Šta se sve melje u kobasice, pljeskavice, viršle i paštete?
Prestanak uvoza mesa najlošijeg kvaliteta bio je povod da istražimo kakav je kvalitet mesnih prerađevina, u čijoj se proizvodnji koristi ta jeftina sirovina, a koji su godinama unazad bili na policama prodavnica u Srbiji.
Mašinski otkošteno meso, koje je označeno na proizvodima kao MSM, sadrži visok nivo kalcijuma, a ono se koristi u mesnim prerađevinama poput viršli, kobasica, pašteta i pljeskavica.
Prema rečima Miladina Ševarlića sa Poljoprivrednog fakulteta teško je proceniti koliko je određen nivo kalcijuma opasan za zdravlje, ali je pitanje kako se taj višak anulira u proizvodima.
Uvoz takvog mesa po nekonkurentnim cenama, od 60 dinara po kilogramu, naneo je štetu domaćem stočarstvu, a mesnoj industriji doneo zaradu i do 150 odsto, kaže Ševarlić.
On napominje i da je uvoz takve sirovine trebalo davno zaustaviti. To je samo jedan od primera uticaja uvozničkog lobija, navodi Ševarlić. Proizvodi od jeftinih sirovina odnosno od najnekvalitetnijeg mesa, koje je uvezeno biće u prodaji i tokom 2016. godine, iako je uvoz obustavljen, jer se one skladište u hladnjačama do šest meseci.
Nizak kvalitet ne znači da proizvod nije bezbedan
S druge strane u Ministarstvu poljopirvede kažu da nizak nivo kvaliteta ne znači da proizvod nije bezbedan za upotrebu, i dodaju da su prerađevine zdravstveno ispravne i bezbedne za potrošače.
Siniša Kotur iz Odeljenja za međunarodni promet i sertifikaciju napominje da je sa 180 miligrama u 100 grama mesa u 2004, nivo kalcijuma smanjen na 100 miligrama i da se Srbija drži tog međunarodnog standarda.
On kaže da je prisustvo kalcijuma u mesu normalna pojava, a da je nivo kalcijuma u mašinski separisanom mesu pokazatelj načina prerade. Novije tehnologije omogućavaju da se meso odvaja od kostiju na efikasniji način, kaže Kotur.
Mašinski otkošteno meso, i dalje će se koristiti u prerađevinama, ali sa novim propisanim nivoom kalcijuma. Tu sirovinu prerađivači će kupovati od domaćih proizvođača.
Kod nas je procenjeno da možemo da dostignemo taj novi kriterijum, a da ne uništimo domaće proizvođače. Na pitanje zašto Srbija ranije nije zaustavila uvoz mesa najlošijeg kvaliteta, Kotur kaže da bi to bilo u suprotnosti sa obavezama iz međunarodnih trgovinskih ugovora.
Tanja Veselinović
Izvor: N1
PPNS/O GMO/EVROPA
PPNS/O GMO/SVET
PPNS/O GMO VIDEO
PPNS/O GMO/STRANI MEDIJI
PPNS/O GMO/DOMAĆI MEDIJI
PPNS/O GMO/DOKUMENTI
PPNS/O GMO/PROF. DR MIODRAG DIMITRIJEVIĆ
- AGROPARLAMENT - PORED OSTALOG O GMO
- NIJE DOKAZANO DA JE GM HRANA ZDRAVSTVENO BEZBEDNA
- RADIO BEOGRAD 1 - NOVINARENJE: O GMO
PPNS/O GMO/PROF. DR MILADIN M. ŠEVARLIĆ
- PREDAVANJE ’ZA SRBIJU BEZ GMO’ (CIKLUS ’DUŠA PRE ZVEZDA’)
- SRBIJI NE TREBA GMO - PROF. DR MILADIN M. ŠEVARLIĆ (POLEMIKE)
- NEISTINE GMO LOBISTA VEĆ PET GODINA U UDŽBENIKU ’BIOLOGIJA ZA OSMI RAZRED’ U SRBIJI
Detaljnije
GRADOVI I OPŠTINE SRBIJE PROTIV GMO
● O GMO ● Roba bez GMO ● Foto ● Video (O GMO, bez prevoda) ● Članci (domaći mediji, strani mediji) ● Dokumenti (domaći izvori, strani izvori) ● Svet ● Evropa ● Srbija ● Gradovi-opštine ● Kragujevac bez GMO ● M. M. Ševarlić (nazivi aktiviraju linkove)
APELI
PPNS/KG VODIČ
Komentara: 0