Predsednica Društva agrarnih ekonomista Srbije (DAES) prof. dr Tatjana Brankov održaće predavanje "Kupuj lokalnu hranu i pića, razvijaj svoju zajednicu: Ekonomski patritotizam na primeru Kosmeta" na Sajmu "Etno hrana i piće" u petak 1. decembra od 16:30.
Predavanje će se održati u Etno dvorištu (hala 2, nivo c) na Beogradskom sajmu.
U okviru predavanja, Brankov će prezentovati i projekat u fazi pripreme "Blaga Kosova i Metohije: Od srca Srbije do tvoje trpeze" čiji je cilj kreiranje brenda poljoprivredno-prehrambenih proizvoda pod nazivom "Kosovski božur". Implementacijom ovog projekta podržali bi se, ekonomski i moralno, poljoprivredni proizvođači sa Kosova i Metohije, a potrošačima bi se pružila mogućnost da daju direktan doprinos opstanku srpskih porodica na njihovim vekovnim ognjištima. Društvo u celini bi ostvarilo korist od očuvanja autohtonih sorti i rasa, kao i tradicionalnih metoda proizvodnje.
DAES raspolaže ljudskim resursima neophodnim za realizaciju ovog projekta i izražava spremnost da obiđe poljoprivredna gazdinstva na Kosovu i Metohiji i identifikuje njihove realne potrebe. U skladu sa tim, a u cilju unapređenja poljoprivredne proizvodnje i konkurentnosti na tržištu, DAES bi distribuirao finansijska sredstva dobijena od donacija, a uz to i preuzeo odgovornost za monitoring i evaluaciju projekta.
Brankov je početkom novembra održala uvodno izlaganje na temu "Efekti konflikta u Ukrajini na poljoprivredni sektor Republike Srbije" na Ekonomskom fakultetu u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici u okviru Međunarodnog naučnog skupa "Aktuelni društveno-ekonomski izazovi razvoja zemalja u savremenim uslovima".
Na sajtu DAES-a započeto je predstavljanje proizvođača sa Kosova i Metohije, pa je tako prikazan Etno restoran "Ambient" iz opšine Štrpce kao primer savršenog spoja ugostiteljstva i poljoprivrede, osnovan 2018. godine. Restoran gostima nudi specijalitete domaće ali i internacionalne kuhinje, a posebno su ponosni na proizvod koji sami proizvode a koji je veoma tražen i prepoznatljiv širom regiona, to je šarski sir.
Savremene promene u društvu i odlazak mladih iz sela u gradove poslednjih desetak godina uslovili su da je stoke sve manje a samim tim i proizvodjača sira, a jedno od malobrojnih domaćinstava koje se bavi ovim poslom je domaćinstvo porodice Janićević u selu Berevce. Sir proizvode samo za svoje lične potrebe i za potrebe restorana "Ambient".
Kako je navedeno na sajtu, do 1999. godine kada je preduzeće „Ineks“ radilo sa svojih nekoliko hotela i retorana, plasman poljoprivrednih proizvoda nije se dovodio u pitanje, jer su svi proizvođači tu plasirali svoje proizvode poput mleka, mesa, sira, povrća i slično. Međutim, dešavanja poslednje 24 godine i brojni problemi u (ne)funkcionisanju odnosno ovog predizeća uticali su i na poljoprivredu u opštini. Kada se otežanom plasmanu doda i težak posao, neizvestan rod svake godine, slaba zarada i troškovi koji su prilično porasli, čini se da poljoprivrednici nemaju mnogo razloga da se bave ovim poslom.
Proizvodnja šarskog sira i tražnja za ovim delikatesom koja je nepromenjena i pored cene od 12 evra po kilogramu daje nadu da će stočarstvo ponovo zaživeti na ovim prostorima.
Vlasnik restorana Nenad Janaićević smatra da su investicije u razvoj ugostiteljsko-turističkih kapaciteta osnovni preduslov za to. Ipak, politička situacija je i dalje ono od čega sve zavisi na Kosovu i Metohiji. Trenutno stanje pre svega u većinski srpskim sredinama je takvo da ljudi sve manje vide budućnost na ovim prostorima. Prema tome, ostaje nada da će se u bližoj budućnosti situacija promeniti u pozitivnom smeru, čime će se porodicama poput Janićevića u opštini Štrpce ali i mnogih drugih, omogućiti opstanak i ostanak na svojim vekovnim ognjištima, zaključeno je na sajtu DAES-a.
ARHIVA PPNS GM SISTEMI ISHRANE I NJIHOV EKONOMSKI UTICAJ - TATJANA BRANKOV, KOVILJKO LOVRE: SRBIJA
IZ ARHIVE PPNS INOVACIJE U PREHRAMBENOM SISTEMU: POLJOPRIVREDA KAO SEKTOR GLOBALNE INDUSTRIJSKE EKONOMIJE; GMO; ORGANSKA PROIZVODNJA - PROF. DR TATJANA BRANKOV
PREPORUKA PPNS
O GMO
- Novi postupci genetičkog inženjeringa poput CRISPR/Cas9 kod namirnica
- Pesticidi u zemljištu i u vodi - primer glifosat
- Sedam pitanja i odgovora na temu genetički inženjering
- Inovacije u prehrambenom sistemu: Poljoprivreda kao sektor globalne industrijske ekonomije; GMO; Organska proizvodnja - prof. dr Tatjana Brankov
- Korporativno ozelenjavanje
Detaljno OVDE
KRAGUJEVAC BEZ GMO
- Kragujevac bez GMO 2022 - rezime projekta
- GMO i životna sredina - prof. dr Jelena Bošković (VIDEO)
- Organska proizvodnja i biodiverzitet - dr Vladan Ugrenović (VIDEO)
- Kragujevac bez GMO 2021 - rezime projekta (VIDEO)
- Očuvanje starih sorti, za Srbiju bez GMO - dr Ivana Petrović (VIDEO)
- GMO, balast moderne poljoprivredne proizvodnje - Bogdan Cekić (VIDEO)
Detaljno: OVDE
GMO: SRBIJA
- Prehrambeni suvеrenitet treba da bude strateški cilj Srbijе
- Prof. Tatjana Brankov: Srbiji treba ombudsman za snabdevanje hranom
- Brnabić: Biotehnologija ključna za medicinu, poljoprivredu i prehrambenu industriju - biće među prioritetima nove vlade
- Samodovoljnost u proizvodnji hrane na Zapadnom Balkanu
- Rio Tinto "brani" Srbiju od GMO?
Detaljno: OVDE
GMO: EVROPA
- Da li je Evropska unija izabrala da prati Ameriku na polju GMO (NGT)?
- Nove alternative za šećer: Šanse i zamke nove hrane (Novel Food)
- Evropski sud pravde, 25. 7. 2018: Оrganizmi stvoreni NGT potpadaju pod Direktivu o GMO
- EFSA (EU) daje "zeleno svetlo" glifosatu, uprkos prazninama u podacima i otvorenim problemima?
- Pesticidi u konvencionalnoj i organskoj poljoprivredi
Detaljno: OVDE
GMO: SVET
- Raundap (glifosat) predmet grupne tužbe u Australiji
- IARC, SZO: Veštački zaslađivač aspartam verovatno kancerogen za ljude
- GMO kukuruz povod za "rat" SAD i Meksika
- Brazil odobrio uzgoj i prodaja HB4 - GMO sorte pšenice
- Peru produžio moratorijum na GMO, do 2035: Biodiverzitet je naš identitet!
Detaljno: OVDE
GMO: DOKUMENTI
- Ustav Republike Srbije
- Vikiliks: Srbija - Novi zakon o GMO ne podleže STO, Vlada obećava da će ga izmeniti vremenom
- Zakon o izmenama i dopunama Zakona o genetički modifikovanim organizmima - predlog, 2013.
- Nacionalna strategija održivog razvoja - Vlada Srbije, 2008
- Zakon o genetički modifikovanim organizmima
Detaljno: OVDE
GMO: VIDEO
- Rastuća sumnja u GM useve
- Grinpis: Opasnost od GM pšenice
- In memoriam: Arpad Pustaji (1930-2021)
- Argentinsko loše seme
- Seme pobune
- Vikiliks: Rat, laži i videotrake
- Rat za seme
- Svet po Monsantu
Detaljno: OVDE
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM , JUTJUB
PODRŽI PPNS!
Komentara: 0