Šta će Republika Srbija i društvo dobiti od eksploatacije litijuma u dolini Jadra?
Kakva je dobrobit za stanovništvo i životnu sredinu?
Pod kojim se uslovima otuđuju prirodni resursi i šta ako predeli u kojima se vrše ispitivanja budu trajno uništeni ili nepovratno izmenjeni?
Ovo su samo neka od pitanja čiji se odgovori nalaze u Zborniku Srpske akademije nauka i umetnosti „Projekat Jadar - šta je poznato?“ koji će biti predstavljen 30. aprila od 17 časova u hotelu Kragujevac.
Udruženja „Prvi prvi na skali“ iz Kragujevca i „Neko brine za Levač“ iz Rekovca organizovali su konferenciju za mediji povodom promocije zbornika “Projekat Jadar – šta je poznato?“, Srpske akademije nauka i umetnosti.
Prolaznicima u Pešačkoj zoni na raspolaganju su bili predstavnici ova dva udruženja koji su o temi iskopavanja litijuma u okolini Rekovca govorili na osnovu činjenica.
Ukazano je i da je grad Kragujevac isključiv u vezi bilo kakvih rudarenja na teritoriji Kragujevca.
Projekat „Jadar“ koji je pre tri godine pokrenula kompanija „Rio Tinto“, ima za cilj mogućnost eksploatacije litijuma u dolini Jadra. Područje Levča kao plodonosno zemljište targetirano je takođe kao jedna od četiri lokacije u Srbiji gde će se istraživanja sprovoditi.
Korišćenje hemikalija u procesu dobijanja litijum-karbonata i borne kiseline, kao i uticaj rudnika i tehnološkog procesa na životnu sredinu tog područja, izazvalo je velike nedoumice i zabrinutost građana, koji su danonoćno branili svoja zemljišta i domaćinstva da do iskopina ne bi došlo.
Pripreme za ispitivanje zemljišta počele su i u Gružanskom kraju.
Komentara: 0