Obaveštenjem koje upućuju javnosti i zahtevom za prijem kod premijera Srbije, zaposleni u Institutu za javno zdravlje Kragujevac podsećaju da rok za preispitivanje odluke Upravog odbora kojom nije imenovan direktor ove ustanove ističe u sredu 25. januara. To je jedini put da se zakonski izađe iz problema, ističu zaposleni i napominju da su interni članovi UO uputili poziv za sednicu kada se očekuje nova odluka.
U dostavljenom saopštenju koje kao predstavnica zaposlenih potpisuje Jelena Hadžić Radisavljević, navedeno je da aktuelnog direktora Dragana Vasiljevića gradonačelnik Kragujevca Radomir Nikolić obavestio da je ministar zdravlja Zlatibor Lončar upoznat sa problemom, "da on nema ništa protiv direktora i da će ga postaviti za vršioca dužnosti".
Zaposleni poručuju da se ovim potvrđuju njihove sumnje i saznanja da postoje ljudi koji rade protiv Instituta, pa je obaveštenje gradonačelnika ohrabrujuće. Ali, to ne može da bude i konačno rešenje jer, kako ističu zaposleni, krije "klopku lokalnih moćnika" - ministar nije lično saopštio, a postavljanje V. D. nije potrebno jer problem još uvek može da se reši u roku. Uz to, nepoverljivi radnici Instituta poručuju da je status V. D. zapravo cilj lokalnih moćnika koji svemu "kumuju". Radisavljević prenosi zebnju kolega da bi se ovako otvorio put za zataškavanje situacije, ali i obmanjivanje ministra i premijera, a da bi za vrlo kratko vreme stigla "naplata računa".
Radnici smatraju da je ovo gradonačelnikov iznuđen potez, usled odjeka "slučaja" i reakcije javnosti, ali ga javno pozivaju da, ukoliko je iskren u nameri, pomogne time što će uticati da se sednica održi u zakonskom roku, a onda i reši problem.
U suprotnom, nedvosmisleni su radnici, neće se zaustaviti u ispoljavanju otpora jer se direktor i zaposleni ne bore za fotelju i privilegije, već za ustanovu i njenu stabilnost. Insistiraće da se premijer Aleksandar Vučić uključi u rešavanju nastale situacije, kao merodavan za konačan stav. Zato mu je upućen zvaničan poziv za prijem.
SERTIFIKAT O AKREDITACIJI 01-169 SA PERIODOM VAŽENJA OD 20. 01. 2015. GODINE DO 19. 01. 2019. GODINE
GAIN.FAS.USDA: SERBIA - AGRICULTURAL BIOTECHNOLOGY ANNUAL REPORT 2016
PREPORUKA PPNS
U Republici Srbiji aktuelno je 139 deklaracija protiv genetički modifikovanih organizama (GMO) na teritorijama gradova i opština. Usvajane su od Čačka 30. januara 2013. godine do Sjenice 20. decembra 2016. godine. Na portalu PPNS podeljene su u dve grupe:
GRADOVI I OPŠTINE SRBIJE SA USVOJENIM DEKLARACIJAMA PROTIV GENETIČKI MODIFIKOVANIH ORGANIZAMA (135)
DEKLARACIJE DRUŠTAVA I ORGANIZACIJA (4)
Tekst Deklaracije o GMO su jednoglasno usvojili odbornici u 135 opština i gradova ili 80% od ukupno 169 gradova i opština u Srbiji - bez podataka za Kosovo i Metohiju.
U 135 opština i gradova koji čine sadašnju SRBIJU BEZ GMO se nalazi:
77,2% ukupne teritorije Srbije
84,5% ukupnog stanovništva u 2014. godini
75,3% poljoprivrednog zemljišta, 72,2% oranica, 80,4% livada i pašnjaka i 86,4% voćnjaka i vinograda - po Popisu 2012. godine
Napomena: grbovi gradova i opština u ovom dokumentu sadrže linkove koji vode do zasebno predstavljenih deklaracija
Za ostatak teritorije naše države gde još uvek nema zvaničnog dokumenta lokalne samouprave protiv genetički modifikovanih organizama, evo predloga Deklaracije Mi ne želimo GMO na našoj teritoriji!, usvojene u većini gradova i opština. Autor je prof. dr Miladin M. Ševarlić.
Ukoliko imate nove podatke iz navedenih opština i gradova Srbije, a naročito ako znate da postoje usvojene Deklaracije protiv GMO na našoj teritoriji koje ovde nisu predstavljene, molimo vas da nas kontaktirate služeći se formom na portalu PPNS. Unapred hvala za trud.
SRBIJA BEZ GMO - GMO-FREE SERBIA
Hol Skupštine Srbije, 18. oktobar 2016. - prvo nacionalno predstavljanje mape i logotipa Srbija bez GMO
Izvor: Narodna skupština Republike Srbije
OPŠTINE I REGIONI U REPUBLICI SRBIJI, 2015 - REPUBLIČKI ZAVOD ZA STATISTIKU
Komentara: 0