Pokret Marš sa Drine i nemačka nevladina organizacija Green Legal Impact obratili su se Evropskoj komisiji i članovima Odbora za kritične sirovine, kako je navedeno u saopštenju, "protiv priznavanja projekta Jadar prema Zakonu o kritičnim sirovinama (CRMA)" Evropske unije.
Sadržaj prenosimo u celosti.
Rio Sava Exploration d.o.o. aplicirala je za dobijanje statusa „strateškog projekta“ po čl. 6, 7 CRMA za planirani rudnik litijuma i bora u dolini reke Jadar u Srbiji.
Ovaj projekat ne bi trebalo da dobije strateški status iz pravnih, ekoloških, društvenih i političkih razloga. Poznati rizici uključuju rudarske aktivnosti koje ugrožavaju okolne vodene resurse, represiju prema aktivistima za zaštitu životne sredine, nedostatak administrativne transparentnosti i odgovornosti.
Predlog projekta koji je dostavljen na procenu uticaja na životnu sredinu je sada u fazi utvrđivanja opsega i sadrži nedostatke koji ne zadovoljavaju kriterijume za dodelu ’strateškog statusa’ prema Zakonu o kritičnim sirovinama.
ARHIVA PPNS RIO TINTO ŽELI I DRUGI RUDNIK U SRBIJI; DUGA ISTORIJA KRŠENJA LJUDSKIH PRAVA I LOŠEG UPRAVLJANJA U SVETU
Podnošenje ove žalbe je presedan. Iako Komisija EU nije omogućila prostor za osporavanje odluke o strateškom statusu od strane nevladinih organizacija, njena odluka o klasifikaciji projekta prema članu 6 (1) CRMA je „administrativni akt“ u skladu sa članom 2(1)(g) Uredba br. 1367/2006 (Arhuska konvencija).
Ova žalba koristi svoje pravo da ospori administrativni akt, koji na kraju podleže internoj reviziji u skladu sa članom 10. Arhuske konvencije. Mi osporavamo političku odluku na nivou EU i nastavićemo pravnim putem ukoliko Jadar dobije strateški status. U Srbiji, nedostaci predloga projekta Jadar pružaju jake pravne argumente protiv izdavanja bilo kakvih ekoloških dozvola.
Izveštaj ukazuje na: opasnosti po životnu sredinu, ljudska prava i zdravlje ljudi, nedostatak transparentnosti i neusaglašenost sa dobrom poslovnom praksom, pravne nepravilnosti, uticaje na životnu sredinu, zemljište, poljoprivredu, vodu, zaštićena područja i vrste, proces otkupa zemljišta, nedostatak transparentnosti i zastrašivanje, uticaj na društvenu strukturu regiona, otvaranje radnih mesta, poreske prihode, efekte na postojeće poslovanje, posebno poljoprivredu, nepravilnosti u pogledu pitanja izdavanja dozvola, rokova i upravljanja, kao i kršenje zakona Republike Srbije.
ARHIVA PPNS NAJVEĆE NALAZIŠTE LITIJUMA NIJE U REGIONU LOZNICE I JADRA, VEĆ NA ISTOKU ZEMLJE, U PREDELU BORA I MAJDANPEKA
Nabavke minerala od strane Evropske unije su duboko isprepletene sa zabrinutošću neokolonijalnih praksi. Kako EU nastoji da obezbedi „zeleniju” ekonomiju, njena zavisnost od ovih minerala stavlja je u poziciju značajne moći nad stranim zemljama bogatim takvim resursima, gde rudarske projekte često sprovode globalni giganti poput Rio Tinta. Ova zavisnost otkriva širi obrazac eksploatatorske dinamike u odnosu EU sa zemljama bogatim resursima, posebno u regionima u kojima upravljanje i zaštita životne sredine nisu na visokom nivou.
- U zemljama kao što je Srbija, estrakcija minerala mogla bi da uništi lokalne ekosisteme – ugrožavajući zemljište, vodu i biodiverzitet i stvarajući političku i društvenu nestabilnost – što dovodi do pitanja o posvećenosti EU ljudskim pravima i održivim praksama u inostranstvu. Napor EU za „etičkim izvorima“ je kompromitovan kada se zažmuri pred ovim ekološkim i društvenim uticajima. Zauzvrat, rizikuju politički kredibilitet EU, posebno kad se ovo vidi kao jačanje (neo)kolonijalne eksploatacije. Štaviše, nedostatak transparentnosti, zakonske nepravilnosti i manjkave studije izvodljivosti u ovom projektu dodatno razotkrivaju saučesništvo EU u potkopavanju samog upravljanja i regulatornih okvira za koje tvrdi da ih zastupa, održavajući sistem nejednake eksploatacije resursa koji je u korist delovima Evrope, a na štetu drugih. Budućnost nije zelena ako je zelena samo za vas, izjavila je Bojana Novaković iz Marša sa Drine.
ARHIVA PPNS PROMENE U APR: RIO TINTO UPISAO NOVI KAPITAL - 423,3 MILIONA, PRE TOGA OBRISAO MARIJANTI BABIĆ KAO ZASTUPNIKA
Rio Tinto je u ofanzivi paralelno u EU i Srbiji.
U avgustu je najpre uputio zahtev, potom i dopunio potrebnu dokumentaciju, pa je Ministarstvo zaštite životne sredine izdalo Rešenje o obimu i sadržaju za izradu studije za deo projekta "Jadar".
Detaljno:
MINISTARSTVO IZDALO REŠENJE ZA IZRADU STUDIJE O PROCENI UTICAJA NA ŽIVOTNU SREDINU PROJEKTA JADAR
Rio Tinto je u međuvremenu na račun ćerke firme Rio Sava u Agenciji za privredne registre upisao novi kapital 423,3 miliona, dok je u Australiji tužen zbog seksualnog uznemiravanja na nedeljnoj bazi, gde zaposleni u ovom rudarskom gigantu i dalje prijavljuju porast maltretiranja, seksizma i rasizma.
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM, TREDS
PODRŽI PPNS!
MIHAJLO PUPIN
ARČIBALD RAJS
Komentara: 0