Nakon odluke Vlade iz januara, Rio Tinto je saopštio da poštuje odluku Vlade Srbije da poništi uredbu o realizaciji projekta Jadar. Na sajtu kompanije međutim stoji da je usred kašnjenja revidirana dinamika realizacije Projekta "Jadar“ i da se očekuje da prva komercijalna proizvodnja bude najranije 2027. godine (prethodno je bilo planirano za 2026. godinu).
Na temu litijuma kao šanse za Srbiju ili ekološke pretnje u emisiji Euronews centar govorili su prof. Dragana Đorđević sa Instituta za hemiju, tehnologiju i metalurgiju i prof. Rudarsko-geološkog fakulteta Dinko Knežević.
Đorđević: Srbija je zelena zemlja, 70 odsto teritorije je poljoprivredna zemlja, taj resurs treba da se koristi u buduće vreme kada је hrana tražena na tržištu, kada klimatske promene uništavaju zemljište trajno. Iz istočne Azije imamo veliki broj klimatskih izbeglica, idu ka Evropi jer ostaju bez zemljišta. Mi ovo što imamo moramo da čuvamo, a ne da uništavamo trajno. Rudnici trajno uništavaju zemlju.
Knežević: Srbija je i rudarska zemlja. Kad je bila najbogatija bila je to zbog rudarstva, ne zbog poljoprivrede. Novo Brdo је imalo više stanovnika nego London. Nema nikakvih problema da se otvori još jedan rudnik, 200 ih se sigurno neće otvoriti, danas imate manje od 20.
Đorđević: Zašto rudarski i geološki inženjeri nisu rešili trovanja od starih jalovišta? Zašto to još uvek nije rešeno?
(Voditelj: Ostaće to za neke naredne generacije očigledno)
Komentara: 0