Samostalna izložba slika Katarine Nedeljković "(Ne)komunikacija" biće otvorena u Malom likovnom salonu Narodnog muzeja u utorak 1. novembra u 19 časova. Izložbu će otvoriti istoričarka umetnosti Aleksandra Stolić.
Radovi će biti izloženi do 23. novembra, a Salon je otvoren radnim danima od 10 do 17 časova, subotom 10-14:00.
* * *
Svojim zadiranjem u pitanje koliko dekadentno tehnologija i mediji mogu da deluju na zajednicu, umetnica Katarina Nedeljković predočava problem moderne sociološke ideologije. Sam naziv izložbe, predstavlja neiscrpnu temu i pitanje, kada je sve počelo, i zbog kojih sve činilaca se današnja komunikacija (ne) odvija. Čovek je počeo da menja sve ono na šta je navikao, da se miri sa onim što nije voleo da vidi, gde su svakodnevni elementi potrošačkog društva, pružali neočekivan doživljaj oku. Ovi poremećeni segmenti funkcionisanja naterali su društvo da se jednostavno, na datu situaciju i privikne. Ovakav ljudski odnos čak ni ne predstavlja bilo kakvu vrstu pobune, već samo traganje za veštačkim boljim životom. Ono što je ovakva egzistencija postigla, uistinu je samo puko traganje, koje poslednjih godina prouzrokuje potpunu inertnu evoluciju.
Katarinine slike, ulje na platnu, punoćom oblika, likovnom tačnošću i zagasitim bojama, ne otelotvoruju samo sopstvenu realnost, već realnost u svom izvornom obliku, bez zamene vidljivog onim umetničkim, ali gde je to umetničko itekako prisutno, u obliku aure i ideologije za koju se Katarina bori. Na slikama je oblik figuracije postao sagalasan sa emocijama umetnice, koje bude novu zamišljenost kod posmatrača. Na radovima se opaža likovno uobličeno samouzdanje, smelim izborom i kombinacijom tonova. Intimni trenuci, odišu ljubavnom hermetičnošću, sa samo jednim izvorom svetlosti, uglavnom bez naglašenih žustrih pokreta. Aktovi, nekad ravnodušni, a nekada agresivniji, aludiraju na ono na šta su zapravo mladi ljudi sveli svoju komunikaciju; na otuđenost i besciljnost. Na ovaj način Katarina umetnost prikazuje kao samostalnu delatnost, koja gradi jedan čitav svet, u kojem bi se mogli naći odgovori ili rešenja za trenutnu situaciju socijalne i duhovne introvertnosti. Ovakav način stremljenja ka određenom odgovoru, predstavlja oličenje umetnosti koja usmerava posmatrača na to, da umetničko delo postane podsticaj za razmišljanja i osećanja, imajući za cilj da prouzrokuje promene sadržaja čovekove egzistencije.
Određena dekadentna zbivanja poslednjih decenija, doprinela su tome da se svaka oblast društva, zarazi netrpeljivošću i sve manjom verbalnom komunikacijom. Razmatraju se i odnosi čoveka naspram društveno-političkih stremljenja, koji na kraju prouzrokuju uglvnom samo bes i nemoć. Mlada umetica zagovara publiku da se bliže upusti u slike, i uvidi na koji način je neophodno da se komunicira. Da li je problem u sve većoj pasivnoj agresiji i nasilnoj razjedinjenosti društva i mladih uopšte, ili pak u sve obimnijoj nepravilnoj angažovanosti?
Katarina, svojim slikama ukazuje, da se putem umetnosti mogu odgonetnuti barem pojedini segmenti ovih pitanja, i da umetnost treba da živi kao neophodan izraz ljudskog iskustva, i kao važno sredstvo ljudske komunikacije. Aleksandra Stolić, istoričarka umetnosti
Biografija
Katarina Nedeljković je rođena 1989. godine u Kragujevcu. Završila je srednju Umetničku školu u Nišu i diplomirala na Filološko-umetničkom fakultetu u Kragujevcu, odsek za Primenjenu umetnost, smer zidno slikarstvo, u klasi profesora Željka Đurovića. Master studije završava na istom fakultetu 2015. godine pod mentorstvom profesora dr Bojana Otaševića.
Zaposlena kao asistent na istom fakultetu, na predmetima Anatomsko crtanje, Akt i Crtanje i slikanje. Doktorant je na Univerzitetu umetnosti u Beogradu.
Član Udruženja likovnih umetnika Srbije ULUS od 2015. godine.
Samostalne izložbe
2016. Izložba instalacija, Likovni salon Kulturnog centra Novog Sada
2015. Izložba crteža i instalacija „Imperative slaves”, Centar za kulturu „Gradac”, Raška
Niš Art Fondacija „Izložba Mladi”, Niš, Beograd, Novi Sad
IV međunarodni festival Š.U.N.D. festival, Fabrica Braco de Prata, Lisabon, Portugal
„Errors Allowed art”, Galerija Progres, Beograd
„Iz ciklusa professor i studenti”, Galerija SKC, Beograd
2012.
V Bijenale mozaika „Trag epoha”, Galerija SKC, Novi Beograd
Niš Art Fondacija „Izložba Mladi”, Niš, Beograd, Novi Sad
Izložba mozaika, SKC Galerija Kragujevac
III međunarodni festival umetnosti Š.U.N.D. (ŠtaUmetnostNudiDruštvu), SKC, Beograd
Women art, Izložba crteža i slika, Umetnicki kutak, Kragujevac
„12”, izložba diplomskih radova klase prof. Željka Đurovića, Narodna biblioteka „Vuk Karadžić”, Kragujevac
2011.
Niš Art Fondacija „Izložba Mladi”, Niš, Beograd, Novi Sad
II međunarodni festival umetnosti Š.U.N.D. (ŠtaUmetnostNudiDruštvu), ArtCENTAR, Beograd
„Širokom stazom od Srbije do Japana”, Beograd
2010.
„Erotika”, SKC, Kragujevac
Izložba crteža studenata iz klase prof. Željka Đurovića „Studentski život”, 2010. Međunarodni multimedijalni festival PatosOFFiranje, Kulturni centar Smederevo
2009.
Bijenale studentskog crteža, Galerija Studentski grad, Beograd
Komentara: 0