Bivši sudija Vrhovnog suda Zoran Ivošević izjavio je da ustavne promene koje se odnose na pravosuđe jesu bolje od važećih, ali, pošto Akt o promeni Ustava, usvojen u Skupštini, sadrži poluge političkog uticaja na pravosudne organe, a naročito na javna tužilaštva, u interesu je građana da izađu na referendum i glasaju protiv ustavnih promena.
Ivošević je za list „Nova“ rekao da građanima nije omogućeno da se „detaljno upoznaju sa njegovim odredbama, kako bi u referendumskom izjašnjavanju izneli vlastito mišljenje, a ne sledili tuđe“.
„Tako bi zaštitili i institucionalnu čast najvišeg predstavničkog tela zemlje, kojem ne priliči da promena Ustava bude sprovedena u skupštinskom sazivu bez opozicije, zbog čega joj je i mandat drastično skraćen“, rekao je Ivošević.
Na pitanje ko najviše krši Ustav u Srbiji, Ivošević je odgovorio da to najčešće radi predsednik Srbije i Srpske napredne stranke (SNS) Aleksandar Vučić.
„Umesto da kao šef države brine o njenom jedinstvu i ustrojstvu, on ustavnu podelu vlasti prisvaja pa najavljuje donošenje, noveliranje ili ukidanje zakona – iako je to posao Narodne skupštine, utvrđuje i sprovodi unutrašnju i spoljnju politiku zemlje – iako je to posao Vlade, saopštava ko jeste, a ko nije učinilac kažnjivog dela – iako je to posao sudova, umesto tužilaštva i suda ispituje dokaze, kao u slučaju pogibije Stanike Gligorijević na naplatnoj rampi u Doljevcu, nakon čega su sa snimka nesreće nestala dva minuta ključna za identifikaciju vinovnika nesreće“, rekao je Ivošević.
Ivošević je kazao i da se „obavljajući privatno-pravnu funkciju predsednika političke stranke (kao udruženja građana) Vučić udobno smestio u sukob interesa koji je zabranjen članom 6 stav 1 i članom 115 Ustava“.
Izvor: Beta/Danas, 11. 1. 2022.
ARHIVA PPNS
– Izmene ustava ne treba obavljati u predizbornim mesecima. To bi trebalo pripremiti kroz otvoren javni dijalog, bez ikakvih pritisaka i nametnutih rokova. Zato, izaći ću na referendum i zaokružiti NE.
Prof. dr Ratko Ristić, prodekan Univerziteta u BeograduPROREKTOR RISTIĆ: IZAĆI ĆU NA REFERENDUM I ZAOKRUŽITI NE
- Ovim tekstom zakona sam vrlo nezadovoljan zato što će on obesmisliti instituciju referenduma. Dobićete priliku da vlast kroz svoje parapolitičke organizacije svaki čas inicira neke referendumske procedure, gde će izaći nekoliko desetina hiljada ili nekoliko stotina ljudi i dobijati ono što im ad hok treba za političke prilike. Ako nemate izlazni cenzus, onda to možete da zloupotrebljavate u nedogled i ko zna na koji način."
Sreten Đorđević, advokat iz oblasti ekološkog prava
AGELAST: RIO TINTO - DR DRAGANA ĐORĐEVIĆ, DR LJILJANA TOMOVIĆ I SRETEN ĐORĐEVIĆ
De Gol i politički Liliputanci našeg doba
Svojim rukama sam podigao i držao mrtvo telo Francuske uveravajući svet da je to telo još uvek živo." Ovo je slobodniji prevod rečenice koju je general Šarl De Gol izrekao u svom domu u Kolombeju, tokom poslednjeg razgovora sa Malroom decembra 1969. godine. (Andre Malro je razgovor zabeležio u knjizi „Hrastovi koje obaraju".)
Osam meseci ranije, 28. aprila, De Gol je podneo ostavku na predsedničku funkciju i zauvek napustio političku scenu Francuske. Povod ostavke bio je vezan za referendum na kome su Francuzi odbili De Golov predlog o reformi visokog školstva i uvođenju radničkog učešća u upravljanju preduzećima. Referendumske teme i nisu bile odsudno važne da bi se zbog njih podnosila ostavka, ali je general ispravno procenio da ga većinska Francuska više ne želi. Promena raspoloženja javnog mnjenja bila je jasno vidljiva još tokom studentskih i radničkih demonstracija u maju i junu 1968....
Nebojša Katić
Izvor: RTS, 22. 2. 2021.
IZ ARHIVE PPNS: KVALITET VAZDUHA
APLIKACIJA ’XECO VAZDUH’ NA PORTALU PRVI PRVI NA SKALI
PREPORUKA PPNS
IZ SANU MINISTARKI - O PROJEKTU JADAR: MNOGO NEDOREČENOSTI O REŠAVANJU VELIKIH PROBLEMA I POGUBNOG UTICAJA NA ŽIVOTNU SREDINU