Praznična povorka kreće od Sajmišta, prolazi pored jezera na Bubnju, odakle nastavlja do Medicinske škole, zatim nastavlja kroz Glavnu ulicu, sve do trga Kod krsta, a odatle se vraća na polazište.
Za atraktivnu vožnju fijakerima, kočijama i čezama, organizatori upućuju poziv svim Kragujevčanima - "od sedam do 77 godina".
Među organizatorima i učesnicima su Konjički klubovi Kragujevac, Kraguj, Šumadinac...
Prva fijakerijada u Kragujevcu priređena je 2013. godine.
Cilj ovog okupljanja je druženje sugrađana i podsećanje na minula vremena kada je, kako podsećaju etnolozi, vožnja fijakerima podrazumevala učešće svih članova porodice, simbolizujući jedinstvo i slogu.
U Srbiji je prvi fijaker kupljen u austrijskoj Vojvodini, a krasio je dvorište konaka Jevrema Obrenovića u Šapcu, tadašnjeg gospodara šabačke nahije, brata kneza Miloša Obrenovića.
Fijaker je bio prestiž za celu Srbiju. Do pojave tramvaja pred kraj 19. veka jedino prevozno sredstvo u Beogradu bili su fijakeri i korišćeni su sve do sredine ’60-ih.
Reč fijaker pojavila se u Beču u 18. veku, "uvezena" je iz Pariza, gde je od 1662. ispred hotela u ulici sv. Fijakra (Rue de Saint Fiacre) bilo stajališe kočija za najam. Parižani su ga zbog ulice nazvali - fijaker.
PRILOG RTK: FIJAKERIJADA 2018
Fotografije/snimci ekrana: Srbija-forum; Prva TV; RTS
Komentara: 0