Izložba crteža na papiru "Subjektivni doživljaj prolaznosti - metamorfoza uspomena" akademske slikarke Anđele Micić biće otvorena u Malom likovnom salonu Narodnog muzeja Kragujevac u četvrtak 9. februara u 19 časova. Izložba traje do 1. marta.
Akademska slikarka Anđela Micić završila je studije na Odseku za zidno slikarstvo Filološko-umetničkog fakulteta u Kragujevcu, nakon čega je stekla i zvanje mastera.
Nekoliko godina unazad zanima je crtež i bavi se istraživanjima u ovoj tehnici. U Malom likovnom salonu Narodnog muzeja umetnica će se predstaviti serijom crteža rađenih grafitom na papiru. U pitanju su portreti, grupni i pojedinačni, na temu "Subjektivni doživljaj prolaznosti - metamorfoza uspomena".
Okrenuti ka posmatraču, postavljeni kao da poziraju, njeni likovi izranjaju zamagljeni velovima sećanja. Detalji na garderobi, često sa kitnjastim vezom na okovratnicima, posebno privlače pažnju i unose novi momenat u eventualnu polemiku, što ovi radovi i treba da iniciraju, o tome koji je utisak presudan, kada je sećanje odnosno zaborav u pitanju, bilo da se radi o događaju ili ličnosti. Umetnica na taj način, čineći složenijom igru linija i senki, na svojim crtežima postiže vizuelno bogatstvo, daje jednu finu dozu nenametljive dopadljivosti i istovremeno svoj zadatak čini težim jer sebi daje dodatne zahteve. Detalji koji se tiču više garderobe, a manje crta ličnosti portretisanih, navode nas na drugačije čitanje njenih radova, postavljajući otklon u odnosu na tumačenje sa pozicija psihološkog, na šta portreti po svojoj prirodi navode .
Anđela Micić je dobitnik druge nagrade za crtež na Međunarodnom bijenalu umetnosti u Smederevskoj Palanci, za 2016. godinu što je preporučuje kao posebno uspešnu u ovoj tehnici.
Rođena je 1992. godine u Kragujevcu. Svilajnačku Gimnaziju završava 2011. i iste godine upisuje Filološko-umetnički fakultet u Kragujevcu. Diplomirala je 2015. godine, na smeru zidno slikarstvo, u klasi profesora Gorana Rakića. Iste godine upisu master studije na Filološko-umetničkom fakultetu, pod mentorstvom profesora Bojana Otaševića.
Komentara: 0