Novi projekat u cilju unapređenja stanja površinskih voda grada Kragujevca
Na radnom sastanku u Vrnjačkoj Banji potpisan je ugovor za realizaciju novog projekta Udruženja Ekomar pod nazivom "Značaj uspostavljanja monitoringa površinskih voda na lokalnom nivou - studija slučaja grad Kragujevac".
Projekat se sprovodi u okviru programa podrške Snažno zeleno i projekta Zeleni inkubator koji relaziju Beogradska otvorena škola sa partnerima Mladim istraživačima Srbije i Inženjerima životne sredine. Projekat je finasiran od strane Evropske unije i fondacije Fridrih Ebert.
U okviru ovog projekta koji će trajati do 31. januara 2022. godine prikupiće se i javnosti prezentovati podaci o stanju tekućih površinskuh voda grada Kragujevca kao i predlog za uspostavljenje kontinuiranog monitornga površinskih voda na nivou grada. Osnovni cilj projekta jeste unapređenje načina monitornga površinskih voda grada Kragujevca i bolje informisanje javnosti o stanju na površinskim vodama.
Terenske aktivnosti na reci Lepenici
U okviru aktivnosti na projektu "Značaj uspostavljanja monitoringa površinskih voda na lokalnom nivou - studija slučaja grad Kragujevac" članovi projektnog tima na terenu su prikupljali informacije o stanju na reci Lepenici od izvora do ušća.
Na terenu je napravljen foto i video materijal koji će se koristiti za informisanje javnosti o stanju na ovoj reci. Napravljena je foto i video dokumentacija kojom se pokazuje stanje reke Lepenice i izvori zagađivanja.
Vodič kroz upravljanje vodama grada Kragujevca
Integralno upravljanje vodama
Integralno upravljanje vodama (upravljanje vodama) čini skup mera i aktivnosti usmerenih na održavanje i unapređenje vodnog režima, obezbeđivanje potrebnih količina voda zahtevanog kvaliteta za različite namene, zaštitu voda od zagađivanja i zaštitu od štetnog dejstva voda. Upravljanje vodama Republika Srbija ostvaruje preko Ministarstva, organa autonomne pokrajine, organa jedinice lokalne samouprave i javnog vodoprivrednog preduzeća.
Osnovni zakon kojim je uređeno upravljanje vodama u republici Srbiji je Zakon o vodama. Po ovom zakonu sve vode na teritoriji republike Srbije podeljenje su na vode I reda i vode II reda. Popis voda I i II reda donosi Vlada, na osnovu značaja i namene vodnih tela.
Upravljanje akumulacijama od značaja za stanovnike grada Kragujevca
Akumulacije Gruža, Grošnica i Šumarice na osnovu svojih karakteristika pripadaju vodama I reda kao akumulacija sa visokom branom namenjene vodosnabdevanju. U skladu sa Zakonom o vodama sve vode I reda su nadležnosti republičkih organa, javnog vodoprivrednog preduzeća i republičkih inspekcijskih organa. Jezero Bubanj spada u vode II reda pa je samim tim u nadležnosti lokalne samouprave.
Upravljanje tekućim od značaja za stanovnike grada Kragujevca
Tekuće vode grada Kragujevca takođe su odlukom Vlade podeljene u vode I i II reda. Vodama I reda upravljaju nadležni republički organi dok vodama II reda celim tokom upravlja grad Kragujevac. Važno je napomenuti da je reka Lepenica, kao najveća reka grada Kragujevca u potpunosti u nadležnosti lokalne samouprave.
*Po nalogu Grada, Institut za javno zdravlje Kragujevac vrši hemijsku i mikrobiološku kontrolu sirove vode reke Lepenice četiri puta godišnje, na jednom lokalitetu nizvodno ka Lapovu u blizini industrijske zone grada Kragujevca
**Institut za javno zdravlje Kragujevac na Lepenici, a po nalogu JKP “Vodovod i Kanalizacija” vrši hemijsku i mikrobiološku kontrolu na dve tačke (pre ili posle postrojenja za prečišćavanje vode) četiri puta godišnje
Izveštaj o dostupnim literaturnim i javno objavljenim podacima o monitorinigu površinskih tekućih voda grada Kragujevca
U okviru projekta, predstavljamo prvi izveštaj o dostupnim literaturnim i javno dostupnim podacima o dosadšnjem monitoringu tekućih voda na lokalnom nivou. U izveštaju se predstavljeni podaci o dosadašnjim istraživanjima reke Lepenice i njenih pritoka.
U tekstu izveštaja možete pročitati ko, koliko i kada je radio istraživanja reke Lepenice i pritoka, kao i koji su rezultati tih istraživanja.
PRILOG: IZVEŠTAJ
Foto: Ekomar; Prviprvinaskali.com
EKOMAR SAJT, FB STRANA, INSTAGRAM
IZ ARHIVE PPNS
PREPORUKA PPNS