Reporter Danasa na protestu u Rekovcu protiv istraživanja litijuma Nije politikanstvo već borba za opstanak naroda
U centru Rekovca odjekuje sa razglasa: „valjevska podvala i šabačka čivija”. Svuda natpisi „Ne damo Jadar”. Neupućeni bi pomislili zbog muzike i ikonografije da je u pitanju gostovanje nekog folklornog ansambla iz zapadne Srbije. Ali, nije. I narod Levča i okoline digao se protiv istraživanja litijuma, ruda i obojenih metala u svom kraju. U petak, 3. septembra Grupa građana „Neko brine za Levač” organizovala je protest protiv istraživanja (i, eventulanog iskopavanja) litijuma u levačkom kraju. Nisu sami. Iz čitave Srbije pristižu i daju im podršku oni koji već imaju (ili će tek imati) isti problem rudarenja prljavim tehnologijama u svom kraju. U glavnu rekovačku ulicu slivaju se vozila iz Loznice, Topole, Jagodine i Kragujevca (takođe ugroženih ovim istraživanjima), Požege, sa Stare Planine...
Svi nose natpise i transparente sa jasnim porukama: „Zdrava zemlja, zdravi ljudi, zdrava deca, ne damo Levač!”, „Litijum u Levču ne!”, „Hoćemo da dišemo a ne da se gušimo!”, „Naša deca neće raditi u rudniku”... Tu si oni podrške „Marš sa Drine!” (i u engleskoj verziji, za svaki slučaj „Get off the Drina!” - Jadar ne da sebe ali ni Levač.
- Do danas nismo dobili odgovor od predstavnika opštine i predsednika Aleksandra Đorđevića, iako smo mu se više puta obraćali sa jasnim pitanjima: kada će se istraživanja vršiti, gde i ko ih je odobrio i kakav je njihov cilj? Jasna pitanja bez ikakvog odgovora, ističe Aleksandar Vasić iz Grupe građana „Neko brine za Levač” koja se formirala sa ciljem da se izbori sa istražnim radnjama litijuma na ovim prostorima.
On podseća (o čemu je „Danas” već pisao) da je australijska kompanija „Jadar Lithium” dobila dozvole za istraživanje u rekovačkom kraju i okolini Jagodine.
Cilj im je da u potpunosti spreče ovakvu vrstu istraživanja i u tom cilju su se povezali u širi front i sarađuju sa organizacijama iz Loznice, Topole, Požege, Varvarina, Kruševca, Trstenika, Lešja, Stare planine, udruženjima pčelara, voćara, stočara... i mnogim drugim ekološkim udruženjima i pokretima. Vasić ističe da su dobili podršku iz dijaspore: Nemačke, Francuske, Norveške, Švajcarske, Amerike... i da su im njihovi zemljaci u svetu obezbedili logistiku, finasije i alarmiranje šire javnosti.
Već je 1.500 (i u toku protesta uveliko se potpisivala) peticija za obustavljanje ovih istraživanja. I Aleksandar Vasić podseća da oni nisu opstruktivni i protiv ekonomskog razvijanja svog kraja, ali ne na ovaj na način i po cenu uništenja životne sredine. Podršku koju su dobili od ostalih građana Srbije Levčani će „uzvratiti” organizovanim odlaskom na Veliki ekološki protest 11. septembra u Beogradu.
Ispred građana Jadra najiskusnijim u borbi sa ovom pošasti Dragan Karajčić iz Udruženja „Ne damo Jadar” iz Mesne zajednice Gornje Nedeljice iz Bresja kod Loznice poručuje:
- Odbranićemo se. Digli smo narod. Srbija se brani u Jadru i odbranićemo naš kraj i celu zemlju. Ako Jadar padne, padaju sve opštine u Srbiji. Kompanija „Rio Tinto” je poznata u svetu da nigde nije donela dobro. Posle nje ostaju samo toksične deponije i totalno uništena priroda. A, mi drugu domovinu nemamo i branićemo je svojom krvlju, jasan je on.
Rekovčane podržavaju i iz Topole gde su se ove napasti, za sada, rešili.
- Mi smo reagovali tako u odbrani interesa naših građana i zaštiti životne sredine da su Ministrastvo rudarstva i energetike, kao i investitor „Dunav minerals”, odustali od istraživanja ruda i obojenih metala u našem kraju. Takav „recept” preporučujemo i ostalim ugroženim područjima uz preporuku da biraju odgovorne ljude u lokalnu samoupravu, one koji će braniti njihove interese i ekologiju, poručuje Igor Petrović, predsednik opštine Topola, dodajući da i njihova borba još nije završena jer im tek sledi menjanje Prostornog plana koji će definitivno ukinuti svaku mogućnost istraživanja i eksploatacije ruda na ovaj način na teritoriji Topole.
Rekovčani se nisu obrukali. Na govornici tokom protesta smenjuje se čak deset govornika iz Beograda, Jagodine, Stare planine, Požege, Levča... naučnika, univerzitetskih profesora, aktivista, agroekonomista, domaćina... Moderator skupa Nenad Glišić, pisac iz Kragujevca upozorava „da se nad nas nadvila opasnost koja ugožava samu suštinu života - vazduh koji dišemo, vodu koju pijemo i zemlju koja nas hrani”.
- Zlo koje se nadvilo prevazilazi sitne, šićardžijske interese kojima je naše doba sklono. Zato smo se danas ovde sabrali da se pogledamo i da vide koliko nas ima na početku, a bitno je da nas bude sve više svakog dana, poručio je on zaključivši da „ovo nije politikanstvo već pitanje opstanka”.
Skup se otegao do noći, ali odlučnost se ne smanjuje. Naša zemlja najplodnija Levčanima najrodnija - je njihova nepokolebljiva poruka.
I Stara planina podržala Rekovac
Podršku Levčanima u borbi protiv prljavih tehnologija na protestnom skupu dao je i Aleksandar Jovanović Ćuta, aktivista Pokreta „Odbranimo reke Stare planine”.
- Struka je rekla svoje, kao i zakon. Ko ne poštuje mišljenje struke i volju naroda slušaće „kuku i motiku”. O ovom se više ne raspravlja. Onog momenta kada se pojavi ta njihova prokleta mehanizacija sačekaćemo ih svuda, baš na svakom mestu. Podićićemo barikade i pružiti fizički otpor. Ako treba i tako ćemo ovo „rešavati” sve dok se ne opamete oni koji su stali na stranu kompanija poput „Rio Tinta”, a našem seljaku namenili sudbinu - relokacije, odlučan je on.
Po njemu svi smo u ovom zajedno. Ljudi u Rekovcu imaju isti problem kao na Staroj planini.
- Posle trideset godina besmisla i „prosute” energije i lažnih obećanja stigli smo do toga da nas zbog ličnih i sitnih interesa raseljavaju, izričit je Ćuta dodajući da u svemu ovom zlu postoji i dobro, a to je što se narod ujedinjuje.
- Ako je nešto u stanju da okupi naš narod u celoj zemlji onda je to borba za odbranu čiste vode, zemlje i vazduha, nepokolebljiv je on sa jasnom porukom - zemlja je naša, a ne „Rio Tinta” i onih koji su ih doveli. Branićemo je po bilo koju cenu. Ono što se dešava kod nas na Staroj planini ili ovde u Rekovcu dešava se po čitavoj Srbiji i narod mora da se digne i odbrani se.
Njegov zahtev je da se pokažu svi ugovori i dogovori sa velikim kompanijama koje su „došle ovde da nas truju”, kao i da se sve obaveze, preuzete na osnovu tih ugovora brišu.
- Marš iz Srbije, njegov je odgovor svim kompanijama poput „Rio Tinta” i „Zi Đina”.