Iako je Miloš Vučević podneo "neopozivu" ostavku na mesto predsednika Vlade Srbije 28. januara, ona se još uvek nije našla na dnevnom redu izvršne vlasti.
Među dokumentima sa sednica Vlade održanih 2025, od tog 28. januara objavljena su samo tri, sa 60. sednice od 30. januara:
- Uredba o proglašenju Spomenika prirode „Kanjon reke Vučjanke”
- Uredba o utvrđivanju Programa dodele bespovratnih sredstava za kupovinu seoske kuće sa okućnicom na teritoriji Republike Srbije za 2025. godinu
- Uredba o utvrđivanju Programa dodele bespovratnih sredstava za kupovinu minibuseva za potrebe prevoza seoskog stanovništva na teritoriji Republike Srbije za 2025. godinu
Dokumenta sa prethodne, 59. sednice nisu javno dostupna.
Na 58. sednici održanoj 27. januara usvojena su tri predloga zakona o izmenama zakona o:
- privrednim društvima
- osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja
- srednjem obrazovanju i vaspitanju
Nakon podnošenja ostavke, Vučević je rekao da će obavljati posao predsednika Vlade dok se ne izabere novi premijer i da je cela Vlada u ostavci i u tehničkom mandatu.
- Radićemo svoje poslove profesionalno i odgovorno do izbora neke nove vlade ili do neke nove ili drugačije političke odluke, poručio je Vučević.
Vladanje uredbama
Ti poslovi mogu da budu i donošenje uredbi.
Koliko su one štetne po građanstvo, ali i životnu sredinu, upečatljivo pokazuju tri primera favorizovanja - minihidroelektrana, projekta Jadar i prenamene poljoprivrednog zemljišta.
Uredba za MHE
Vlada Srbije je 2009. godine usvojila Uredbu o fid-in tarifama (podsticajnim otkupnim cenama za električnu energiju koja se dobija iz obnovljivih izvora). Kako je objasnio tadašnji ministar energetike Petar Škundrić, Uredba je garancija investitorima sa statusom povlašćenog proizvođača da će po utvrđenim cenama na bazi podsticajnih mera da plasiraju proizvedenu količinu energije na našem tržištu.
Od te 2009. sastavi i čelnici Vlade su se menjali - od Mirka Cvetkovića, preko Ivice Dačića i Aleksandra Vučića, do Ane Brnabić i Miloša Vučevića, ali građani dan-danas plaćaju tzv. naknadu za podsticaj povlašćenih proizvođača električne energije. Konkretno, potpisnik ovog sadržaja je po računu za decembar 2024. godine platio 810 dinara, a svako ko ovo čita može da pogleda svoj iznos - tačka 8 u obračunu.
S obzirom da u Srbiji ima tri milion i 780 hiljada brojila (podatak iz 2023) pomnoženo sa navedenom cenom, to je mesečno oko tri milijarde i 63 miliona dinara (oko 26 miliona i 170 hiljada evra) koje "obični" građani Srbije odvajaju za "velike" investitore - privilegovane na tržištu.
Koliko su zala donele MHE istim tim građanima potražite u arhivi portala PRVI PRVI NA SKALI.
ARHIVA PPNS, 2019: VLADA UREDILA - PROIZVOĐAČI POVLAŠĆENI O TROŠKU POTROŠAČA VEĆ DESET GODINA
Uredba za projekat Jadar
Vlada Srbije donela je Uredbu i Prostorni plan područja posebne namene za realizaciju projekta eksploatacije i prerade minerala jadarit 13. februara 2020. godine.
Pobuna naroda dovela je do ukidanja te uredbe 20. januara 2022. godine - Vlada je tada "stavila tačku" na projekat Rio Tinta. Međutim, ovaj rudarsk gigant je sve vreme aktivan u zemlji, a projekat je i formalno "oživljen" u novembru prošle godine izdavanjem rešenja za Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu.
ARHIVA PPNS, 2022: VLADA UKINULA PROSTORNI PLAN ZA JADAR
Uredba za prenamenu poljoprivrednog zemljišta
Postoji i Uredba o uslovima, načinu i postupku za davanje poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini na korišćenje u nepoljoprivredne svrhe.
Članom 2 ovog akta omogućava se, pored ostalog, da državno poljoprivredno zemljište može da se da na korišćenje za izvođenje geoloških istražnih radova i/ili eksploataciju mineralnih sirovina (gline, šljunka, peska, kamena, nafte i prirodnog gasa i dr.) i/ili izvođenje radova na odlaganju jalovine, pepela, šljake i drugih opasnih i štetnih materija na poljoprivrednom zemljištu na određeno vreme, uz dostavljanje neophodnih odobrenja izdatih od strane ministarstva nadležnog za poslove rudarstva i geologije.
ARHIVA PPNS UREDBA O USLOVIMA, NAČINU I POSTUPKU ZA DAVANJE POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA UREDBA O USLOVIMA, NAČINU I POSTUPKU ZA DAVANJE POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA U DRŽAVNOJ SVOJINI NA KORIŠĆENJE U NEPOLJOPRIVREDNE SVRHE
Niz uredbi može da ide u nedogle, a sve gorenavedeno se sprovodi u delo ne samo mimo aktivnog učešća Narodne skupštine - predstavnika celog političkog spektra koji je izglasao narod čija je skupština, već i bez prisustva medija sve vreme tokom sednica, kao i bez uvida javnosti. Građani o predmetima uredbi saznaju kao o svršenom činu.
Identično je sa dokumentima koje izvršni organi usvajaju u lokalnim okvirima.
ARHIVA PPNS BIA I SNS LOKACIJE BURNOG PROTESTA KRAGUJEVČANA
Sednice uživo
Kako bi javnost imala uvid u najavljeni rad u "tehničkom mandatu", a pošto će Vlada nesumnjivo nastaviti da vlada uredbama (uzgred, to nije "patent" smišljen posle 2012. i dolaska SNS na vlast) - što može skupo da košta narod i da mu pričinjava štetu, nužno je da se uvedu prenosi svih sednica izvršne vlasti. Ta praksa ubuduće bi trebalo da bude obavezujuća za svaku Vladu.
Iz istih razloga, direktni prenosi bi trebalo da se primenjuju i u svim jedinicama lokalnih samouprava.
Za tehničku izvodjivost postoje Radio-televizija Srbije, odnosno lokalne televizije, kao i sajtovi gradova i opština i njihovi kanali na društvenim mrežama. Potrebna je samo dobra volja donosilaca odluka ili pritisak javnosti.
Razlog više da dođe do ovih promena koje vode transparentom donošenju odluka i u celini - radu organa vlasti, je u tome da su sednice parlamenata znatno ređe od zasedanja vlada, tj. veća.
Narodna skupština je imala po dva redovna i vanredna zasedanja u 2024. godini, dok je Vlada imala 51 sednicu, praktično jednu nedeljno.
Primer Kragujevca pokazuje da je prošle godine održano pet redovnih sednica Skupštine (uz još pet po hitnom postupku), dok se iz akata Gradskog veća vidi da "Saziv 2024-2028") ima 109 sednica.
Ko da predloži direktne prenose?
Inicijativu da bude direktnih prenosa sednica Vlade nesumnjivo mogu da iznesu studenti unutar svojevrsnih "Zahteva 2.0", dakle nakon ispunjena aktuelnih zahteva koji se odnose na novosadsku tragediju od 1. novembra. To je sada njihov prioritet i tu nema razbijanja fokusa.
To mogu da učine i samoorganizovani građani, zainteresovana javnost, udruženja, formalni i neformalni pokreti.
Međutim, u Narodnoj skupštini ima onih koji ne vrše vlast, ali ih isti ti građani plaćaju kao i vlast - radili ovi, ne radili. Umesto da se kadriraju dok "osvajaju" traktore na studentskim blokadama koje nisu organizovali, što stvara odijum u javnosti - pogledati primer sa Instagrama, mogli bi da porade na ovoj inicijativi.
Za opšte društvene promene na bolje, objašnjeno rečnikom studenata - nisu nadležni. To će očito da obave nadolazeće mlade snage Srbije, sasvim je moguće u sadejstvu sa strukom i naukom oko sebe.
ARHIVA PPNS SAOPŠTENJE STUDENATA POVODOM ČLANKA RTK I ANALIZA BIVŠEG UREDNIKA
Zahtevi studenata
Iako predstavnici vlasti nastoje da povežu ostavku premijera sa zahtevima studenata, to nije ono što se traži, već:
- Objava sve dokumentacije koja se tiče rekonstrukcije Železničke stanice u Novom Sadu.
- Procesuiranje svih odgovornih za urušavanje nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.
- Odbacivanje optužbi protiv privedenih studenata na skorašnjim protestima.
- Podnošenje krivične prijave od strane MUP-a nadležnom javnom tužilastvu u Beogradu protiv lica koja su fizički napala studente i profesore, a koja su javnosti poznata po navodima medija kao: Milija Koldžić, Aleksandar Jokić, Dušan Kostić, Milena Aleksić i Ivan Stanišić.
- Potvrda identiteta ovih lica i njihovo dalje pravno procesuiranje, kao i razrešenje ukoliko se utvrdi da se nalaze na javnim funkcijama.
Zahtevano je i da se prihodi koji bi bili usmereni stranim univerzitetima, da je usvojen predlog dopune Zakona o visokom obrazovanju, preusmere u finansiranje zvanično akreditovanih fakulteta. Uz ovaj zahtev objavljena je i tzv. konkretizacija, razjašnjenje studenata pod kojim uslovima zahtev može da se smatra ispunjenim.
Foto: Vlada Srbije
D. M. M. - PPNS
ARHIVA PPNS NOVI SAD - HRONOLOGIJA PADA (VIDEO)
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM, TREDS
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0