Kako je pandemija korona virusa uticala na proizvodnju i distribuciju hrane i koliko su zemlje koje proizvode hranu imale sigurnost i samoodrživost u proizvodnji, govorila je docent dr Tatjana Brankov, koja je istakla da je broj gladnih u svetu povećan na 130 miliona i da je znatno primetan manjak radne snage na poljoprivrednom zemljištu.
Srbija vodi dobru agrarnu politiku i pripada prehrambeno suverenim zemljama, a to znači da je u mogućnosti da sama bira metode proizvodnje hrane i ne zavisi od tuđih tehnologija.
Istovremeno, Srbija je jedina zemlja u Evropi koja ima dovoljno stočne hrane što je od izuzetnog značaja, navela je Tatjana Brankov.
Organizator projekta „Srbija bez GMO – dva zakona, 20 godina“ je udruženje „Prvi prvi na skali“ koje godinama unazad ukazuje na štetnost GMO tehnologije, štetnosti GMO-a u poljoprivrednoj proizvodnji.
Iako je Srbija prehrambeno suverena država, interesantno je napomenuti da je bez obzira na tu činjenicu naša zemlja uvoznik zamrznutog goveđeg mesa, a uvoz se u periodu od 2011. do 2017. šest puta uvećao. Uvozi se svinjsko meso, paradajz i beli luk.
Ipak, raduje činjenica da se na tlu naše zemlje ne proizvodi genetski modifikovana hrana i da građani Srbije, za raliku od stanovnika zemalja koji imaju visok životni standard, jedu zdravu hranu, a zdrava je i ishrana koju koristi i stoka na poljoprivrednim gazdinstvima u Srbiji.
Izveštava novinarka RTK Katarina Mirović.
Foto: Aleksandra Jakovljević, PRVI PRVI NA SKALI Izvor: RTK, 19. 9. 2020.