Profesor na nekoliko jugoslovenskih univerziteta, sociolog koji je decenije posvetio naučnom radu. Njegove knjige dragoceno su štivo ovog autora izuzetne erudicije.
Živa reč profesora Šušnjića, sačuvana na ovoj stranici, spada u dragocenosti koje se mogu meriti darovima koje je Bog poklonio čoveku: vid, izlazak i zalazak sunca. "Razum i tolerancija", kao način življenja su osnovne misli knjiga i ideja Đure Šušnjića. Njegovo obraćanje na tribini u Kikindi “Dijalog, susret razlika”, 2002. godine, u saradnji sa profesorom Jovicom Trkuljom, snimio je urednik sajta Dragoslav Simić.
Prof. dr Đuro Šušnjić je rođen 1934. godine u ličkom seli Rudopolju (Hrvatska). Gimnaziju je završio u Vinkovcima, a Filozofski fakultet u Zagrebu. Doktorirao je na Filozofskom fakultetu u Beogradu 1965. godine. Radio je u Institutu društvenih nauka i Beogradu od 1961. - 1971. godine. Vanrednije profesor na Filozofskom fakultetu u Nišu gde je predavao Sociologiju saznanja i Uvod u metodologiju društvenih nauka. Na Sociološkom institutu u Zagrebu radio je od 1978. do 1989. godine i kao gostujući profesor na Filozofskom fakultetu u Zadru. Godine 1990. prelazi u Novi Sad gde na Filozofskom fakultetu predaje Sociologiju religije, a potom 1993. na Filozofski fakultet u Beograd. Rado je viđen gost na znamenitim evropskim univerzitetima, posebno na studijima religije različitih konfesija.
Do sada je objavio sledeće knjige: Pojam zakona u sociologiji 1967, Otpori kritičkom mišljenju 1971, Kritika sociološkog metoda 1973, Ribari ljudskih duša 1976, Dijalog i tolerancija 1994, Cvetovi i tla 1982, Znati i verovati 1988, Religija I-II 1999, Metodologija 2000.
Šušnjićeve knjige su najrečitije onda kada ih uzmemo u ruke i kada one progovore njegovim osebujnim jezikom: antičkog besednika, renesansnog humaniste, hrišćanskog propovednika i kartezijanskog prosvetitelja. Jezikom Nestora reči koji uspeva da svojim mislima da pravi izraz, da njihov unutrašnji sklad i misaonu lepotu izrazi na tako jasan, sređen, elegantan i lep način.
Komentara: 0