Ovde se u diskusiji o Jadru pominju potencijalni rudnici, od Velike Britanije, preko Nemačke, do najnovijeg lokaliteta u Francuskoj, pominje se postojeći rudnik i ekstrakcija rude za dobijanje litijuma u Portugaliji, koja tu jedino funkcioniše. Jesu li to različiti tereni u odnosu na ovaj koji opisujete u studiji?
- To što ste rekli je predmet ogromnih manipulacija onih koji zagovaraju projekat. Prvo treba znati da od svih ovih lokacija, recimo Volsberg (Austrija) - tamo se zaista planira kopanje rude sa litijumom, ali neće biti prerade, nego će sve što bude iskopano biti tovareno na železnicu do prve luke i brodovima prevoženo do Saudijske Arabije gde će biti prerada rude, izdvajanje metala i tamo će se formirati deponije. Prerada je ovde najopasnija i formiranje deponija.
Imamo projekat Lendal (Gornja Rajna), tu se radi o ekstrakciji litijuma iz toplih podzemnih voda. Ima jedan rudnik na granici Češke i Nemačke - Sinovec Zinvald, to je srednjevekovni rudnik kalaja sa veće formiranim podzemnim tunelima gde se iskopava ta ruda. U dostupnom materijalu sam našao da će tu biti usitnjena ruda i da će se izdvajanje litijum obavljati pomoću nekih specijalnih magneta - nema hemije. Takođe je pominjan projekat Kornvol (Engleska). Tu se radi o ekstrakciji litijuma zajedno sa rubidijumom i cezijumom, iz toplih podzemnih voda, dakle opet nema hemije. Pominjan je rudnik Kovaš du Baroz u Portugaliji gde su kopnene rezerve kao da se planira. Bio sam krajem juna, nema nikakvog rudnika.
Dakle, imamo samo priču da će se nešto rudariti u naseljenim mestima, iz kopnenih rezervi u Evropi, a u toku su u Francuskoj veliki ekološki protesti protiv plana o eksploataciji litijuma iz tih rezervi.
Komentara: 0