Na Joakimfestu, koji se održava od 8. do 13. oktobra u Knjaževsko-srpskom teatru pod sloganom "Pozorište u izolovanom društvu", ljubitelji pozorišne umetnosti moći će da vide predstave pozorišta iz Rumunije, Bugarske, Severne Makedonije i Srbije.
Međunarodni žiri u sastavu Andrej Mažeri - pozorišni reditelj (Rumunija), dr Ivanka Apostolova Baskar - programski producent, vizuelni dramaturg i vanredni profesor (Makedonija) i Nikola Milojević - glumac (Srbija) dodeljuje dve nagrade: Gran pri "Joakim Vujić" za najboljju predstavu u celini i Specijalnu nagradu Grada Kragujevca.
Na festivalu će učestvovati Pozorište "Kostolanji Deže" iz Subotice, Jugoslovensko dramsko pozorište iz Beograda, Mađarsko pozorište Kluž iz Rumunije, Srpsko narodno pozorište iz Novog Sada, Pozorišna laboratorija "Sfumato" iz Bugarske i Narodno pozorište "Anton Panov" iz Severne Makedonije.
Svet je i pre pandemije virusa kovid-19 bio polarizovan i podeljen. Na bogate i siromašne, na velike sile, globalne vladare i male narode, na velike i male kulture... Danas je svet podeljen, uz sve nabrojane i nenabrojane podele, na zdrave i bolesne od virusa kovid-19.
Podnaslov ovogodišnjeg festivala (Pozorište u izolovanom društvu), na prvi pogled, referira na tešku situaciju u kojoj su se našli svet, umetnost i pozorište u vremenu pandemije. Ali to je samo prvi sloj, prvi nivo značenja. Ono što je još važnije, birao sam predstave koje na relevantan pozorišni način tematizuju život u izolovanom društvu. Svejedno da li smo izolovani zbog bolesti, siromaštva, uskraćenih ljudskih prava, unutar sopstvene porodice (kao Ibzenova Nora), unutar mikro totalitarne zajednice koja implicira društvo u celini (Životinjska farma), u virtuelnom i viralnom svetu (Rumunski dnevnik. Temišvar), u svetu post istine (Filoktetova rana), kategoričkog imperativa napretka i uspeha (Zašto je poludeo gospodin R?) ili kao jeftina, manipulacijama podložna radna snaga čiji je protagonista tzv. mali čovek (Gustav).
Mi koji živimo na Balkanu, i u Srbiji, vrlo dobro znamo kako je živeti u izolovanom društvu: izolovanom ekonomski, politički, kulturno..., iza zatvorenih granica, iza spuštenih rampi.
Pozorište koje na umetnički i estetski referentan način tematizuje različite vrste izolacije u središtu je moje ovogodišnje selekcije. To je suština. Kovid-19 je samo jedna od referenci.
Uprkos teškoj, neizvesnoj situaciji, Joakimfest i ove godine slavi i neguje estetski sofisticirano, društveno odgovorno, subverzivno i emancipatorsko pozorište koje se hvata u koštac s gorućim problemima i fenomenima vremena i sveta u kojem živimo.
Slobodan Savić, umetnički direktor i selektor Joakimfesta
KOMPLETAN PROGRAM
Četvrtak 8. oktobar Gustav je kriv za sve Pozorište Kostolanji Deže (Subotica)
Petak 9. oktobar Zašto je poludeo gospodin R? Jugoslovensko dramsko pozorište
Subota 10. oktobar Lutkina kuća Državno mađarsko pozorište (Kluž, Rumunija)
Ponedeljak 12. oktobar Filoktetova rana Pozorišna laboratorija Sfumato (Sofija, Bugarska)
Utorak 13. oktobar Životnjska farma Narodno pozorište Anton Panov (Strumica, Severna Makedonija)
Sve predstave počinju u 20 časova.
Napomene iz Teatra: Kako bismo obostrano bili odgovorni potrebno je da se pridržavamo svih epidemioloških mera. Ponesite masku. Broj mesta je ograničen, sedeće se na propisanoj distanci.
Joakimfest je međunarodni pozorišni festival koji se održava svake jeseni u Kragujevcu, druge sedmice u oktobru (do 2019. Joakim inter fest).
Festival je 2006. godine pokrenuo pozorišni reditelj Dragan Jakovljević, tadašnji direktor Knjaževsko-srpskog teatra. Od tada do danas, Festival je prolazio kroz različita razdoblja uspona i padova, u potrazi za čvrsto utemeljenim konceptom.
Početkom 2019. godine, izborom Slobodana Savića, uglednog pozorišnog kritičara iz Beograda, na mesto selektora i umetničkog direkora, izvršene su korenite promene u strukturi i koncepciji Joakimfesta. Danas je to Festival savremenog, modernog, društveno, estetski i poetički referentnog pozorišta koji izborom predstava nastoji da bude vidljiv i prepoznatljiv ne samo za lokalnu zajednicu, nego u zemlji i širem regionu. Njegov koncept je evro-regionalni i temelji se na izboru predstava koje su u punom saglasju sa modernim izvođačkim pozorišnim praksama.
Joakimfest slavi i neguje estetski sofisticirano, društveno odgovorno, subverzivno i emancipatorsko pozorište koje se hvata u koštac s gorućim problemima i fenomenima vremena i sveta u kojem živimo.
Od osnivanja Festivala do danas, na Joakimfestu je izvedeno preko 140 predstava iz 25 zemalja sveta u kojima je učesvovalo više od 700 pozorišnih stvaralaca.
Međunarodni žiri dodeljuje dve nagrade na Festivlu: Gran pri "Joakim Vujić" za najbolju predstavu u celini i Specijalnu nagradu grada Kragujevca.
Festival je dobio ime po "ocu srpskog pozorišta" Joakimu Vujiću, upravniku prvog srpskog pozorišta osnovanog u Kragujevcu, tadašnjoj prestonici Srbije, 1835. godine.
Domaćin i organizator Festivala je Кnjaževsko-srpski teatar, a glavni pokrovitelj grad Кragujevac.