Prva repriza predstave "Briši od svoje žene" Reja Kunija, u režiji Ferida Karajice, biće izvedena u utorak 18. februara od 20 časova. Druga repriza sledi za četiri dana.
Pemijerno izvođenje bilo je za Dan Teatra, 15. februara.
Lica u predstavi:
Meri Smit - Jasmina Dimitrijević
Barbara Smit - Sanja Matejić
Džon Smit - Nikola Milojević
Inspektor Truton - Miodrag Pejković
Stenli Gardner - Čedomir Štajn
Inspektor Mekporter - Aleksandar Milojević
Bobi Modi - Ivan Vidosavljević
Novinari-reporteri - Marija Rakočević i Bogdan Milojević
Uz režisera, koji se bavio i adaptacijom i izborom muzike, autorsku ekipu predstave čine:
scenograf - Ana Kolbjanova
kostimograf - Jelena Janjatović
inspicijent - Aleksandar Miloradović
ton - Ivan Filipović
svetlo - Nikola Manić
šminka - Marija Kurćubić
vlasuljarski radovi - Dubravka Bušatlija
garderoberi - Mirjana Todorović i Dragica Ilić
Tehničku ekipu predstave predvodi Saša Đorđević, a saradnici su: Vladislav Brkić, Strahinja Đorđević, Zoran Stevanović, Zoran Jokanović, Marija Vujičić i Nenad Miloradović.
O REŽISERU
Ferid Karajica (Sarajevo, 1953) diplomirao je glumu i komparativnu književnost sa teatrologijom na Univerzitetu u Sarajevu 1976. godine. Poslediplomske studije završio je u Pariz dve godine kasnije.
Od 1981. godine asistent je na predmetu scenski pokret katedre za glumu Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu. Godine 1997. izabran je u zvanje redovnog profesora na istom predmetu. Istovremeno predaje scenski pokret na FDU Cetinje i glumu na odseku za solo pevanje FMU u Beogradu.
Od prelaska u Beograd igra u predstavama Ateljea 212, Jugoslovenskog dramskog pozorišta, Beogradskog dramskog pozorišta, Zvezdara teatra, Pozorišta "Boško Buha", SKC u Beogradu, Bitef teatra, HNK u Splitu, Grad-teatra Budva.
U samostalnom rediteljskom radu ostvario je saradnju sa najeminentnijim rediteljima u predstavama svih beogradskih pozorišta, kao i pozorišta u tridesetak gradova bivše Jugoslavije u preko 300 predstava. Kao saradnik za scenski pokret, koreograf i reditelj ostvario je niz saradnji sa operskim kućama Beograda, Novog Sada, Rijeke i Sarajeva.
Za pedagoški rad, najznačajnija nagrada koju je dobio je Velika plaketa sa poveljom Univerziteta umetnosti u Beogradu za izuzetne zasluge i doprinos razvoju Fakulteta dramskih umetnosti i Univerziteta umetnosti u Beogradu. Dobitnik je Nagrade "Grozdanin kikot" za doprinos razvoju moderne pedagogije u dramskoj umetnosti, dve Sterijine nagrade za scenski pokret, dve nagrade Susreta "Joakim Vujić", dve nagrade Festivala pozorišta za decu u Kotoru i nagrade Grada Kotora za najbolju predstavu, Specijalne nagrade za scenski pokret Susreta pozorišta u Brčkom, Nagrade za najbolju režiju na Festivalu autorske poetike u Mostaru.
U Knjaževsko-srpskom teatru je angažovan od 1989. godine, kao saradnik za scenski pokret u predstavama različitih reditelja, ali i reditelj proslave tri velika jubileja ovog pozorišta. Radio je scenski pokret na predstavama "Grad sa zečijim ušima", "Buđenje proleća", "Sad se smej, Sotire", "Zemlja jesmo", "Kralj Lir", "Car i pastir", "Limunacija", "Ljubavnik", "Dangube", "Šta je to u ljudskom biću što ga vodi prema piću", "Kod lepog izgleda" i "U stvari, teatar".
Predstava "Briši od svoje žene", originalnog naslova "Run for Your Wife", prvi put je izvedena u tadašnjem Teatru "Joakim Vujić" 12. juna 1992. godine, reditelj je bio Petar Govedarović, a dramaturšku adaptaciju radila je Dragana Bošković. Prva podela uloga bila je:
Mara Petrović - Slavica Radulović
Beba Petrović - Gordana Lukić
Joca Petrović - Aleksandar Milojević
Neven Voćar - Milić Jovanović
Skoko - Miodrag Jurišić
Šećerkadić - Miodrag Pejković
Bobi Modi - Saša Pilipović
Reporter - Dejan Cicmilović
Ova komedija je imala dva svojevrsna "nastavka": predstavu "Briši od svoga muža (Pokvarenjak)" u režiji Petra Govedarovića (premijera 23. decembra 1992) i "Briši od svoga brata" u režiji Bratislava Mladenovića (premijera 31. maja 1994).
U Teatru podsećaju da je prva profesionalna premijera odigrana 15. februara 1835. godine kada je otac srpskog pozorišta Joakim Vujić postavio komad "Fernando i Jarika". Ovaj događaj predstavlja početak organizovanog pozorišnog života u Srbiji i svedoči o snažnoj tradiciji teatarske umetnosti i njene važnosti u svesti građana.
Komentara: 0