Poljoprivredno-veterinarska škola sa domom učenika u Rekovcu ima 196 đaka i jednu od većih školskih ekonomija koja se prostire na 57 hektara. Škola je pre tri godine formirala i učeničku zadrugu, a svake nove sezone na ekonomiji se pored standarde poljoprivredne, voćarske i stočarske proizvodnje uključuju i novi zasadi, poput parcela sa lekovitim biljima ili sušare koja je počela sa radom pa tako učenici i na ovaj način prerađuju proizvode iz zadruge.
Poljoprivredno-veterinarska škola sa domom učenika u Rekovcu jedna je od prvih škola koja je pokrenula učeničku zadrugu. Pre tri godine nastala je zadruga "Plodovi Levča", a od ove sezone školska ekonomija bogatija je za sušaru koju je ministarstvo prosvete na konkursu odobrilo učeničkoj zadruzi.
- Imamo ideju, kao što su u Sloveniji uradili u Novom Mestu, gde smo bili i obišli školu, da napravimo kuću Levčana. Škola će tu da prodaje svoje proizvode, direktno u kući Levčana i ona će najverovatnije da bude ili u Beogradu ili u Kragujevcu. Moramo da povećamo proizvodnju, a jedna ideja nam je da imamo i mlekomat, nameravamo da ga kupimo i tako će i sami učenici moći da donose mleko, a mi građani ćemo moći da kupimo mleko u zadruzi, prirodno mleko. Mi dnevno sada imamo negde oko 150 do 200 litara mleka, kaže Ljubiša Stevanović, predsednik Zadružnog saveza Šumadije i Pomoravlja.
Stefan Đorđević učenik druge godine za poljoprivrednog tehničara pokrenuo je proizvodnju lekovitih biljaka u zadruzi.
- Ovaj zasad smo letos posadili. Ovde imamo žalfiju, bosiljak, matičnjak i beli slez. Kada se završi sezona mi ćemo ih osušiti a onda ćemo praviti čajeve za učenike u domu. Kasnije ćemo u jesen zasaditi drugu turu lekovitih biljaka i istom procedurom ćemo praviti čajeve. Idem u pravcu da održim tradiciju i mislim da ima života u selu. Nema države bez poljoprivrede, kaže Stefan.
Škola u Rekovcu poznata je i po velikim farmama, a pored krava, mangulica i moravki, na ekonomiji se nalazi i stado pirotske oplemenjene ovce. Sama škola je jedan od najvećih centara za čuvanje genetskog materijala ove rase.
- To je jedno od retkih, većih stada u Srbiji pirotske oplemenjene ovce. Ima još par odgajivača ovde u Levču tako da mi čuvamo taj gen i čuvamo tu rasu jer u poslednjih desetak godina dosta je ljudi odustalo od te proizvodnje. Rasa je trojne sposobnosti, za vunu, za meso, za mleko. Mlečnost je negde oko 110-120 litara u laktaciji po ovci. Moje mišljenje je da treba da se što više baci akcenat na domaće rase.
Poljoprivredno-veterinarska škola u Rekovcu potpisala je ugovor i sa Institutom za primenu nauke u poljoprivredi, pa će stručnjaci obavljati i vežbe na ekonomiji, tako da je ova obrazovna ustanova postala i ogledna poljoprivredna škola u Centralnoj Srbiji.
Ana Rebić
Izvor: RTV, 23. 9. 2022.
SA REKOVAČKE PIJACE
"Na pijaci u Rekovcu su u ponudi krompir i luk sa školske ekonomije Poljoprivredno-veterinarske škole sa domom učenika iz Rekovca! Cena krompira i luka 70 din/kg".
ISTORIJAT ŠKOLE
Škola je osnovana j1958/1959. godine kao Voćarsko-vinogradarska škola. Narodni odbor opštine Rekovac odlučio je da osnuje ovu školu uz veliko odricanje. Razlog osnivanja srednje stručne škole u Rekovcu leži u potrebi za stručnim kadrovima jer je ovo pretežno poljoprivredni kraj. Kako su odmicale godine, srednja stručna škola u Rekovcu gradila je ugled, sticala dragoceno radno iskustvo i tako stala u red najboljih poljoprivrednih škola u zemlji.
Danas, nakon 50 godina postojanja, Poljoprivredno-veterinarska škola u Rekovcu sa odeljenjima veterinarskog, poljoprivrednog, ekonomskog i kuvarskog smera ima preko 200 učenika.
Broj nastavnog osoblja u školskoj 2020/2021. godini je 40. U sastavu škole je i internat namenjen smeštaju učenika čiji je kapacitet 100 učenika. Internat je opremljen modernom kuhinjom, trpezarijom, bibliotekom. Sobe su funkcionalno opremljene. Dom poseduje sopstveni sistem centralnog grejanja.
U cilju realizacije prektične nastave škola raspolaže i školskom ekonomijom, koja prostorom, opremom i kadrovima zadovoljava uslove za ostvarivanje nastavnog programa.
Izvor: Poljoprivredno-veterinarksa škola
ARHIVA PPNS BILO KOJI RUDNIK A POGOTOVO RUDNIK LITIJUMA BIO BI POGUBAN ZA CEO LEVAČ - LJUBIŠA STEVANOVIĆ, DIREKTOR POLJOPRIVREDNO-VETERINARSKE ŠKOLE U REKOVCU
ARHIVA PPNS RIO TINTO "BRANI" SRBIJU OD GMO?
PREPORUKA PPNS
O GMO
- Pogrešan je put rešavanja gladi na planeti Zemlji pomoću GMO - prof. dr Marijan Jošt (In memoriam)
- Korporativno ozelenjavanje - Tatjana Brankov,
- Stari "GMO" mogli su da se identifikuju, sa "novim genomskim tehnikama" neće biti tako
- Zbog kršenja Zakona o GMO, pod zabranom uvoza i prometa bili Mikros union i Perutnina Ptuj 2018. i 2019; GM soja gajena na 178 hektara od 2012. do 2019. - saznaje PRVI PRVI NA SKALI
- Pitanje suvereniteta u proizvodnji hrane je ključno i za pitanje GMO - prof. Dimitrijević
Detaljno OVDE
KRAGUJEVAC BEZ GMO
- Predstavljanje projekata udruženja PRVI PRVI NA SKALI - Gradska uprava, Kragujevac (AUDIO)
- Znanje imanje: Put u uspeh
- Kragujevac bez GMO 2021 - rezime projekta (VIDEO)
- Očuvanje starih sorti, za Srbiju bez GMO - dr Ivana Petrović (VIDEO)
- GMO, balast moderne poljoprivredne proizvodnje - Bogdan Cekić (VIDEO)
Detaljno: OVDE
GMO: SRBIJA
- Rio Tinto "brani" Srbiju od GMO?
- Prva banka semena u Srbiji čuva stare sorte od zaborava i klimatskih promena
- Novosadska nemodifikovana (GMO-free) soja biće posejana u Kanadi
- UBM (Mađarska) gradi fabriku stočne hrane bez GMO u Srbiji
- GM zrno na 29 njiva - najviše u Mačvi, ali je ima svuda, i u Šumadiji
Detaljno: OVDE
GMO: EVROPA
- Mit je da EU "hrani svet", ali je istina da "jede" eko sistem
- Španska Jovanjica: Zaplenjeno 135.000 GMO "konoplje" na najvećoj plantaži u Evropi
- Za GMO nema mesta u hrvatskoj poljoprivredi
- Nova genomska tehnika (NGT) mogla bi da zameni GMO?
- Većina Evropljana (86%) želi da hrana koja sadrži GMO bude obavezno označena
Detaljno: OVDE
GMO: SVET
- SAD: Herbicid glifosat u 80 odsto uzoraka urina
- Preminuo Dejvid Benet (57) kome je presađeno genetski modifikovano srce svinje (VIDEO)
- Prof. dr Tatjana Brankov: Korporativno predatorstvo - ekskluzivno za Prviprvinaskali.com
- U Bangladešu vanila od plastike - uz pomoć GMO bakterija; Prijatelji Zemlje: Sinbio vanilija je ekstremni oblik genetskog inženjeringa
- Peru produžio moratorijum na GMO, do 2035: Biodiverzitet je naš identitet!
Detaljno: OVDE
GMO: DOKUMENTI
- Vikiliks: Srbija - Novi zakon o GMO ne podleže STO, Vlada obećava da će ga izmeniti vremenom
- Zakon o izmenama i dopunama Zakona o genetički modifikovanim organizmima - predlog, 2013.
- Nacionalna strategija održivog razvoja - Vlada Srbije, 2008
- Zakon o genetički modifikovanim organizmima
- Bioetički aspekti istraživanja i korišćenja rezultata u oblasti GMO
Detaljno: OVDE
GMO: VIDEO
- Argentinsko loše seme
- Seme pobune
- Vikiliks: Rat, laži i videotrake
- Rat za seme
- Svet po Monsantu
Detaljno: OVDE
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM , JUTJUB, MIKSKLAUD
PODRŽI PPNS!
Komentara: 0