Tražnja za el. vozilima stagnira, veliki proizvođači već rade na alternativama. Zalihe kritičnih materijala u svetu se smanjuju, Nemačka svoj litijum čuva za budućnost, a srpski pokušava da dobije sada, dok mu je cena manja.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i odlazeći kancelar Olaf Šolc sastali su se u Nemačkoj. Kako je navedeno, u središtu posete je konstruktivna razmena mišljenja na temu održive ekstrakcije litijuma u Nemačkoj i Srbiji. Sastanak je održan u zgradi Saksonske rudarske uprave u Frajbergu. Kako je navedeno, obe zemlje imaju potencijal da zajedno rade na održivom i odgovornom korišćenju sirovina, a time istorija rudarstva i dobijanja sirovina u Frajbergu dobija još jedan važan impuls za budućnost.
Ipak, u obe zemlje, i u Nemačkoj i u Srbiji, građani sa rezervom gledaju na mogućnost otvaranja novih rudnika ili aktiviracije starih zbog zabrinutosti za posledice po životnu sredinu.
Na te posledice u Srbiji je ukazala Srpska akademija nauka i umetnosti posle dvodnevnog savetovanja o rudarenju, najsveobuhvatnijeg koje je do sada održano u Srbiji od aktiviranja projekta iskopavanja litijuma.
Jedan od aktivnih učesnika te debate je i Slobodan Vukosavić, profesor Elektrotehničkog fakulteta i član SANU, ovogodišnji dobitnik nagrade "Vitez poziva" koju dodeljuje Liga eksperata.
"Želim da naglasim da nema nikakve šanse da litijum bude nafta 21. veka, niti Srbija od toga može da profitira. Obavešten sam iz medija o poseti našeg predsednika Nemačkoj i susretu sa Šolcom. Radi se o političarima koji trenutno imaju jako velikih problema da očuvaju svoj rejting. Kao svi ostali političari na svetu, gledaju da naprave neki medijski sadržaj koji će poboljšati njihov rejting kod njihovih glasača ili njihovih poslodavaca. Možda je gubitak vremena diskutovati o njihovim izjavama jer onda diskutujemo o stvarima koje nam oni nameću i gubimo priliku da se posvetimo suštini".
"Zbog pogrešnih pokušaja da se Evropa izbori sa klimatskim promenama jako je porasla potreba za mineralima i u Evropi se javila ideja da obezbedi snabdevanje mineralima u Srbiji koristeći jeftine tehnologije rudarenja, a vrlo štetne po okruženje. Osnovni elementi Zelene agende su solarne i vetro elektrane, električna vozila. Na žalost, ona nije ostvariva. Solarne i vetro elektrane nisu obnovljive, energija Sunca jeste, ali ne možemo da napravimo dodatne elektrane. Ako bismo hteli da svi automobili budu električni, nama bi trebalo kobalta koliko se danas proizvede za 88 godina. Nalazišta minerala se iscrpljuju, koncentracija koristi minerala u rudnom telu je sve manja, treba nam sve više para i energije da to izvučemo..., što praktično znači da ovaj pravac nije održiv, ne radi se o obnovljivim izvorima".
Autorka i voditeljka: Ljubica Gojgić Izvor: RTV, 10. 12. 2024.
Komentara: 0