Desetogodišnja strategija poljoprivrede i ruralnog razvoja Srbije koja će važiti do 2034. godine privedena je kraju. Podaci o životu i radu ljudi na selu kao i o funkcionisanju velikih agrarnih sistema su prikupljeni. Put do prehrambenog suvereniteta trasiraće tehnološke inovacije i subvencije koje podstiču investicije u farme i zasade, kaže za RTS profesorka Tatjana Papić Brankov.
Srbija je samodovoljna u proizvodnji žitarica, voća, šećera, ulja. Od uvoza je nezavisna i proizvodnja ovčijeg mesa, dok su sve ostale grane stočarstva u velikom padu - pokazuju analize na osnovu kojih je rađena nacionalna strategija za trasiranje poljoprivrednog i ruralnog razvoja u narednoj deceniji.
"Treba podsticati investicije jer smo u tehnološkoj recesiji, znači modernizacija farmi, nabavka priplodnih grla izgradnja sistema za navodnjavanje, forsiranje uvođenja inovacija i praćenje zelene agende. Ali praćenje zelene agende bez ikakvog straha, jer mi imamo mnogo manje grla po hektaru u odnosu na Evropu, znači da mi emitujemo mnogo manje štetnih emisija" kaže profesorka Tatjana Papić Brankov i dodaje da nam zelena agenda može doneti korist pogotovo u boljoj kontroli pesticida.
Šta je gorući problem
Osim što uvozimo trećinu mesa i mleka, veliki deficit beležimo i zbog uvoza soje, paradajza i drugih kultura koje možemo sami da proizvedemo. U goruće probleme Papić Brankov svrstava i semenarsku industriju.
"Naši domaći instituti su u ozbiljnoj krizi, pogotovo Institut za ratarstvo i povrtarstvo iz Novog Sada, koji učestvuju sa svega jedan odsto u atestiranim količinama semena kukuruza. Mi smo prošle godine 62 miliona evra izdvojili samo za uvoz semena kukuruza", ističe profesorka Papić Brankov, autorka strategije poljoprivrednog i ruralnog razvoja.
Ona dodaje da je razlog za to verovatno pogrešan marketing, teško nošenje sa konkurencijom stranih kompanija, ali da možda postoje određene grupacije koje svesno i namerno plasiraju tuđa semena na uštrb domaćih semena.
Savet proizvođačima
Profesorka Ekonomskog fakulteta u Subotici Univerziteta u Novom Sadu i predsednica Društva agrarnih ekonomista Srbije savetuje proizvođače da se vrate kupovini domaćih semena, pogotovo u kontekstu klimatskih promena, jer kako ističe, naše seminarske kuće mogu da razviju adaptabilnije sorte i hibride nego strane.
Kaže i to da tim koji je radio na strategiji podržava ideju da se subvencije u ratarstvu vežu za radnointenzivne grane poljoprivrede, to jest za jedno uslovno grlo stoke po hektaru proizvodnje ili za proizvodnju voća i povrća.
Dodatak PPNS
Kakva je situacija u Srbiji, imamo li mi trenutno prehrambeni suverenitet? Ako bi se, recimo, ponovo desilo da se prekinu globani lanci snabdevanja, da li mi možemo i u kom periodu da proizvedemo dovoljno hrane za sopstveno stanovništvo, da ne budemo zavisni od uvoza?
Tatjana Brankov:
Nemamo, mi smo izgubili prehrambeni suverenitet i ukoliko bi nam se vratile sankcije iz ’90-ih godina koje smo imali, koje smo iskusili i preživeli zahvaljujući poljoprivredi Srbije, danas bi situacija bila mnogo gora.
Mi uvozimo oko jednu trećinu mleka i mesa, mi smo samodovoljni u proizvodnji samo pojedinih vrsta voća, žitarica, samo jednoj vrsti mesa - ovčjem, naravno i u proizvodnji ulja, šećera i meda. Imamo negativan trgovinski bilans u 2023, godine, oko 160 miliona evra, za uvoz mesa - 52 miliona evra, uvoz soje - 36 miliona evra, takođe za uvoz paradajza i tako dalje.
Problematično je to što je ukupna faktorska produktivnost poljoprivrede Srbiji negativna - mi smo u tehnološkoj recesiji, stopa pada je oko 1,6 odsto godišnje, mi jako sporo usvajamo nove tehnologije, naša poljoprivredna proizvodnja opada u poslednjih pet godina i u relativnom i u apsolutnom smislu.
Trasa razvoja poljoprivrede bi trebalo da bude: prvi cilj - prehrambeni suverenitet; podizanje domaće proizvodnje; jačanje stočarstva; jačanje semenarske industrije, jer je devastirana, naši instituti su u ozbiljnoj krizi...
Nemam razloga da sumnjam u državni vrh Srbije, da je pravac Srbije pravac ekonomske i političke neutralnosti i nezavisnosti, a bez razvijenog sela i bez naše hrane nema ni Republike Srbije.
VIDEO
Marija Miladinović Lisov
Izvor: RTS
ARHIVA PPNS: PREDAVANJA O GMO
IZ ARHIVE PPNS INOVACIJE U PREHRAMBENOM SISTEMU: POLJOPRIVREDA KAO SEKTOR GLOBALNE INDUSTRIJSKE EKONOMIJE; GMO; ORGANSKA PROIZVODNJA - PROF. DR TATJANA BRANKOV
PREPORUKA PPNS
O GMO
- Novi postupci genetičkog inženjeringa poput CRISPR/Cas9 kod namirnica
- Pesticidi u zemljištu i u vodi - primer glifosat
- Sedam pitanja i odgovora na temu genetički inženjering
- Inovacije u prehrambenom sistemu: Poljoprivreda kao sektor globalne industrijske ekonomije; GMO; Organska proizvodnja - prof. dr Tatjana Brankov
- Korporativno ozelenjavanje
Detaljno OVDE
KRAGUJEVAC BEZ GMO
- Deset godina Deklaracije Kragujevac bez GMO - rezime projekta
- GMO i Arhuska konvencija - Tinа Janjatović
- GMO i zagađivanje životne sredine - doc. dr Duško Brković
- Kragujevac bez GMO 2022 - rezime projekta
- Kragujevac bez GMO 2021 - rezime projekta
- Srbija bez GMO - dva zakona, 20 godina (rezime projekta)
Detaljno: OVDE
GMO: SRBIJA
- GMO soja gajena na parcelama u vlasništvu Rio Tinta - Fitosanitarna inspekcija potvrdila udruženju PRVI PRVI NA SKALI
- Nefer marže za proizvode, treba objaviti kolike su u Srbiji
- Prof. dr Tatjana Brankov: Moramo očuvati male proizvođače!
- Stočari u zapadnoj Srbiji: Ne koristimo GMO u ishrani stoke, zakonom nije odobreno
- Brnabić: Biotehnologija ključna za medicinu, poljoprivredu i prehrambenu industriju - biće među prioritetima nove vlade
Detaljno: OVDE
GMO: EVROPA
- Da se GMO hrana jasno obeleži - zahtev trgovaca i 86 odsto Evropljana
- EU odobrila uvoz dve vrste GMO kukuruza, ne i uzgoj
- Glifosat pronađen u uzorcima sa francuske klinike za neplodnost
- Sа protesta poljoprivrednika u Strazburu: Nećemo destruktivnu pogodbu, litijum - dosta je
- Više od milion i po Mađara podržalo poljoprivredu bez GMO, kao i suverenitet zemlje, pooštrene propise o zaštiti dece
Detaljno: OVDE
GMO: SVET
- Hemijski kolonijalizam - uticaji pesticida u Brazilu
- Bajer duboko u ’minusu’ zbog glifosata (Monsanta), ’za sada’ odbacuje raskid
- GMO gigant Bajer (Monsanto) u krizi - kažnjen ukupno 9,5 milijardi dolara zbog glifosata, ima 50.000 nerešenih parnica, duguje 38 milijardi evra
- GMO gigant Bajer (Monsanto) kažnjen dve milijarde evra zbog glifosata (raundapa)
- Trideset godina skepse prema GMO
Detaljno: OVDE
GMO: DOKUMENTI
- Učešće javnosti u donošenju odluka u vezi sa GMO (RERI: Preporuke iz Mastrihta)
- Ustav Republike Srbije
- Vikiliks: Srbija - Novi zakon o GMO ne podleže STO, Vlada obećava da će ga izmeniti vremenom
- Nacionalna strategija održivog razvoja - Vlada Srbije, 2008
- Zakon o genetički modifikovanim organizmima
Detaljno: OVDE
GMO: VIDEO
- Rastuća sumnja u GM useve
- Grinpis: Opasnost od GM pšenice
- In memoriam: Arpad Pustaji (1930-2021)
- Argentinsko loše seme
- Seme pobune
- Vikiliks: Rat, laži i videotrake
- Rat za seme
- Svet po Monsantu
Detaljno: OVDE
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM, TREDS
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0