Udruženje Ekomar nastavlja sa prikupljanjem potpisa za Inicijativu da se unapredi stanja vodenih površina na teritoriji grada Kragujevca, a sledeći susreti sa sugrađanima su u u petak i subotu, 19. i 20. novembra, od 17 do 20 časova na istom mestu - u TP "Big fešn" (bivša "Plaza", sprat, pored "Deksi ko").
Akcija je započeta prošle nedelje.
Prosleđujući poziv sugrađanima, prof. dr Snežana Simić, iz autorskom tima projekta Ekomara, je poručila:
- Znate li da Kragujevac nema popis zagađivača voda u gradu? Nemamo ni javno objavljene podatke o kvalitetu površinskih, a posebno tekućih voda. Zapravo, nemamo ni podatke. Analize vode se rade na malom broju tačaka (dve ili jedna?) i to samo na reci Lepenici! Ako želite da podstaknemo nadležne u gradu da više brinu o našim vodama, da rešavaju uzroke zagađenja i smanje i eliminišu posledice koje se ogledaju u vodi bez živog sveta, pridružite se inicijativi koju je udruženje " Ekomar" pripremilo i koju će uputiti nadležnima u gradu.
Na početku akcije Ekomar je uputio poziv, pa podsećamo na sadržaj.
Dragi Kragujevčani,
svima nama koji živimo u ovom gradu poznato je da su zbog nemara građana, ali i nadležnih službi, gotovo sve stajaće i tekuće vode od značaja za stanovnike grada Kragujevca maksimalno degradirane.
Nažalost, ono o čemu imamo jako malo saznanja jeste ko su zagađivači, koje se zagađujuće materije ispuštaju u ove vode i koje su posledice po kvalitet vode, živi svet i po zdravlje ljudi. Ovo je posledica potpunog nepostojanja popisa zagađivača i neadekvatnog sprovođenja monitornga tekućih i stajaćih voda na teritoriji grada Kragujevca.
U 2020. godini grad Kragujevac odvojio je samo 45.000 dinara za monitoring tekućih voda na teritoriji grada Kragujevca. Da li znate gde možete da nađete podatke o tim istraživanjama?
Po Ustavu Republike Srbije član 74. svako ima pravo na zdravu životnu sredinu i potpuno obaveštenje o njenom stanju.
U skladu sa tim, podnosimo Inicijativu gradu Kragujevcu da unapredi monitoring površinskih voda i unapredi način izveštavanja o dobijenim rezultatima i postojećim podacima.
Od grada Kragujevca tražimo:
- Da se uvede redovan i kontinuiran monitoring na svim značajnim vodenim površinama grada Kragujevca
- Da se monitoring voda sprovodi u skladu sa smernicama iz Okvirne direktive o vodama Evropske unije
- Da se na vodenim ekosistemima namenjenim sportu i rekreaciji osim praćenja fizičkih, hemijskih i mikrobioloških parametara obavezno sprovodi i monitoring bioloških parametara u cilju očuvanja zdravlja građana
- Da se podaci o stanju voda na teritoriji grada Kragujevca objavljuju javno od strane svih nadležnih institucija
Molimo vas da svojim potpisom podržite ovu Inicijativu i da na taj način napravimo prvi korak ka unapređenju stanja vodenih površina na teritoriji grada Kragujevca.
VIDEO
Lepenica
Pritoke Lepenice
Detaljnije o projektu:
EKOMAR SAJT, FB STRANA, INSTAGRAM
IZ ARHIVE PPNS