Zajednička izjava povodom nacionalnog referenduma o ustavnim promenama
Zajednička izjava ambasada Francuske, Nemačke, Italije, Ujedinjenog Kraljevstva, Sjedinjenih Američkih Država i Delegacije Evropske unije u Srbiji, povodom nacionalnog referenduma o ustavnim promenama:
“Francuska, Nemačka, Italija, Ujedinjeno Kraljevstvo, Sjedinjene Američke Države i Evropska unija pozdravljaju nacionalni referendum o ustavnim promenama u Srbiji 16. januara kao ključni korak u jačanju nezavisnosti pravosuđa i unapređenju transparentnosti i efikasnosti institucija vladavine prava u zemlji. Verujemo da su ove reforme korak napred ka usklađivanju Srbije sa standardima Evropske unije koje će podržati proces pristupanja Srbije Evropskoj uniji.
Ohrabrujemo sve građane Srbije da učestvuju u referendumu i verujemo da je važno da građani sa pravom glasa imaju mogućnost da glasaju na izborima i referendumima. Sa žaljenjem konstatujemo da kosovska vlada nije dozvolila Organizaciji za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) da prikuplja glasačke listiće glasača koji žive na Kosovu na predstojećem referendumu u skladu sa ranijom praksom. Pozivamo vladu Kosova da dozvoli Srbima na Kosovu da ostvare pravo glasanja na izborima i izbornim procesima u skladu sa ovom ustaljenom praksom.
Pozivamo vlade Kosova i Srbije da se suzdrže akcija i retorike koje dižu tenzije i da se konstruktivno uključe u dijalog posredstvom EU. Važno je da obe vlade postignu napredak ka sveobuhvatnom sporazumu koji otključava evropsku perspektivu i povećava regionalnu stabilnost.“
Izvor: Britanska ambasada, Beograd, 14. 2022.
Glas DA ili NE na referendumu o ustavnim promenama u svakom slučaju nije glas ZA ili PROTIV celokupnog procesa evropskih integracija Srbije, navodi se u saopštenju pet organizacija civilnog društva koje se bave evropskim integracijama i dodaje da su izjave da opredeljenje za članstvo u EU zahteva potvrdan glas obmanjivanje ionako nedovoljno informisane javnosti u vezi sa izmenama Ustava.
Organizacije civilnog društva objašnjavaju da iako je nesumnjivo tačno da napredak u poglavlju 23 zahteva promenu Ustava Srbije u oblasti pravosuđa, ovo predstavlja prvo među nekoliko veoma važnih izmena zakonodavnog okvira i obrazaca ponašanja koje se očekuje kako bi se u budućnosti postigla nezavisnost pravosuđa.
“Nakon raspisivanja referenduma o promeni Ustava Republike Srbije u oblasti pravosuđa za 16. januar 2022. godine, mogle su se čuti izjave predstavnika vlasti da bi neuspeh referenduma značio i zaustavljanje evropskog puta Srbije. Time se, sa jedne strane stvara utisak da opredeljenje za članstvo Srbije u Evropskoj uniji nužno zahteva potvrdan glas na referendumu, kao i da je promena Ustava jedino merilo od kojeg zavisi nastavak evropskih integracija Srbije. Budući da su ove vrste poruka netačne, smatramo da je veoma opasno obmanjivati javnost, koja ionako nije dovoljno informisana u vezi sa čim su izmene Ustava koje se iznose na referendum”, stoji u saopštenju.
Organizacije civilnog društva ocenjuju da su opšta neinformisanost građana, kako o samim izmenama, tako i generalno o uslovima za napredak u okviru Poglavlja 23, posledica ubrzanog usvajanja predloženih amandmana, nakon četiri godine kašnjenja i svega par meseci pred izbore, što nije uobičajena praksa.
“Tendencioznim povezivanjem izmena Ustava sa navodnom propasti evropskog puta samo se šalje poruka da se izmene rade zarad formalnog napretka u evropskim integracijama, a ne da bi se usvojila i primenila rešenja koja oslobađaju pravosuđe od političkog uticaja”, navodi se dalje.
Oni ističu da su netačne izjave zvaničnika u kojima se navodi da bi neuspehom referenduma bila onemogućena promena Ustava u naredne četiri godine, te da bi to bio značilo gubitak četiri godine u procesu evropskih integracija.
“Način promene Ustava Republike Srbije uređen je samim Ustavom Republike Srbije, koji ne sadrži vremenske odrednice, a posebni članovi Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi svakako navode da će za raspisani referendum važiti prethodna verzija novousvojenog zakona, gde je taj rok godinu dana. Pomenute poruke odaju utisak traženja izgovora i krivaca za ranije, kao i buduće neuspehe i kašnjenja u procesu pregovora o članstvu Srbije u EU, a koji su pre svega rezultat odsustva političke volje vladajuće većine za neophodnim reformama”, stoji u saopštenju OCD.
Civilno društvo podseća da se napredak u evropskim integracijama i posvećenost cilju članstva u Evropskoj uniji ne mere se isključivo uspešnošću ustavnih promena, već celokupnim pristupom Republike Srbije ispunjavanju svih obaveza na putu ka EU.
“Kako bi ostvarila napredak na tom putu, Srbija mora da napravi ozbiljne iskorake u čitavom nizu važnih oblasti, od jačanja nezavisnosti pravosuđa o kome sada govorimo, u oblasti borbe protiv kriminala i korupcije, pa do jačanja demokratskih institucija i slobode medija”, navodi se u saopštenju i dodaje da ništa, pa ni postojeći Ustav, ne sprečava vlasti u Srbiji da posvećeno rade na poboljšanjima u ovim oblastima paralelno sa procesom promene Ustava, čak i u slučaju da građani ne poklone poverenje predloženim amandmanima.
OCD ocenjuju da napredak poslednjih nekoliko godina u ovim oblastima slab, spor i pretežno formalne prirode, a da u određenim oblastima dolazi i do jasnog nazadovanja i pozivaju građane da na referendumu 16. januara 2022. donesu odluku u skladu sa svojom informisanošću o kvalitetu predloženih izmena Ustava.
“Pozivamo javne medijske servise i Republičku izbornu komisiju da omoguće i podstaknu javnu diskusiju o sadržaju predloženih ustavnih promena, argumentima za i protiv i tako doprinesu boljoj informisanosti građana o odluci koja se pred njima nalazi, budući da istraživanja pokazuju da građani nisu dovoljno informisani o sadržaju ustavnih promena. Tako bi se umanjila mogućnost za različite manipulacije, uključujući i parole po kojima je uspeh referenduma ključno merilo za nastavak evropskih integracija, a protivljenje predloženim ustavnim promenama stav protiv članstva Srbije u Evropskoj uniji. Ovakvi stavovi su opasni i namerno dovode građane u zabludu”, zaključuje se u saopštenju.
Saopštenje su zajednički potpisali Fondacija BFPE za odgovorno društvo, Centar savremene politike (CSP), Centar za evropske politike (CEP), Centar za međunarodne i bezbednosne poslove (ISAC) i Evropski pokret u Srbiji (EPuS).
Izvor: Fondacija BFPE za odgovorno društvo, 11. 1. 2022.
IZ ARHIVE - IZVODI
Ambasada Ujedinjenog Kraljevstva
Vesti
Srbija: Velika Britanija i Srbija potpisale Sporazum o partnerstvu, trgovini i saradnji
Velika Britanija i Srbija treba da ojačaju poslovne veze potpisivanjem Sporazuma o partnerstvu, trgovini i saradnji... Britanski biznisi poput Unilevera, AstraZeneca, JCB i Jaguar Land Rovera cvetaju u Srbiji, a kompanije poput Rio Tinta su uložile značajne iznose u inicijative velikih razmera koje će pokrenuti proizvodnju električnih vozila i pomoći u smanjenju emisije ugljenika širom sveta...
Majkl Mur posetio fabriku Rio Tinto Alcan u Lochaberu
Poseta škotskog sekretara označava sledeću fazu ulaganja u generatore u Lochaberu od 45 miliona funti -
Restart kampanje Velike Britanije u JAPANU
Britanska ambasada, Britanski generalni konzulat i Britanski savet, u partnerstvu sa glavnim partnerima Jaguar Land Rover i Standard Chartered Bank i zvaničnim partnerom Rio Tinto sa ponosom objavljuju nastavak naše ambiciozne UK u JAPANU kampanja...
* * *
Članovi Ambasade
Dagi Pidl (Dougie Peedle)
...Dagi je bio glavni ekonomski savetnik u Vladi Džersija, služio je u četiri različita Saveta ministara i davao savete o svim aspektima makro i mikro ekonomske politike. Pre toga je proveo 12 godina u Londonu radeći kao zamenik glavnog ekonomiste u Udruženju poslodavaca u inženjeringu, međunarodni ekonomista u multinacionalnoj kompaniji Rio Tinto i viši ekonomista u Konfederaciji britanske industrije...
Sajmon Henri (Simon Henry)
...Sajmon Henri je postao neizvršni član odbora i predsednik Komiteta za reviziju odbrane u januaru 2018. Sajmon je neizvršni direktor za Lloid’s Banking Group plc i Rio Tinto plc, kao i nezavisni direktor za Petrochina Ltd...
Dejvid Lidington (The Rt Hon David Lidington CBE)
...Dejvid Lidington je bio ministar za kabinet i kancelar Vojvodstva Lankaster između 8. januara 2018. i 24. jula 2019. Karijera van politike: David je radio za BP i Rio Tinto – Cink Corporation (RTZ) pre nego što je proveo 3 godine kao specijalni Savetnik Daglasa Herda u Ministarstvu unutrašnjih poslova i Forin ofisu...
Izvor: Gov.uk
Evropska komisija: Projekat "Jadar" može biti dobra ekonomska prilika za Srbiju
Projekat "Jadar" može biti dobra ekonomska prilika za Srbiju, a pre donošenja konačne odluke, očekuju se rezultati istraživanja o uticaju ovog projekta na životnu sredinu, poručeno je danas iz Evropske komisije.
"Vlasti u Srbiji su posvećene najvišim standardima u oblasti zaštite životne sredine i pre donošenja odluke o konkretnom projektu predstaviće se studija o njegovom uticaju na životnu sredinu”, poručila je portparolka EK Ana Pisonero.
Odgovarajući na pitanje albanskih medija o tome ko treba da u Srbiji radi najavljenu sudiju o uticaju vađenja i procesuiranja litijuma - vlasti, nezavisne agencije ili kompanija, Pisonero je poručila da zakonodavstvo EU predviđa izradu studije o proceni uticaja ovakvih projekata na životnu sredinu, a da se od zemlje kandidata očekuje da se usklade sa ovim pravilima EU.
Izvor: Euronews.rs
Novi signal rešenosti SAD da se otvoreni problemi “zatvore”: Kristofer Hil „četvrti put“ na Zapadnom Balkanu
...Sjedinjene Države imaju tri strateška prioriteta na Zapadnom Balkanu.
- Prvi je usko shvaćen kao law enforcement – suzbijanje organizovanog kriminala, trgovine narkoticima, oružjem i ljudima;
- drugi, zelena tranzicija, u kojoj važno mesto (naša ocena) zauzimaju i depoziti litijuma i prilike za investicije koje se tu otvaraju;
- i treći, regionalna ekonomska saradnja – manje je važno kroz koji format, koliko da se vidi konkretan napredak, dostignuća.
Zajedno, ova tri prioriteta se prožimaju kroz vrlo konkretan interes – pariranje i tamo gde je moguće, istiskivanje Rusije i Kine iz strateških sektora. Otvorena pitanja nerešenog odnosa Srbije i Kosova, te destabilizacija Bosne – stoje na putu ostvarenju ovih prioriteta i interesa i zato moraju biti “zatvorena”. Oni za koje SAD procene da nisu partneri, već protivnici u ovom poslu ostaće bez podrške Vašingtona i suočeni sa mogućnošću (opasnošću) međunarodne izolacije.
Izvor: Fondacija BFPE za odgovorno društvo, 4. 11. 2021.
ARHIVA PPNS
Odgovarajući na pitanja u vezi sa podrškom stranih ambasada projektu, u Rio Tintu ističu da je „ova vrsta podrške kompanijama na tržištu zemlje domaćina uobičajena za diplomatska predstavništva“.
„Saradnja i podrška ovih i drugih ambasada takođe odražavaju značaj projekta za Srbiju i veliki doprinos koji će dati zelenoj tranziciji i dekarbonizaciji koje sve zemlje moraju da preduzmu kako bi se suočile sa ozbiljnim izazovom klimatskih promena“, naglašavaju za BIRN.
PACIFIKACIJA PROTESTA I OTVARANJA RUDNIKA RIO TINTA - INTERES MEĐUNARODNIH FINANSIJSKIH INSTITUCIJA, BRITANIJE, SAD, AUSTRALIJE, NEMAČKE...
Novembra 2020. srpska ministarka za rudarstvo i energetiku Zorana Mihajlović sastala se sa predstavnicima Rio Tinta. Sastanku su prisustvovali i ambasadori Velike Britanije, Australije i Sjedinjenih Država Foto: Ministarstvo za rudarstvo i energetiku
- U interesu je građana da izađu na referendum i glasaju protiv ustavnih promena - Zoran Ivošević, bivši sudija Vrhovnog suda
- Dobićete priliku da vlast kroz svoje parapolitičke organizacije svaki čas inicira neke referendumske procedure, gde će izaći nekoliko desetina hiljada ili nekoliko stotina ljudi i dobijati ono što im ad hok treba za političke prilike. Ako nemate izlazni cenzus, onda to možete da zloupotrebljavate u nedogled i ko zna na koji način - Sreten Đorđević, advokat iz oblasti ekološkog prava
- Izmene ustava ne treba obavljati u predizbornim mesecima. To bi trebalo pripremiti kroz otvoren javni dijalog, bez ikakvih pritisaka i nametnutih rokova. Zato, izaći ću na referendum i zaokružiti NE - prof. dr Ratko Ristić, prodekan Univerziteta u Beogradu
U nastavku, iz pera Nebojše Katića o De Golu i referendumu:
DA LI STE ZA UTVRĐIVANJE AKTA O PROMENI USTAVA REPUBLIKE SRBIJE? NE!
IZ ARHIVE PPNS: KVALITET VAZDUHA
APLIKACIJA ’XECO VAZDUH’ NA PORTALU PRVI PRVI NA SKALI
PREPORUKA PPNS
IZ SANU MINISTARKI - O PROJEKTU JADAR: MNOGO NEDOREČENOSTI O REŠAVANJU VELIKIH PROBLEMA I POGUBNOG UTICAJA NA ŽIVOTNU SREDINU