Aleksandra Ninković-Tašić: Podržite portal Prviprvinaskali.com
U kotlarnici Erdoglija izvršen je prelazak na prirodni gas kao energent, nakon što je došlo do poremećaja u sagorevanju kotlova. Ovaj poremećaj je pratila pojava gustog crnog dima iz dimnjaka kotlarnice čiji su svedoci bili i naši sugrađani, stoji u obaveštenju koje je danas objavila Energetika.
Radnici ovog preduzeća "uložili su napor da u najkraćem roku stabilizuju rad kotlova i proces proizvodnje toplotne energije vrate u normalu. Ova pojava je bila kratkotrajna, ali se u isto vreme i izvinjavamo za neprijatnosti koje je tom prilikom izazvala, stoji dalje u objavi.
Energetika je podsetila da je od početka grejne sezone ovo "prvi poremećaj ovog tipa, a da je nekadašnja stalna problematika u ovom delu grada prevaziđena".
Inače, tri dana ranije Energetika je takođe plasirala obaveštenje, ali nije najavila ovaj prelazak, već da će do 31. decembra da sprovodi anketu o kvalitetu usluge toplotne energije.
U opisu tehničkog sistema, Energetika navodi da je instalisana snaga ove kotlarnice u naselju Erdoglija 40,15MW, a da kao gorivo koristi gas i mazut.
U sastavu Energetika funkcioniše šest kotlarnica:
Za sve kotlarnice je navedeno da kao gorivo koriste gas i mazut, a na matičnoj lokaciji Zastava i ugalj.
Preduzeće koje greje grad i slovi za najvećeg zagađivača zameniće ugalj na matičnim kotlovima i uvesti postrojenja na gas za dve godine, i to svojim i sredstvima grada, a ne ulaganjem države koje je pomenuo Vučić, jer to se odnosi na neku drugu investiciju, pisale su Kragujevačke u februaru ove godine.
"Kotlovi sa sagorevanjem ugljene prašine najveći procenat formiranog pepela emituju u dimni trakt (i preko 80% ukupnog pepela), što ih čini nepodesnim za urbane celine, poput Kragujevca. U proizvodnji je korišćen ugalj lošijeg kvaliteta, sa velikim sadržajem pepela i vlage, što je proizvodilo rad kotlova u graničnim i nestabilnim uslovima i emisiju pepela, koja je naročito u periodu pre rekonstrukcije elektrofiltera, bila višestruko iznad zakonom dozvoljenih. Energetika je u proseku trošila više uglja nego sve ostale toplane zajedno u Srbiji, do devedesetih godina oko 200 000 tona godišnje...", objavljeno je, pored ostalog, u Lokalnom ekološko akcioniom planu grada Kragujevca pre deset godina.
Video: Đorđe Jevđević
PRILOZI PPNS
OBJEDINJENI PRIKAZ AUTOMATSKOG MONITORINGA KVALITETA VAZDUHA U REPUBLICI SRBIJI:
KRITERIJUMI ZA OCENJIVANJE
IZVEŠTAJ O STANJU KVALITETA VAZDUHA U REPUBLICI SRBIJI ZA 2019. GODINU
GODIŠNJI IZVEŠTAJ O STANJU KVALITETA VAZDUHA U REPUBLICI SRBIJI 2018. GODINE (AGENCIJA ZA ZAŠTITU ŽIVOTNE SREDINE)
STRANICA KOJA SE ČUJE - ZORAN MODLI
PRVI PRVI NA SKALI FB STRANA, TVITER, INSTAGRAM
ARHIVA PPNS
DREN
DOM
POTROŠAČI
● O GMO ● Roba bez GMO ● Foto ● Video (O GMO, bez prevoda) ● Članci (domaći mediji, strani mediji) ● Dokumenti (domaći izvori, strani izvori) ● Svet ● Evropa ● Srbija ● Gradovi-opštine ● Kragujevac bez GMO ● M. M. Ševarlić
APELI
KG VODIČ
RADION
Komentara: 0