U nastavku realizacije projekta "Kragujevac bez GMO 2021", započetog prošlog meseca, udruženje PRVI PRVI NA SKALI organizuje onlajn projekciju dokumentarnog filma "Žeđ kamenog mora", režisera i scenariste Vladimira Perovića, zakazanu za subotu 28. avgust od 20 časova na portalu udruženja www.prviprvinaskali.com.
Film govori o životu malobrojnog starijeg stanovništva u kraju Cuce, najsuvljem delu Katunske nahije. U ovom krševitom kraju, sela su sastavljena od po par kuća udaljenih u svojim kraškim vrtačama toliko daleko jedna od druge da se često pucanj puške ispred jedne ne može čuti kod druge. Autor je na slikovit način predstavio osobeni svet jugozapadne Crne Gore u kom su očuvane stare navike i običaji, izolovanost, nedostatak pijaće vode i žena spremnih da tu žive.
Deo sinopsisa
Kamera prelazi preko kamenite, naizgled nenastanjene doline, na kojoj nemilosrdno sija sunce. U daljini se može čuti odjek zvukova životinja, dok starac korača kroz napuštenu okolinu sa svojim improvizovanim štapom. Scene filma teku lagano, prirodno i stvarno. Srećemo čoveka koji pravi drveni ugalj u peći od opeke. Još jedan čovek prelazi prvi deo svog puta na konju, onda vezuje svog konja za drvo i nastavlja autom. Polako upoznajemo jednog po jednog od nekoliko stanovnika udaljene doline na jugozapadu Crne Gore, posmatrajući ih u svojim dnevnim aktivnostima. Oni su uglavnom samohrani i žive od prinosa svoje zemlje i stada ovaca. Dokumentarni film, sniman sa jasnom naklonošću i divljenjem, zahteva pažnju i potrebno vreme da pokaže ritam života u ovom sušnim predelu, gde se voda vadi iz dubokih bunara i gde se kontakt sa ostatkom društva sastoji samo od prolaska autobusa i šoferovog snabdevanja meštana. U filmu nema mnogo govora. Sve je obojeno snažnom planinskom tišinom i zvukovima iz prirode i, povremeno, raznolikim muzičkim temama koje se ponavljaju i, po potrebi, naglašavaju dramatiku ili duhovite momente. Jedan mladi čovek je opsednut korenjem, dok je jednoj starici bolje od kad pije samo koka-kolu. Stari pastir koji uzgaja koze, leleče za herojskim vremenima i velikim ljudima, dok drugi sluša fragmente vesti na radiju na navijanje. Jedna žena je spremna da iz ljubavi živi i u pećini. Najmoćniji čovek sela zaposlenu u lokalnoj mesnoj kancelariji za posao ima nabavljanje dinamita, merenje krvnog pritiska, brijanje i šišanje, a drugi sam pravi novi put golim rukama uz pomoć eksploziva. U filmu se sudaraju tradicija i novo (globalističko) doba, 17. i 21. vek, ali život ovde nije došao do potpunog zastoja, jer je dete došlo na svet.
Festivali i nagrade
Film „Žeđ kamenog mora“ je dobio 12 nagrada, na ukupno 36 festivala na koliko je dosad učestvovao. Nalazio se u selekciji više međunarodnih festivala, na „6. Zelenom filmskom festivalu“ u Seulu, „Danima etnografskog filma (DEF)“ u Ljubljani, zatim „Dokumentar Ist“ u Istanbulu, na festivalima u Kini, Petrogradu i Sao Paolu. Na regionalim festivalima film je prikazivan na 13. internacionalnom TV festivalu „Bar 2008“ gde je dobio nagradu za najbolji dokumentarni film, na „beogradskom Festivalu etnološkog filma“ u takmičarskoj konkurenciji i bio među filmovima koji su privukli najviše pažnje publike i na najvećem regionalnom festivalu dokumentarnih filmova, ZagrebDoksu. U Evropi je prikazan na desetak festivala i dobio je specijalno priznanje žirija za dugometražni dokumentarni film „Ekofilms“ na festivalu na Rodosu, prikazan je amsterdamskom festivalu „IDFA“ i madridskom „Dokumenta“. Dobio je i nagradu na festivalu u Lesiniji u Italiji, a potom na „Festivalu planinskog filma“ u poljskom gradu Zakopane, na kom je dobio nagradu gradonačelnika za najbolji film koji portretiše najvažnije ljudske, kulturne ili umetničke aspekte stanovnika planina. Nagrada podrazumeva statuetu „Drvena planina“ i skroman novčani iznos.
Van Evrope, film „Žeđ kamenog mora“ proglašen je za najbolji dokumentarni film na „27. Međunarodnom filmskom festivalu“ u Montevideu, Urugvaj i nagrađen je na filmskom festivalu u Dohi, glavnom gradu Katara, nagardom žirija (franc. Al Jazeera Int’l Doc Fim Festival).
Živopisna freska, koja prikazuje malu planinsku zajednicu u Crnoj Gori. Besprekorne slike i inteligentno korišćenje muzike, dočaravaju ritam ljudskog života u planinama, zaustavljenog između tradicije i modernosti - Žiri poljskog festivala
Ovaj dugometražni dokumentarni film snimljen je u nezavisnoj produkciji Vladimira i Anke Perović, uz finansijsku podršku holandskog fonda Jan Frajman i Ministastva kulture Crne Gore. Premijerno je prikazan u novembru 2007. godine na „Međunarodnom Festivalu dokumentarnog filma“ u Amsterdamu.
Prikazivanje na portalu PRVI PRVI NA SKALI organizuje se zahvaljujući ustupanju prava od strane autora, za šta još jednom iskazujemo najdublju zahvalnost.
Dokumentarni filmovi u julu i avgustu, uz ostale objavljene sadržaje, predstavljaju uvertiru za predavanja u naredna tri meseca:
"Organska proizvodnja, GMO i zaštita životne sredine" - prof. dr Snežana Oljača (septembar)
"GMO - balast moderne poljoprivredne proizvodnje" - Bogdan Cekić (oktobar)
"Očuvanje starih sorti – za Srbiju bez GMO" - dr Ivana Petrović (novembar)
"Kragujevac bez GMO 2021" je jedan od 15 projekata koje je Grada Kragujevac podržao sufinansiranjem ove godine u oblasti zaštite životne sredine.
Stari ’GMO’ mogli su da se identifikuju, sa ’novim genomskim tehnikama’ neće biti tako
Genetski nemodifikovana hrana - sloboda izbora potrošača
Šta su stare sorte, šta hibridi, a šta GMO?
Zbog kršenja Zakona o GMO, pod zabranom uvoza i prometa bili Mikros union i Perutnina Ptuj 2018. i 2019; GM soja gajena na 178 hektara od 2012. do 2019. - saznaje PRVI PRVI NA SKALI
Pitanje suvereniteta u proizvodnji hrane je ključno i za pitanje GMO - prof. Dimitrijević
Komentara: 0