APEL ZA OSUDU UGROŽAVANJA MIRA U CRNOJ GORI I REGIONU OD STRANE BEOGRADA
Država Crna Gora izložena je pokušaju nasilne destabilizacije: ugroženi su joj mir, teritorijalni integritet, ustavni poredak, vladavina zakona, jednakost građana i ravnopravnost crkava i verskih zajednica.
Reč je o još jednom u nizu pokušaja zvaničnog Beograda da se Crna Gora vrati u državni okvir sa Srbijom i da se na taj način spreči njena konsolidacija kao samostalne i suverene države. Svoju državnu nezavisnost, ukinutu nakon srpske okupacije 1918. godine, Crna Gora je obnovila na referendumu 21. maja 2006. Usvajanjem Zakona o vjerskim zajednicama, pripremljenim u saradnji sa Venecijanskom komisijom i usaglašenim sa najvišim evropskim standardima u toj oblasti, Crna Gora menja zakon donešen pre pola veka. Istovremeno, ovim se poništava Dekret regenta Aleksandra Karađorđevića iz 1920. Godine, kojim je ukinuta autokefalna Crnogorska pravoslavna crkva, i u potpunosti zaokružuje državno-pravni okvir Crne Gore. Otuda napadi velikosrpskih nacionalista na Zakon o vjerskim zajednicama, koji je i povod za novi pokušaj državnog udara.
Oktobra 2016. Crna Gora je uspela da se odbrani od rusko-srpskog udara. Uspe li novi pokušaj destabilizacije Crne Gore, njegove direktne posledice biće oružani sukobi, gubitak ljudskih života i materijalna razaranja.
Strateg, pokrovitelj, logističar i naredbodavac poslednjeg pokušaja destabilizacije Crne Gore je zvanični Beograd, odnosno vlasti Srbije, Srpska pravoslavna crkva i najveće opozicione stranke. I ovoga puta srpske elite konsensualno od vlasti u Srbiji zahtevaju radikalnu reakciju.
Upozoravamo da su mehanizmi destabilizacije Crne Gore jednaki onima osmišljenim devedesetih godina prošlog veka. I njihov cilj je isti: zadržavanje Crne Gore pod beogradskim velikodržavnim patronatom najsigurniji je način očuvanja ideje velike Srbije. “Spomenici” takve politike zvaničnog Beograda su genocid, etničko čišćenje i masovni ratni i zločini protiv humanosti počinjeni u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i na Kosovu.
Crna Gora je od strane zvaničnog Beograda i njegovih saveznika odabrana kao žrtva regenirisane politike Slobodana Miloševića prema susednim državama pored ostalog i zbog svog beskompromisnog opredeljenja za građansko društvo, za evro-atlantske integracije, zaštitu manjina i najbolje odnose sa susedima.
Iako je srpski nacionalizam izgubio gotovo sve poluge moći, verujemo da je važno upozoriti na pogubne posledice ovakve politike zvaničnog Beograda. Regionalna solidarnost imperativ je za sve balkanske narode, koji moraju pokazati odgovornost i spremnost za predstojeće izazove.
Zbog značaja Crne Gore kao vodeće države u evro-atlantskim integracijama u Jugoistočnoj Evropi, smatramo nedopustivom pasivnost evropskih institucija i vlada demokratskih zemalja u osudi novog pokušaja destabilizacije Crne Gore na principima politike Slobodana Miloševića. Političkom, crkvenom i medijskom kampanjom dezinformacija iz Beograda, koja se sprovodi i u Podgorici i Banja Luci, ozbiljno je ugrožen mir ne samo u Crnoj Gori, već i u celom regionu.
Iz navedenih razloga pozivamo sve političke aktere u međunarodnoj zajednici i regionu da nedvosmisleno osude destabilizaciju Crne Gore i regiona koju kreira i podstiče zvanični Beograd.
APEL ZA ODBRANU SRPSKE PRAVOSLAVNE CRKVE U CRNOJ GORI
Napadi na eparhije Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori (Crnogorsko-primorska mitropolija, Budimljansko-nikšićka episkopija, Mileševska episkopija i Zahumsko-hercegovačka i primorska episkopija) doživjeli su kulminaciju donošenjem tzv. „Zakona o slobodi vjeroispovjesti“ u crnogorskom parlamentu, čime se direktno krši sloboda vjeroispovjesti i pravo na imovinu eparhija Srpske pravoslavne crkve na teritoriji Crne Gore. Iz ovog „Zakona“ slijedi ex lege gubitak pravnog subjektiviteta crkava i vjerskih zajednica koje ne budu pristale na novu registraciju i eventualno sticanje „novog“ pravnog subjektiviteta, čime se gazi činjenica nespornog, odavno utvrđenog i ni od koga nikad neosporavanog pravnog subjektiviteta svih eparhija Srpske pravoslavne crkve koje djeluju na prostoru Crne Gore. Od triju tradicionalnih vjerskih zajednica na teritoriji Crne Gore njegovom dejstvu, tačnije udaru, podliježe samo Srpska pravoslavna crkva, budući da su položaj i prava ostalih uređeni posebnim zakonskim aktima, što im daje ne samo pravnu sigurnost nego i povlašćen pravni položaj. To znači da ovaj „zakon“, iako tobože pisan za sve vjerske zajednice, de facto ima karakter lex specialisa usmjerenog isključivo protiv Srpske pravoslavne crkve, s izrazito diskriminatornom namjerom, radi, u krajnjem, ukidanja njene pravne egzistencije. „Zakonom“ se predviđa oduzimanje ogromnog dijela nepokretnosti i svih najvećih svetinja Srpske pravoslavne crkve na teritoriji Crne Gore. Time bi se nastavila tradicija otimanja imovine SPC u Crnoj Gori, započeta poslije Drugog svjetskog rata, i prije nego je država Crna Gora, postupkom restitucije, vratila sve ono što je SPC tada protipravno bilo oduzeto.
Podvlačimo da ni u jednoj od republika bivše Jugoslavije nastalih razbijanjem nekadašnje države, pa ni tamo gdje su vođeni ogorčeni međunacionalni sukobi, nije donesen nijedan pravni akt, a kamoli zakon, koji bi se po stepenu varvarstva mogao mjeriti s tzv. „Zakonom o slobodi vjeroispovjesti“.
Obraćamo se javnosti da se prestane sa državnom kampanjom širenja zabluda i laži u vezi sa Srpskom pravoslavnom crkvom u Crnoj Gori kao i njenom besomučnom progonu. Naglašavamo da se:
od strane vlasti u Crnoj Gori, pojedinih institucija, medija i „dvorskih istoričara“ šire zablude i istorijske neistine, gaženjem i negiranjem vjekovnog crkvenog poretka lažnom tezom o tobožnjem postojanju autokefalne Crnogorske crkve u doba Petrovića. Mitropolija crnogorska jeste nazivana ”autokefalnom” od pedesetih godina 19. vijeka, naročito u Rusiji, ali sa razloga što su mitropoliti crnogorski bili svjetovni gospodari, koji su stvarali nezavisnu Crnu Goru, a Mitropolija bila i ostala jedina eparhija Pećke Patrijaršije, koje je oslobađala Crnu Goru od turske okupacije i kao takva odbila da prizna ukidanje Patrijaršije i njeno potčinjavanje Vasljenskoj Patrijaršiji. Carska Rusija je maksimalno podržavala nezavisnost Crne Gore i njenih gospodara, a Petrogradski Sinod prihvatio rukopologanje crnogorskih mitropolita, nosioca autokefalnosti Pećke Patrijaršije u odnosu na Carigrad. Da je to tako, svjedoči i činjenica da je 1918. Sveti Sinod Kraljevine Crne Gore (kao nosilac državne vjere) bio prvi od svih mitropolija nekadašnje Pećke Patrijaršije koji je potvrdio vaspostavljanje jedinstva svih pokrajinskih Crkvi nekadašnje Pećke Patrijaršije.
krug potpunog raspravoslavljenja Crne Gore, treba da se zatvori posebnom „crnogorskom“ nekanonskom, protivzakonitom nazovi-Crkvom
negira viševjekovno prisustvo Srpske pravoslavne crkve na prostorima današnje Crne Gore (osam vjekova postojanja i djelovanja)
osporava današnjoj Mitropoliji crnogorsko-primorskoj Srpske pravoslavne crkve da je nastavljač kontinuiteta Cetinjske mitropolije koja je istorijski utemeljila državu Crnu Goru, budući da su cetinjski mitropoliti iz dinastije Petrović-Njegoš bili istovremeno i duhovni i svjetovni vladari Crne Gore od 17. do sredine 19. vijeka
eparhijama Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori, koje su vjekovima gradile i osnivale hramove i svetinje, osporava mnogovjekovna državina na svim hramovima, koja je proizvodila običajnopravne posljedice koje nijedna država, strana ili domaća, okupatorska ili legitimna, na prostoru današnje Crne Gore nikada u posljednjih osam vjekova nije dovodila u pitanje, budući da je činjenica državine crkvenih svetinja najčešće prethodila prisustvu tih država na crnogorskom prostoru, zbog čega su one primale k znanju i priznavale očiglednu činjenicu da su svi hramovi u Crnoj Gori mogli pripadati samo realno postojećoj, kanonskoj, Pravoslavnoj crkvi, koja baštini tradiciju episkopija: zetske, budimljanske, dabarske i humske, koje je prije 800 godina osnovao sam Sveti Sava.
putem ovakvih razbojničkih namjera države Crne Gore svjesno prenebregava savjestan odnos sveštenstva, monaštva i vjernog naroda Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori i to da su oni, naročito posljednjih decenija, obnovili veliki broj crkava i manastira na prostoru današnje Crne Gore, gradeći i mnoge nove.
Budući da su se kanonski-institucionalno priznati autoriteti u pravoslavnom svijetu, a prije svih Vaseljenska patrijaršija i Moskovska patrijaršija, decidirano i višekratno izjašnjavali protiv anticrkvenih nastojanja crnogorskih vlasti da stvore „crkvu“ po mjeri svog šovinizma, bezbožništva i plemensko-partijske svijesti, najozbiljnije izražavamo bojazan da namjera ovog nezakonitog posezanja vlasti u Podgorici u crkvene poslove, nezamislivog za jednu sekularnu državu, jeste dugoročno zatiranje pravoslavlja u Crnoj Gori u bilo kom obliku.
1. Mitropolit Crnogorsko-primorski dr Amfilohije (Radović) sa sveštenstvom i monaštvom 2. Episkop Budimljansko-nikšićki Joanikije (Mićović) sa sveštenstvom 3. Episkop Mileševski Atanasije (Rakita) sa sveštenstvom
4. prof. dr Zoran Avramović 5. Miloš Avramović, reditelj 6. Željka Avrić, književnik 7. doc. dr Budimir Aleksić 8. Zorica Aleksić, profesor 9. Miroslav Aleksić, književnik 10. prof. dr Neda Andrić 11. Gavrilo Anđelić 12. Goran Aničić 13. Srđan Antić 14. prof. dr Slobodan Antonić 15. Biljana Antonjak 16. Aida Arsović 17. Zoran Arsović
18. dr Vukman Bakić, naučni savetnik 19. Zdravka Babić, književnik 20. prof. dr Radoš Bakić 21. Blagoje Baković, književnik 22. Drago Bakrač, ekonomista 23. Milica Bakrač, književnik 24. Nikola Balović 25. Mirjana Banović 26. akademik Danilo Basta 27. Željka Bašić 28. Miladin Berić, književnik 29. doc. dr Siniša Berjan, ambasador 30. Danilo Bećković, reditelj 31. Komnen Bećirović, pisac i publicista 32. akademik Matija Bećković 33. Predrag Bjelošević, predsjednik Udruženja književnika RS 34. Miloš Biković, glumac 35. Bojan Blagojević 36. Stefan Bogdanović 37. prof. dr Dejan Bokonjić, dekan Medicinskog fakulteta u Foči 38. dr Božidar Bojović 39. prof. dr Vladimir Božović 40. Gojko Božović, književnik i urednik Arhipelaga 41. prof. dr Draga Bojović 42. dr Dragan Bojović, filozof i književnik 43. prof. dr Dragiša Bojović 44. Zoran Bojović 45. Jelena Bojović 46. Siniša Borović, general 47. Milanko Borovčanin, književnik 48. Ivan Brajović 49. Katarina Brajović, književnik 50. prof. dr Boško Branković 51. prof. dr Vesna Bratić 52. Biljana Brašnjo, novinar 53. prof. dr Veljko Brborić 54. prof. dr Milan Brdar 55. prof. dr Veselin Brković, dekan Likovne akademije u Trebinju 56. Đorđe Brujić, književnik 57. prof. dr Đorđe Bubalo 58. mr Željko Budimir 59. Mirjana Bulatović 60. Dušan Bulić, scenarista 61. Jovan Burić, stomatolog 62. prof. dr Snežana Božanić
63. Predrag Vasiljević, novinar 64. prof. dr Goran Vasin 65. doc. dr Dejana Vasin 66. Todor Živaljević Velički, književnik 67. mr Žarko B. Veljković, klasični filolog 68. Miomir Mišo Vemić, slikar 69. prof. dr Slobodan Vladušić 70. Vasilije Vojvodić, protojerej 71. Dimitrije Vojnov, scenarista 72. Goran Vračar, književnik 73. doc. dr Dragan Vujadinović, dekan Tehnološkog fakulteta Zvornik 74. mr Željko Vujadinović, istoričar 75. Boško Vujačić, guslar 76. Jovanka Spaić Vujković, prof. 77. Aleksandar Vujović, prof. teologije 78. Aleksandar Vujović, prof. filozofije 79. Blažo Vujović 80. mr Jelica Vujović 81. Milena Vujović 82. Ognjen Vujović 83. Jovana Vujović 84. prof. dr Slobodan Vujošević 85. Đorđe Vukadinović, filozof i publicista, glavni urednik NSPM 86. Veroljub Vukašinović, književnik 87. Vid Vicko Vukelić, književnik 88. Đorđe Vukmirović, istoričar 89. Staša Vukić 90. prof. dr Žana Kovijanić Vukićević 91. Bećir Vuković, književnik 92. Vuk Vuković, književnik 93. prof. dr Igor Vuković 94. dr Slobodan Vuković, naučni savetnik 95. prof. dr Radoje Vukotić 96. akademik Miro Vuksanović 97. dr Momčilo Vuksanović, predsjednik Srpskog savjeta CG 98. Momčilo Vukčević, politikolog 99. Ratko Vulanović, vajar 100. ma Slaviša Vulić, istoričar 101. prof. dr Mira Vučeljić 102. Nađa Vučeljić 103. Katarina Vučinić
104. prof. dr Dušan Gagić 105. Milica Garić, profesor 106. Sava Garić, profesor 107. mr Jelena Gazdić, filolog 108. Veselin Gatalo, književnik 109. dr Miomir Gatalović, viši naučni saradnik 110. Danijel Gatarić, književnik 111. prof. dr Vasilije Gvozdenović 112. Aleksandar Gligorić 113. Jelena Glišić, književnik 114. Slavko Goranović, guslar 115. Ljubodrag Grujić, heraldičar 116. doc. dr Marko Gutalj, prorektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu
117. Marko Dabić 118. Obren Damjanac, sveštenik 119. Miloica Damjanović, oficir u penziji 120. Njegoš Damjanović 121. ma Tomaš Damjanović, istoričar 122. Nemanja Dević, istraživač-saradnik 123. akademik Jovan Delić 124. Snežana Denker 125. prof. dr Irina Deretić 126. Spomenka Deretić, novinar 127. prof. dr Ljubiša Despotović 128. akademik Ljubodrag Dimić 129. Stefan-Dimitrije Dimić, prof. 130. Feđa Dimović 131. Sandra Dragaš 132. prof. dr Rajna Dragićević 133. Anđelka Dragojlović, profesorka
134. Budimir Dubak, književnik 135. Mirko Dumanović 136. Katarina Durutović 137. mr Milorad Durutović, književni kritičar 138. prof. dr Jovan Dušanić
139. Dragica Đekić, književnik 140. prof. dr Đorđe Đekić 141. Gojko Đogo, književnik 142. Borisav Đondović, istoričar 143. Vladimir Đondović 144. prof. dr Branislav Đorđević 145. Nikola Đukić, istoričar 146. dr Slavoljub T. Đukić 147. Tamara Đukić 148. prof. dr Veljko Đurić Mišina 149. Milorad Đurđević, književnik 150. Jovica Đurđić, književnik 151. Novica Đurić, književnik 152. prof. dr Igor Đurović 153. dr Miša Đurković, naučni savetnik, direktor Instituta za evropske studije
154. Mirjana Elez 155. prof. dr Dalibor Elezović 156. MajoEuroshech
157. Mladen Živić 158. dr Aleksandar Živković, ljekar 159. ma Vojislav Živković, istoričar 160. dr Milutin Živković, naučni saradnik 161. prof. dr Nataša Vujisić Živković 162. Biljana Živković, publicista i pisac 163. Nikola Živković, pisac i prevodilac 164. prof. dr Aleksandar Životić
165. mr Mladen Zagarčanin, arheolog 166. dr Ana Zečević, teatrolog 167. Jovan Zivlak, književnik 168. Mina Zirojević 169. Dejan Petar Zlatanović, urednik portala Srbin.info 170. Mirjana Zorić, profesor
171. Aleksandar Ivanov 172. Vladimir Ivanović 173. dr Miroslav Ivanović 174. prof. dr Sandra Ivanović, prorektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu 175. Sandra Rašković Ivić, ljekar 176. Miroslav Ilić 177. Nenad Ilić, sveštenik
178. Ognjen Janković 179. dr Slobodan Janković, naučni saradnik 180. Mirjana Jančovska, politikolog 181. Tijana Janjević, prof. ruskog 182. Aleksandra Janjin 183. prof. dr Zoran Jevtović 184. Janko Jelić, književnik 185. Marijana Jelić 186. akademik Siniša Jelušić 187. Božidar Jelovac, predsjednik SKC „Patrijarh Varnava“ Pljevlja 188. prof. dr Aleksandar Jovanović 189. dr Božidar Jovanović, naučni savetnik 190. Bojan Jovanović, antropolog 191. Zoran Jovanović, istoričar 192. Živadin Jovanović, bivši ministar inostranih poslova Republike Srbije 193. doc. dr Miloš Jovanović 194. prof. dr Miodrag Jovanović 195. Nataša Jovanović, novinar 196. Nataša Andrić Jović 197. Jovana Jovetić 198. dr Vasilj Jovović 199. Darko Jovović, književnik i publicista 200. ma Ognjen Jovović, prof. 201. Ranko Jovović, književnik 202. Suanita Jovović, fizioterapeut 203. prof. dr Dušan Jokanović, dekan Fakulteta za menadžment u Trebinju 204. Zoran Jotanović 205. Zlatko Jurić, književnik
206. mr Rade Kalik 207. Vesna Kapor, kulturni radnik 208. Vlado Karadžić, stomatolog 209. Vojislav Karadžić, književnik 210. Vladimir Karić 211. Svetlana Kamberi, veterinar 212. Dženita Kamberi 213. Boro Kapetanović, književnik 214. Vesna Kapor, pisac 215. Velimir Kasalica, glumac 216. Kristina Kekić 217. Mara Keranović 218. Vladimir Kecmanović, pisac 219. prof. dr Nenad Kecmanović 220. Goran Kiković, istoričar 221. Filip Kiković 222. prof. dr Zoran Kinđić 223. prof. dr Mikonja Knežević 224. prof. dr Duško Kovačević 225. Marko Kovačević, pravnik 226. prof. dr Miloš Kovačević 227. Nikolina Kovačević 228. Predrag Kovačević 229. prof. dr Vanja Ković 230. prof. dr Miloš Ković 231. Momčilo Koprivica, književnik 232. prof. dr Časlav Koprivica 233. Biljana Cincar Kostić, istoričar umjetnosti 234. Zoran Kostić, književnik 235. Gordana Konjević, ekonomista 236. Višnja Kosović, književnik 237. Dražen Kosorić, kompozitor 238. dr Gorazd Kocijančič 239. Biljana Kočanović 240. prof. dr Milija Krajišnik, dekan Mašinskog fakulteta Univerziteta Istočno Sarajevo 241. Milica Kralj, književnik 242. mr Bojan Krunić, istoričar 243. doc. dr Jelena Krunić,prorektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu 244. prof. dr Dušan Krcunović 245. mr Gordana Krcunović 246. Radivoje Krulj, sveštenik 247. prof. dr Rodoljub Kubat 248. prof. dr Milan Kulić, rektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu 249. Milorad Kuraica 250. Pavel Kuzьminыh
251. Davor Lazarević, prof. istorije 252. prof. dr Nebojša Lažetić 253. Slavoljub Lazarević 254. Aleksandar Lazić, urednik portala Stanje stvari 255. Ilija Lakušić, književnik 256. Marija Lalatović, prof. 257. prof. dr Srđan Lalić,prorektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu 258. David Lalić, književnik 259. prof. dr Dejan Lalović 260. prof. dr Goran Latinović 261. ma Nikola Lacković, istoričar 262. prof. dr Zorica Leka 263. dr Žarko Leković, istoričar 264. Neđeljko Leković, prof. istorije 265. prof. dr Marija Koprivica Lelićanin 266. akademik Branko Letić 267. prof. dr Marija Letić 268. prof. dr Aleksandar Lipkovski 269. prof. dr Bogdan Lubardić 270. dr Aleksandar Lukić, naučni saradnik 271. ma Sandra Lukić, istoričar 272. Željko Lučić, profesor
273. Dušan Ljuboja, istoričar 274. prof. dr Zoran Ljuboje, dekan ETF u Istočnom Sarajevu 275. Dejan Ljušić
276. prof. dr Svetomir Maksimović 277. Svetlana Maksović, pravnik i prevodilac 278. prof. dr Vladimir Malbašić 279. Nikola Milovančev, pravnik i publicista 280. Andrea Malović 281. Anja Malović 282. Bojana Malović 283. prof. dr Marko Malović 284. Nataša Malović 285. Maja Mandić 286. prof. dr Ilija Marić 287. dr Ružica Marić 288. prof. dr Smilja Marjanović Dušanić 289. Aleksandar Marković 290. Dragan Marković 291. Đorđe Marković, glumac 292. Milena Marković 293. Jovan Markuš, publicista 294. dr Nikola Marojević 295. prof. dr Savo Marković 296. dr Milena Martinović 297. Sava Guslov Marčeta, književnik 298. prof. dr Draga Mastilović, dekan Filozofskog fakulteta u Istočnom Sarajevu 299. Veselin Matović, prof. 300. Radmila Mitrić Matović, prof. 301. Velibor Mitrović, pravnik 302. Dragana Mijušković, prof. 303. mr Anđelija Miladinović Radonjić 304. dr Aleksandar V. Miletić, naučni saradnik 305. dr Ratomir Milikić, viši naučni saradnik 306. dr Ratomir Milikić, viši naučni saradnik 307. Dušan Milić, reditelj 308. prof. dr Dejan Mirović 309. prof. dr Aleksandar Milanović 310. Predrag Baćko Milačić, književnik 311. Uroš Milivojević, profesor 312. Nikola Milovančev, pravnik i publicista 313. prof. dr Sofija Miloradović 314. Mirjana Milenković, arhivski savetnik 315. Olivera Miletović, novinar 316. Nataša Milosavljević, novinar 317. doc. dr Borivoje Milošević 318. Dušanka Milošević, veterinar 319. Zoran Miljanić, teolog 320. dr Aleksandar Mitić 321. Miroslav Cera Mihailovivić, književnik 322. Milan Mihajlović, književnik 323. Nikola Mihajlović, prof. 324. doc. dr Kristina Mitić 325. Ratko Mitrić, prof. 326. dr Katarina Mitrović 327. Velibor Mitrović, pravnik 328. Ranko Mićanović, književnik 329. Milutin Mićović, književnik 330. prof. dr Radivoje Mladenović 331. ma Marijana Mlađenović, istoričar 332. Marijeta Mojašević 333. prof. dr Danilo Mrdak 334. Luka Mrkobrada, istoričar
335. Anja Nikolić, istraživač saradnik 336. Đorđe Nikolić 337. Jovanka Stojčinović Nikolić, književnica 338. Katarina Nikolić 339. Kristina Nikolić 340. dr Maja Nikolić, naučni saradnik 341. mr Maja Nikolić, viši asistent 342. Miroslav Nikolić 343. Sonja Nikolić 344. Želidrag Nikčević, književni kritičar 345. Saša Nišavić, književnik 346. Ivan Nešić 347. Aleksandra Ninković Tašić, istoričar nauke 348. doc. dr Nenad Ninković 349. prof. dr Vera Ćevriz Nišić, prorektor Univerziteta u Istočnom Sarajevu 350. dr Aleksandra Novakov 351. Vladimir Nožović
352. Milorad Obrenović, književnik 353. Mošo Odalović, književnik 354. mr Nikola Ožegović, istoričar i teolog 355. prof. dr Ana Janjušević Oliveri 356. prof. dr Slobodan Orlović 357. Branislav Otašević, književnik 358. akademik Časlav Ocić
359. Anđela Pavićević 360. Rajko Palibrk, književnik 361. Branko Pavlović, advokat 362. Vidosava Pavlović, profesorka 363. Nenad Pavlović, istoričar 364. Ranko Pavlović, književnik 365. Slaviša Pavlović, književnik 366. Paraklis Blaško, sveštenik 367. Blažo Papović, dipl. elek. ing. i aforističar 368. prof. dr Duško Pevulja 369. Marko Pekić, advokat 370. prof. dr Vladan Perišić 371. Isidora Perišić, filolog 372. Goran Perović Cuca, guslar 373. prof. dr Aleksandar Perović 374. prof. dr Drago Perović 375. Slavko Perošević 376. Biljana Petković 377. prof. dr Žarko Petković 378. prof. dr Aleksandar Petrović 379. Dragan Petrović 380. Radoš Petrović, dipl. ing. građ. 381. Radmila Radinović Petrović 382. dr Radovan Pilipović, direktor arhiva SPC 383. Kristina Pintarić 384. prof. dr Valentina Pitulić 385. prof. dr Petar Pijanović 386. dr Nevenka Pjevac, geograf 387. Dragana Zečević Plavanski, novinar 388. akademik Predrag Piper 389. prof. dr Aleksandar Popović 390. Aleksandra Popović 391. prof. dr Branislav Popović 392. dr Nenad Popović, ministar u Vladi Srbije 393. Perivoje Popović, književnik 394. Aleksandar Protić 395. Milojko Pušica, prof.
396. Ljiljana Radenović 397. Zoran Hr. Radisavljević 398. Blagoje Radić 399. Olivera Radić, profesor i novinar 400. Stefana Radić 401. prof. dr Lazar Radovanović, dekan Ekonomskog fakulteta u Brčkom 402. prof. dr Milena Radnović 403. dr Ivan Radović, fizičar 404. Anđela Radović 405. Ivan Radović 406. Maja Radović 407. Ranko Radović, književnik 408. prof. dr Saša Radojčić 409. akademik Mira Radojević 410. dr Nedeljko Radosavljević 411. Simo Radić, istoričar 412. Pavle Radovančević 413. Nemanja Radonjić, prof. istorije 414. Andrija Radulović, književnik 415. prof. dr Ifigenija Radulović 416. Selimir Radulović, književnik 417. Gojko Raičević, publicista i urednik portala IN4S 418. Željko Raičević 419. prof. dr Branko Rakić 420. prof. dr Saša Radojčić 421. dr Aleksandar Raković, viši naučni saradnik 422. Ljiljana Raković, prof. istorije 423. Živojin Rakočević, književnik i publicista 424. Veselin Rakčević, književnik 425. Mitar Rakčević 426. Aleksandar Ranković 427. Dragan Račić, glumac 428. prof. dr Miodrag Rašković 429. prof. dr Mitra Reljić 430. prof. dr Slobodan Reljić 431. Ranko Risojević, književnik 432. dr Petar Ristanović, naučni saradnik 433. prof. dr Branislav Ristivojević 434. Dejan Ristić 435. dr Ivan Ristić, istoričar 436. Miljana Ristić 437. Dragan Rosandić, novinar 438. Milan Ružić, književnik 439. Ljubivoje Ršumović, književnik
440. prof. dr Aleksandar Savanović 441. Nikola Saveljić 442. Viktor Savić, glumac 443. Dušan Savić, književnik 444. Radomir Savić 445. Milenko Savović 446. Dragan Sakić 447. ma Svjetlana Samardžija 448. Slobodanka Samardžić 449. prof. dr Slobodan Samardžić 450. Ilija Sadžak 451. Marko Sadžak 452. Milan Sadžak 453. prof. dr Mladenko Sadžak 454. prof. dr Marko Sekulović 455. mr Salih Selimović 456. prof. dr Radoje Simić 457. prof. dr Jelena Jovanović Simić 458. Đorđo Sladoje, književnik 459. Novica Sovrlić, predsjednik Književnog društva KiM 460. Zoran Sorgić, istoričar 461. dr Aleksandar Sovtić 462. Goran Spasojević, sveštenik 463. Aleksandar Spajić 464. Tamara Sretović 465. Slavoljub Staletović 466. prof. dr Dragan Stanić, predsjednik Matice srpske 467. Prof. dr Dejana Stanić, dekan Poljoprivrednog fakulteta u Istočnom Sarajevu 468. Novica Stanić, ljekar 469. Veljo Stanišić, slikar 470. Danijela Stankić 471. Vladan Stanković, istoričar 472. prof. dr Dragana Veljković Stanković 473. Nevena Stanojlović, producent 474. prof. dr Aleksandar Stamatović 475. Anđelija Stevanović, profesor 476. prof. dr Dalibor Stević, dekan Pedagoškog fakulteta u Bijeljini 477. prof. dr Milomir Stepić 478. dr Aleksandar Stojanović, naučni saradnik 479. dr Dragica Stefanović, muzikolog 480. prof. dr Jelica Stojanović 481. Stefan Stojanović, istoričar 482. doc. dr Boris Stojkovski 483. mr Bojan Strunjaš
484. Nikola Tanasić, filozof i publicista, urednik NSPM 485. prof. dr Aleksandar Terzić 486. akademik SlavenkoTerzić 487. Aleksandra Tijanić 488. Goran Tijanić, informatičar 489. prof. dr MarkoTmušić 490. Aćim Todorović, književnik 491. Vanja Todorović, informatičar 492. Bojana Todorović 493. mr Mirko Toljić, slikar 494. Ivana Dobrivojević Tomić, viši naučni saradnik ISI 495. dr Marka Tomić Đurić, naučni saradnik 496. Nataša Tomić, slikar i restaurator 497. prof. dr Vladislav Topalović, dekan Pravoslavno bogoslovskog fakulteta u Foči 498. Ana Topličić, arhitekta 499. Boris Trbić, scenarista i književnik 500. Dragana Trifković, direktor Centra za geostrateške studije 501. prof. dr Srđa Trifković 502. Spasoje Tomić, prof. 503. Miloš Tutuš, teolog
504. Boško Ćirković
505. Radomir Uljarević, književnik 506. prof. dr Gordana Ušćumlić 507. prof. dr Šćepan Ušćumlić 508. ma Radovan Femić, istoričar 509. mr Radoje Femić 510. Zoran Filipović, sveštenik
511. Jovo Cvjetković, izdavač 512. prof. dr Borislav Cicović, dekan Fakulteta fizičkog vaspitanja Univerzitet Istočno Sarajevo 513. Martin Crvenica, dipl. elektro ing.
514. Davor Ćeranić, pomorski oficir 515. prof. dr Zoran Ćurguz, dekan Saobraćajnog fakulteta u Doboju 516. Vladan Ćulafić, prof. istorije 517. Damjan Ćulafić, pravnik
518. dr Jovan Čavoški, naučni saradnik 519. prof. dr Đorđe Čantrak 520. dr Miodrag Čizmović, filozof 521. Irena Čolović, dipl. teolog 522. akademik Radoje Čolović 523. Senka Čolović, novinar 524. Slaviša Čurović, glumac
525. Šarović Duško, pravnik 526. Sanja Šarović 527. Goran Šaula, književnik 528. Lana Šaula 529. prof. dr Jelena Ivanović Šekularac 530. prof. dr Nenad Šekularac 531. Balša Šijaković, 532. prof. dr Bogoljub Šijaković 533. Božidar Škobić, književnik 534. Zlata Škorić 535. Ranko Škuletić 536. prof. dr Marica Šljukić 537. prof. dr Srđan Šljukić 538. Siniša Šolak 539. dr Irena Špadijer 540. Luka Šćepanović, ing. građevinarstva 541. prof. dr Mara Šćepanović 542. dr Maša Šćepanović, fizičar 543. prof. dr Mihailo Šćepanović 544. prof. dr Stevan Šćepanović 545. doc. dr Nebojša Šuletić...
Komentara: 0