Zbog globalnog kontaminiranja i upotrebe municije sa osiromašenim uranijumom, stanovništvo Srbije i okolnih zemalja je izloženo pogubnim posledicama NATO bombardovanja 1999. godine, tako da je životna sredina koja nas okružuje znatno ugrožena, a biodiverzitet (biološka raznovrsnost svih živih bića) na planeti Zemlji ugrožen. Naime, ono što se stvaralo milionima godina uništeno je ili oštećeno za samo nekoliko sekundi, a ovakve nagle promene i oštećenje okoline u kojoj živimo, doveli su do potpunog razaranja nekih područja, usled upotrebe nedozvoljenih bioloških i hemijskih sredstava. Njihovo korišćenje je potpuno promenilo postojeći ekosistem Republike Srbije. Jedini pravi naziv za takvu ljudsku delatnost i posledice koje je ona izazvala jeste ekocid, koji još uvek nije postao sastavni deo međunarodnog krivičnog prava, ali se nadamo da će u bliskoj budućnosti, ovo biti ispravljeno i da će se, kao i genocid, tretirati kao krivično delo koje ne zastareva. Naime, otrovi koji su otišli u vodu, vazduh i zemlju, ušli su i u sam lanac ishrane našeg stanovništva, što je neminovno dovelo do porasta broja autoimunih bolesti.
ZAKLJUČAK
Prema najnovijim podacima, za 78 dana bombardovanja, stradalo je oko 2.300 civila, 1.002 vojnika, dok je oko 5.000 ljudi privremeno i trajno osakaćeno. Izvršeno je 36.219 naleta vojnih aviona, koji su znatno oštetili ozonski omotač, s obzirom da su ratna dejstva izvodili na visini od 10-15 kilometara (najčešće 12). Tom prilikom je oslobođena velika količina ugljen-dioksida i ugljenika, što je u atmosferi proizvelo efekat lokalnog zagrevanja, poremećaj mikroklime i dovelo do stvaranja staklene bašte*. Tokom agresije NATO-a na SR Jugoslaviju, izvršeno je bombardovanje industrijskih postrojenja, što je dovelo do indirektnih efekata i posledica, a samim tim su povređene odredbe Konvencije o prekograničnom zagađivanju vazduha na velikim udaljenostima. Brojni ekološki akcidenti izazvani su skoro svakodnevnim bombardovanjem hemijskih, petrohemijskih i farmaceutskih postrojenja, fabrika plastičnih masa, rafinerija nafte, rezervoara goriva i objekata elektroprivrednog sistema. Ono što je posebno opasno i što nikada ne smemo zaboraviti, jeste činjenica da je ovim razaranjem oslobođena velika količina različitih opasnih supstanci, koje izazivaju brojne kancerogene, mutagene, toksične i druge posledice po zdravlje ljudi, biljni i životinjski svet. To znači da je ovom agresijom učinjen ekocid, kao namerno i proračunato trovanje ljudskih naselja, s obzirom da je bombardovanjem navedenog prostora, najveća vojna sila na svetu vodila rat malog hemijskog i radiološkog intenziteta, koji je zabranjen svim pravilima međunarodnog prava**, a pre svega Deklaracijom o čovekovoj okolini i razvoju, donetoj na Konferenciji u Rio de Ženeiru 1992. godine, o kojoj smo napred opširnije govorili.
* http://vojvodina.srbija-info.yu/posledice/ekocid/ekocid.htm, poslednji put posećeno: 28.9.2017. godine. ** Pet gradova koji su neposredno posle bombardovanja označeni kao crne tačke su: Novi Sad, Pančevo, Kragujevac, Bor i Vranje.
NATO BOMBARDOVANJE, KAO UZROK NASTANKA EKOCIDA U REPUBLICI SRBIJI Prof dr. Dragan Bataveljić, Pravni fakultet Univerziteta u Kragujevcu
Komentara: 0