Međunarodni lutkarski festival "Zlatna iskra" održaće se po 18. put u Kragujevcu od utorka 10. maja do petka 13. maja.
Festival je takmičarskog je karaktera i isključivo lutkarski, kao takav je jedinstven u Srbiji. Kao odlično ocenjen po kvalitetu predstava od strane stručnog žirija, predstavlja jedan od najuspešnijih festivala u regionu, a kao kulturna manifestacija postao je prepoznatljiv u svetskim okvirima.
Međunarodni stručni žiri, na osnovu umetničkih rezultata, dodeliće statuete "Zlatna iskra" za:
gran pri za najbolju predstavu,
drugu nagradu za predstavu,
treću nagradu za predstavu.
Na predlog Međunarodnog stručnog žirija, direktor Festivala dodeliće specijalnu nagradu za originalnost predstave.
Plaketa "Zlatna iskra" biće dodeljena za:
najbolju režiju,
scenografiju,
dizajn lutaka,
originalnu muziku i
pet ravnopravnih glumačkih nagrada.
- Međunarodni lutkarski festival "Zlatna iskra" porastao je do "punoletstva". Osamnaest godina postojanja, daju mu lepotu, ali i veće obaveze i odgovornost da se neguje za one kojima je i namenjen i koji ga čuvaju u svom posebnom svetu, jer on pripada deci, istakla je direktor Festivala Jelena Stojanović-Patrnogić.
Svoje programe predstaviće 11 gostujućih pozorišta i to jedno iz zemlje i deset iz inostranstva.
ZLATNA ISKRA 2016 - PROGRAM
10. maj, 12:00 i 18:00 Pozorište za decu
Aleksandar Sergejevic Puškin BAJKA O RIBARU I RIBICI JU Gradsko pozorište Podgorica Lutkarska scena za djecu Podgorica (Crna Gora)
Scenograf, kostimograf i kreator lutaka, dizajner Lyudmila Genze Konstatinova, kompozitor Nikolay Yakimov, dizajner svetla Igor Fomin, dramaturg Zoran Đerić, koreograf Slavka Nelević, asistent reditelja Davor Dragojević.
Igraju: Branka Femić, Katarina Krek, Jelena Simić, Dijana Dragojević, Smiljana Martinović, Pavle Ilić, Sejfo Seferović, Davor Dragojević.
Bajka o ribaru i ribici sadrži 33 slike, među kojima su prizori na obali mora, kao i oni u njegovoj dubini, stvarni i nestvarni, sanjani i izmaštani, nečega što je bilo, čega i sada ima i uviek će ga biti: skromnosti, porodične sloge, poimanja osnovnih vrednosti života. I još ponešto, što se može samo videti i neposredno osetiti na sceni, na koju vas pozivamo...
Zoran Đerić, dramaturg
10. maj, 13:00 i 16:00 Knjaževsko-srpski teatar
Volf Erlbruh PATKA, SMRT I LALA Lutkovno gledališče Ljubljana Ljubljana (Slovenija)
Reditelj Fabrizio Montecchi, prevod Veronika Simoniti, dizajner lutaka Federica Ferrari (zasnovane na ilustracijama Volfa Erlbruha), muzika Mitja Vrhovnik Smrekar, autor teksta pesme Jera Ivanc
Igraju: Polonca Kores i Asja Kahrimanović.
Dizajn svetla i scene Fabrizio Montecchi, lektor Irena Androjna Mencinger, producent Pija Bodlaj, scenska režija i zvuk Alojz Sedovnik, rasveta Danilo Korelec, scenografija Iztok Vrhovnik, autori lutaka, scene i kostima: Gregor Bajc, Sandra Birjukov, Iztok Bobić, Polona Černe, Brina Fekonja, Federica Ferrari, Jernej Remše, Mitja Ritmanič, Zoran Srdić, Marjeta Valjavec i Ključavničarstvo Uroš Mehle.
Igra senki “Patka, smrt i lala” je inspirisana istoimenom slikovnicom nemačkog autora i ilustratora Volfa Erlbruha. Kroz neobično prijateljstvo između patke i smrti, koje je uprkos početnom nepoverenju, postalo iskreno i čvrsto, deca uče o tome da je smrt isto tako nerazdvojni deo života.
11. maj, 16:00 i 18:00 Pozorište za decu
Mark Tven PUSTOLOVINE TOMA SOJERA Gradsko kazalište lutaka Rijeka (Hrvatska)
Reditelj Saša Anočić, dramaturg Matko Botić, idejno rešenje lutaka i scene Vesna Balabanić, izbor muzike, tekst i muzika: Saša Anočić, Matko Botić i Igor Karlić, rasveta Šesnić
Uloge: Tom Sojer - Božena Delaš, Haklberi Fin - Almira Štifanić, Beki Tačer - Karin Fröhlich, Ben Rodžers - David Petrović, Džo Harper, Maf Poter - Zlatko Vicić, Tetka Poli - Goran Zelić, Indijanac Džo - Alex Đaković, Sudija Tačer, dr Robinson - Anđelko Somborski.
Prijateljstva, odrastanje, prve ljubavi, izgubljeno blago, opasni neprijatelji..., mnogo je priča na tu temu, a samo je jedan Tom Sojer, blizak svim dečacima sveta.
11. maj, 16:00 i 18:00 Knjaževsko-srpski teatar
Prema motivima grčke mitologije ODISEJ Dečje pozorište Republike Srpske Banja Luka (Republika Srpska)
Scenario i režija Biserka Kolevska, scenografija i izrada lutaka Svila Veličkova, koreograf Zornica Petrova, izrada lutaka Elena Conkova i Emilija Kovačeva, izbor muzike:Nikolaj Zaharjev, asistent reditelja Aleksandar Pejaković, inspicijent Milan Džida.
Slikar izvođač Berina Šuščević, dizajner svetla Saša Šuman, ton majstor Boris Bijelić, majstor svetla Saša Šuman, izrada kostima Ljiljana Šiniković, izrada rekvizite Zoran Bjelošević, organizator Draška Despenić.
Igraju: Duško Mazalica, Zorana Šuman, Aleksandar Blanić, Ana Anđelić, Đorđe Janković, Đurđa Babić, Saša Terzić.
Odisej - San o povratku, predstava je o jednom od najlepših mitova Grčke. Odisej je neustrašivi junak koji nakon pobede u Troji, sanja svoj san o povratku, a u kom predviđa mnoga iskušenja koja će mu se stvarno na njegovom morskom putu i dogoditi. Ljubav prema Penelopi i zavičaju, daje nadljudsku snagu Odiseju da pobedi morske nemani, oluje i vetrove, čarobnicu Kirku, jednookog kiklopa Polifema, bes boga mora Posejdona i mnoge druge.
12. maj, 10:00 i 12:00 Pozorište za decu
HOOPS – HOOPS Budapest puppet theatre Budimpešta (Mađarska)
Pisac Franz Zauleck, adaptacija Paul R. Olbrich, dramaturg: Dóra Gimesi, dizajner Károly Hoffer, AndrásLénárt, koreografija András Szőllősi, režija ÁgnesKuthy.
Igraju: Kitten, Lisa - Judit Kovács, Wild Boar, Denis - István Kemény
Priča nemačkog pisca Franca Cojleka je priča o mačetu, koje je manijak za čišćenje, i nespretnom divljem vepru. Moraju da provedu dugu zimu zajedno u starom autobusu, sve dok proleće ne dođe. Njihov život je pun smešnih epizoda, poznatih sukoba, svega što se odražava na svakodnevni život.
12. maj, 16:00 i 18:00 Pozorište za decu
HRUM – HRUM Small Puppet Theatre Moskva (Rusija)
Ovo je priča o devojčici Polji koja se sprijateljila sa šumskim duhom. Dobra devojčica lako pronalazi šta da radi na šumskom proplanku. Pomaže pticama zimovkama (koje zimi dolaze u Rusiju) da naprave sneška, ali ga maleni svaki put sruše. A svake noći kada deca spavaju, šumski duh (koji živi u velikom panju) iznova oživljava sneška.
"Hrum-Hrum" - je posebno krckanje u snegu koje ne može da čuje svako. Ova bajka nas uči da pomažemo jedni drugima, budemo dobri i verujemo u čuda.
12. maj, 10:00 i 12:00 Knjaževsko-srpski teatar
MULAN Shanghai Puppet Theatre Kina
Ova priča potiče iz narodne legende "Priče o Hui Mulan". U doba dinastije Vej, Huni su napali Kinu, odnosno državu Vej. Vlada je objavila da traži vojnike koji bi se borili protiv neprijatelja. Hua Mulan bila je devojka čiji je otac bio star, a brat premlad. Zbog toga se ona preobukla u muškarca, kako bi umesto oca stupila u vojsku.
Vreme leti, Hua Mulan se suočavala sa mnogo izazova i poteškoća. Rasla je u opasnom okruženju i u teškim danima. Dobrim borilačkim veštinama, ustrajnošću i mudrošću, Hua Mulan je zadobila poštovanje vojnika i postala važna osoba u vojsci. U jednom pohodu, vojska države Vej na početku je pretrpela poraz, ali je Hua Mulan zahvaljujući svojoj pameti uhvatila hunskog generala, zahvaljujući čemu je vojska države Vej pobjedila. Vlada države Vej nagradila je Huu Mulan novom službom, zbog njenog doprinosa. Međutim, ona je nagradu odbila i podnela ostavku u vojsci. Vratila se kući, uzdajući se u mir i srećan života naroda.
Reditelj Biserka Kolevska, scenografija Svila Velichkovam, muzika Mihail Shishkov.
Igraju: Nedelina Roselinova, Aleksandra Eneva, Ivaylo Enev, Delyan Kyosev.
Basne ukazuju na ljudske greške na smešan i neočekivan način. Jedanaest raznobojnih scena o životinjama u bajkama oživljavaju pred našim očima.
13. maj, 17:00 Pozorište za decu
BASNE IZ SENKE Pozorište za decu Kragujevac (Srbija) *Van takmičenja - zatvaranje Festivala
Režija Biserka Kolevska, scenografija i kostimi Svila Veličkova, asistent scenografa Ana Kolbjanova-Radovanović, koreografija Zorica Petrova, izbor muzike Nikolaj Zaharijev, prevod sa bugarskog jezika Milica Redžić-Vulević, grafičko oblikovanje Dejan Petrović, majstor tona Saša Radovanović, majstor svetla Predrag Madžarević.
Igraju: Darija Nešić, Milomir Rakić, Miloš Milovanović, Vladimir Đoković.
Postojanje senki staro je koliko i rođenje Sunca. Svetlost je ta koja stvara senku svega postojećeg i kreator je svega živog. Ukoliko ima svetlosti, postoji i život, a sve što je živo prati senka. Mudrost iz starih vremena stiže do publike kroz veličanstvene i duhovite slike, bliske dečijem svetu.
"Basne iz senke" – to je "kada pričaš o životinjama, a misliš na ljude." (Una, pet godina)
13. maj, 10:00 i 12:00 Knjaževsko-srpski teatar
Po Pjeru Gripariju PAR CIPELA Dečje pozorište Subotica (Srbija)
Dramatizacija i režija Todor Valov, scenografija, kostimi i lutke Iva Gikova i Ivajlo Nikolov, muzička adaptacija Plamen Mirčev-Mirona, autor video animacije Roksana Markova, prevod sa bugarskog Marijana Petrović, izrada maski Elena Conkova i Petar Čukurov, izrada obuće Zoran Milanović,a sistent reditelja Greguš Zalan, ispicijent Paulina Bošnjaku, izrada kostima Ankica Đorđević, izrada scenografija Ervin Balint i Živanko Češljar, izrada rekvizite Erika Kanjo Janovič i Tibor Sarapka, svetlo Laslo Čisar, ton Stevo Bardak, video Igor Stamenković, garderober Nevenka Krneta, dekorateri Ervin Balint i Radica Bošnjak, šef scenske tehnike Vojislav Mihajlović, direktor Marta S. Aroksalaši.
Igraju: Jasmina Pralija, Greguš Zalan, Kalo Bela.
Tina i Nikola su zaljubljeni par. Kao svi zaljubljeni, njih dvoje maštaju da provedu život zajedno, lepo, bez problema... Jednostavno, žele da budu srećni i zauvek zajedno. Ali u realnom životu stvari se ne dešavaju uvek tako, kao u mašti...
Osim toga, Tina i Nikola nisu samo običan par zaljubljenih... Oni su... par novih cipela u izlogu jedne prodavnice i čekaju sa nestrpljenjem da krenu na svoj svadbeni put...
T. Valov
Predstava "Par cipela" predstavlja harmoniju tri igre: lutkarstva, maske i žive igre.
11. maj, 12:00 Hala "Gordana Goca Bogojević" (Park)
KNJIGA LUTANJA Malo pozorište "Duško Radović" *Van takmičenja - predstava za bebe
PRATEĆI PROGRAM
11. maj, 10:00 Letnja scena u Velikom parku KREATIVNA RADIONICA ZA PREDŠKOLCE
13. maj, 13:00 Letnja scena u Velikom parku KREATIVNA RADIONICA ZA ŠKOLARCE
Lutkarska scena NP Toša Jovanović iz Zrenjanina, već nekoliko sezona organizuje kreativne radionice za izradu i animaciju lutaka, sa ciljem da edukuje i animira našu najmlađu publiku. Kreativne radionice ne samo da dobro zabave decu, već ih i ponešto nauče o dramskom procesu, nastajanju predstava i izradi lutaka. Uživanje u kreiranju i radost igre je ono što nas motiviše.
Voditelji radionica su Tatjana Paskaš, psiholog i rukovodilac lutkarske scene i Tibor Farago, majstor za izradu lutaka i šef scene.
Radionica namenjena predškolcima predstavlja pripremu i izvođenje predstave "Tri praseta", a za školarce je izabrana poznata Ezopova basna "Lisac i gavran".
- Po prvi put izvešćemo radionice na otvorenom, na letnjoj sceni Velikog parka u Kragujevcu. Radujemo se skorom susretu, poručila je Tatjana Paskaš.
12. maj, 17:00 i 19:00 Hol Doma sindikata EBRU RADIONICE
Ebru je umetnost slikanja po površini vode. Nije utvrđeno kada je tačno nastala ova neobična slikarska tehnika, ali se pretpostavlja da je rođena u Buhari u ranom srednjem veku, zatim je preneta u Persiju za vreme dinastije Safavida i polako se odomaćila u Anadoliji.
Realizatori radionice su iz Dečjeg kulturnog i razvojnog centra "Supermama": dizajner i kostimograf Alina Linjkova-Veljković i animatorke Aleksandra Jevrić i Anđela Kondić.
11. maj, 19:30 Mala scena Knjaževsko-srpskog teatra SRPSKO LUTKARSTVO DANAS
Časopis "Niti", specijalizovan za lutkarsku umetnost, predstaviće glavni i odgovorni urednik Ljiljana Dinić.
- Izuzetno je bitno da se vrednuje ono što se radi u lutkarstvu. Upravo časopis "Niti" predstavlja mogući pokušaj za revalorizaciju i uspostavljanje komunikacije sa najnovijim događanjima i tendencijama kako u lutkarstvu kod nas, tako i u svetu, izjavio je dr Zoran Đerić.
O "Istoriji srpskog lutkarstva" govoriće dr Zoran Đerić, glavni i odgovorni urednik časopisa za pozorišnu umetnost "Scena".
ULAZNICE PO CENI OD STO DINARA SU U PRODAJI NA BLAGAJNI PZD, KAO I NA POKRENOM "ŠARMANTNOM" PULTU U CENTRU GRADA I U VELIKOM PARKU.
Komentara: 0