaju ogromnu površinu Argentine, preko 18 miliona hektara je pokriveno GM sojom. Ali, nije samo reč o soji. Na ovoj biljci, na ogromnoj površini koju zauzima, preko 300 miliona litara pesticida se upotrebljava, upozorava Raul Montenegro, jedan od sagovornika, inače profesor sa Univerziteta Kordoba.
Profesor veruje da će za 10 godina zemljište biti mrtvo zbog prezasićenosti pesticidima.
- U Argentini, biodiverzitet nestaje! U svim ekosistemima, pa i nacionalnim parkovima, zato što pesticidi ne znaju za granice parka.
Šta se dešava(lo) na teritoriji Argentine otkriva ovo ostvarenje u trajanju od 25 minuta.
Jedan od koautora Gvido Bilbao rođen je u Argentini gde je diplomirao novinarstvo. Radio je u svojoj domovini, Španiji i u Panami, gde danas živi. Njegove tekstove objavljivali su El Pais, Le Monde Diplomatikue Berlin, La Prensa Panama, La Nacion Argentina, National Geographic... Takođe koautorski, kreirao je dokumentarnu seriju "Druga strana".
Najnovija tema kojoj je posvećen je afera Odebreht. U fokusu je ozloglašena korporacija koja je uspela da stvori "atmosferu tišine" u Panami, velikim sumama novca koje su davane kao mito i beneficije visokih zvaničnika. U njegovom istraživanju se navodi da su tri predsednika iz tri različite stranke za deset godina dodelila poslove Odebrehtu u vrednosti od osam milijardi dolara, a uz nekoliko dodataka, poput tendera, na kraju su troškovi bili skoro 10 milijardi dolara.
Po Bilbaovom mišljenju, Odebreht je uspeo da prodre veoma duboko u panamsko društvo i da stvori atmosferu tišine koja je omogućila "sve ovo što nas sada tera da se držimo za glavu".
- Ovo je toliko ozbiljna situacija da kompromituje budućnost naše dece. Ljudi kažu da je dosta klijentelizma, a moraće da urade i neke poslove da očiste strukture države, rekao je Bilbao.
Podsećamo, u okviru projekata udruženja PRVI PRVI NA SKALI ranije su prikazani dokumentarni filmovi: "GMO OMG" - Film Džeremija Sajferta (2020), "Žeđ kamenog mora" i "Život je" Vladimir Perović (2021).
Naredne aktivnosti iz projekta "Kragujevac bez GMO 2022", pored ostalog, biće:
projekcija in memoriam intervjua pok. prof. dr Arpada Pustaija - u avgustu
predstavljanje najnovije knjige prof. dr Tatjane Brankov "Inovacije u prehrambenom sistemu" - u septembru
predavanje dr Vladana Ugrenovića "Organska proizvodnja i biodiverzitet" - u oktobru
predavanje prof. dr Jelene Bošković "GMO i životna sredina - kompletan uticaj" - u novembru
rezime projekta "Kragujevac bez GMO 2022" - u decembru.
Svi termini biće blagovremeno objavljeni na portalu PRVI PRVI NA SKALI.
Projekat "Kragujevac bez GMO 2022" sufinansira Grad Kragujevac.
Pogrešan je put rešavanja gladi na planeti Zemlji pomoću GMO - prof. dr Marijan Jošt (In memoriam)
Korporativno ozelenjavanje - Tatjana Brankov,
Stari "GMO" mogli su da se identifikuju, sa "novim genomskim tehnikama" neće biti tako
Zbog kršenja Zakona o GMO, pod zabranom uvoza i prometa bili Mikros union i Perutnina Ptuj 2018. i 2019; GM soja gajena na 178 hektara od 2012. do 2019. - saznaje PRVI PRVI NA SKALI
Pitanje suvereniteta u proizvodnji hrane je ključno i za pitanje GMO - prof. Dimitrijević
Komentara: 0